[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Butelie CO2 revizie expirata  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Bogdan92
Junior member

Joined: 26/06/2019 14:28:25
Messages: 35
IP:
Offline

Salutare,

Am o intrebare legata de o butelie de CO2 cu volumul de 10l. Ideea este ca butelia are revizia expirata si eram curios unde se pot realiza o revizia+umplere. Mentionez ca locuiesc in Buc, Sectorul 6.

Multumesc,

Bogdan
taraiesabie
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/09/2019 15:51:52
Messages: 37
Location: Bucuresti sector 4
IP:
Offline

pe preciziei langa coca cola se incarca butelii de co2.il cinstesti pe baiat si nu ai treaba
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

E foarte riscant sa folosesti o butelie cu revizia expirata. Din foarte multe motive.

La centrul de mai sus se fac si revizii din ce am citit. Dureaza mai mult si costa mai mult, dar urmatorii 10 ani stii ca nu mai ai probleme.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Liv wrote:E foarte riscant sa folosesti o butelie cu revizia expirata. Din foarte multe motive.

La centrul de mai sus se fac si revizii din ce am citit. Dureaza mai mult si costa mai mult, dar urmatorii 10 ani stii ca nu mai ai probleme.



De acord cu tine Liv.Nu as folosi o butelie cu revizie expirata sub nici o forma.
Bogdan92
Junior member

Joined: 26/06/2019 14:28:25
Messages: 35
IP:
Offline

Salutare. Multumesc frumos pentru raspuns tuturor. Asta si doream sa aflu daca se fac si revizii acolo, nu este o problema pretul avand in vedere faptul ca trebuie facuta. Este prima mea butelie si doream sa fiu safe din toate punctele de vedere.
Imi puteti spune mai exact daca se poate numele firmei unde trebuie sa apelez pt revizie si incarcare? Nu cunosc deloc zona, si sa ma invart cu butelia in brate pe langa Coca Cola, nu prea imi doresc)) .

Multumesc frumos

This message was edited 1 time. Last update was at 02/03/2020 08:37:06

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

B-dul Preciziei nr 10 D

[Thumb - Screenshot_1.png]


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Daniel1402
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/08/2014 15:01:41
Messages: 461
Location: Bucuresti, Giurgiului
IP:
Offline

Salut, iti sugerez sa-i dai un tel inainte, nu sta tot timpul acolo, mai pleaca cu gheata carbonica. Romica 0728367076.
Succes!
Bogdan92
Junior member

Joined: 26/06/2019 14:28:25
Messages: 35
IP:
Offline

Salutare,

Superr !!! Va multumesc mult pt informatie. O sa ii fac o vizita. O intrebare, sper ca nu foarte tampita, este ok daca ii spun domnului ca am nr de la un coleg acvarist?) ma gandesc ca nu cumva sa fiu luat la intrebari de unde am contactul.

Multumesc
Pandy
Member

Joined: 19/02/2018 10:25:22
Messages: 154
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Poti spune, nu conteaza.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

eu am vrut sa fac revizie la buteliile mele si nea romica a zis ca nu e nevoie - robinetul e ca nou iar de vopsit nu e nevoie

de ce spuneti ca nu ati folosi sub nici o forma o butelie cu revizia expirata?
adica, indiferent de felul in care a fost utilizata? ale mele de ex au 10 ani, dar le-am folosit doar eu pt acvarii



Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Humbert wrote:eu am vrut sa fac revizie la buteliile mele si nea romica a zis ca nu e nevoie - robinetul e ca nou iar de vopsit nu e nevoie

de ce spuneti ca nu ati folosi sub nici o forma o butelie cu revizia expirata?
adica, indiferent de felul in care a fost utilizata? ale mele de ex au 10 ani, dar le-am folosit doar eu pt acvarii


Deoarece CO2 este un gaz puternic coroziv. Ai zice de exemplu ca materialele plastice rezista bine la CO2. Sint unele care rezista o perioada. De exemplu PTFE (parca asta e) din care sint facute marea majoritate a recipientelor de unica folosinta cu sucuri plus CO2 sub presiune. Asa arata o sticla de Coca Cola dupa ce a fost folosita timp de 2 ani ca reactor de CO2 - la interfata apa/CO2 s-a corodat cam 0,5 mm de material care il credeam rezistent:



[Thumb - Reactor Co2 din Sticla Cola.jpg]


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

pai robinetul ala e din metal... plasticul stiu ca e corodat de Co2



Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Poza imi apartine si va rog sa o folositi pentru toti cei care au vreo problema cu Co2.
Furtunul e cel chior pt. aer (luat la metru de prin Zoomania), lipitura e facuta cu superglue lichid (furtunul e introdus fortat si lipit pe ambele parti ale capacului - am avut rabdare 24 de ore sa se intareasca complet). Pompa e un Aquael fan 1. Au rezistat cu succes. Mai putin sticla de Cola.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Humbert wrote:pai robinetul ala e din metal... plasticul stiu ca e corodat de Co2


Garniturile (unele din ele) sint facute dintr-un cauciuc special. Clingheritul ca exemplu din amintiri rezista si la CO2. Dar nu mai este folosit deoarece contine si azbest..

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

In plus Co2 este un gaz destul de periculos. Nu poti respira intr-o atmosfera bogata in CO2 si e mai greu decit aerul deci se aduna in partea de jos a camerelor fara prea multa aerisire sau in pesteri. In aer liber efectele nu sint de obicei periculoase, dar in camerele noastre pot sa fie.

Poti sa verifici linkul de mai jos - e destul de bine documentat:

https://www.descopera.ro/dnews/4120147-lacul-ucigas-a-produs-peste-1700-de-victime

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Liv wrote:
Humbert wrote:pai robinetul ala e din metal... plasticul stiu ca e corodat de Co2


Garniturile (unele din ele) sint facute dintr-un cauciuc special. Clingheritul ca exemplu din amintiri rezista si la CO2. Dar nu mai este folosit deoarece contine si azbest..


a pai garnitura aia unde se imbina robinetul cu manometrul am schimbat-o de vreo 2 ori pana acum.

eu nu zic ca nu trebuie revizie doamne fereste, zic doar ca nea Romica mi-a zis ca la buteliile mele nu are ce sa le faca la revizie
cum pe altcineva care lucreaza cu tuburi nu cunosc (ca sa-l intreb), intreb aici

This message was edited 3 times. Last update was at 02/03/2020 17:57:15




Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Robinetul buteliei (fara reductor) ar trebui sa aibe cel putin 3 garnituri. La filetul dintre robinet si butelie (unde se insurubeaza robinetul pe butelie), la supapa de siguranta (aia care crapa daca presiunea e prea mare in interiorul buteliei) si la robinetul propriuzis (ala din care inchizi/deschizi gazul din cite am citit la unii robineti sint 2 garnituri). Nu stiu din ce sint facute garniturile de acolo.

Si la reductorul de presiune exista mai multe garnituri. Una la intrarea in reductor (aia care ai schimbat-o - se uzeaza mult mai repede deoarece e manevrata de multe ori si cu forta mare), una pe surubul de reglaj al presiunii si inca 2 - la fiecare manometru cite una. Si astea ar fi cam minimum de garnituri (exista reductoare mai complexe). Iar nu stiu din ce sint facute. Adica situatia e mai complicata decit vedem noi. Din cite am inteles unele garnituri sint metalice.

Intr-un fel e ca si la noi. Sticla, apa, pesti, substrat si plante. Cite amanunte sint in spate? In cite combinatii?

Si apropo de plasticul care e corodat de CO2. In poza de mai sus capacul de la sticla nu are absolut nimic (si etanseaza foarte bine alta sticla in continuare). Furtunul prin care a trecut CO2 nu are mai nimic. S-a intarit la fel ca alt furtun care sta in apa si atit. E tot etans. Chiar pregatisem alt capac cu furtun ca sa il inlocuiesc rapid cind va crapa furtunul - nu am avut nevoie de el inca. ABS-ul din care e facut corpul pompei Aquael nu a fost corodat. Pompa tragea CO2 din sticla si il arunca inapoi in apa. Adica unele materiale rezista bine la CO2. Dar nu prea stim care.

This message was edited 2 times. Last update was at 02/03/2020 19:24:49


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Daniel1402
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/08/2014 15:01:41
Messages: 461
Location: Bucuresti, Giurgiului
IP:
Offline

Bogdan92 wrote:Salutare,

Superr !!! Va multumesc mult pt informatie. O sa ii fac o vizita. O intrebare, sper ca nu foarte tampita, este ok daca ii spun domnului ca am nr de la un coleg acvarist?) ma gandesc ca nu cumva sa fiu luat la intrebari de unde am contactul.

Multumesc


Cu placere, stai calm ca nu te intreaba, chiar daca o face nu-i nici o problema, sunt multi acvaristi care merg la el. Cred ca este cel mai apreciat din Bucuresti
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Humbert wrote:
de ce spuneti ca nu ati folosi sub nici o forma o butelie cu revizia expirata?


Pentru ca nu-ti doresti sa te alerge butelia prin casa.
In interiorul buteliei apar microfisuri. Robinetii nu te tin o viata, garniturile la fel. Si pentru ca asa spune legea.

verificarea ISCIR implica urmatoarele:
- verificare vizuala butelie exterior( aspect exterior, marcaje scadenta, etc) si interior cu endoscop
- proba de presiune hidraulica pe stand
- sablare exterioara
- vopsire
- verificare etansietate cu robinet montat( robinetul daca este defect se inlocuieste contracost- )
- marcare pe butelie urmatoarea scadenta si poansonare marcaj ISCIR

In functie de vechimea buteliei, durata pana la urmatoarea revizie scade (daca e noua e la 10 ani revizia, apoi la 5, apoi e scoasa din uz deoarece e considerata potential pericol).
Tot in functie de vechime, se strange robinetul cu o cheie speciala, pe masura ce trec anii se mai strange cu o tura/jumatate de tura, in functie de "ce zice cheia"

Si pana la urma e ca la masina. Poti face revizia la un atelier specializat, de unde primesti piese originale si garantie, sau o poti face la nea Gica in curte, ca a avut Oltcit si se pricepe. Acum, in functie de alegere, te alearga butelia prin casa sau sta cuminte unde o pui. Imi aduc aminte de Bitanu, cu o butelie care mergea "si asa". A sfarsit prin a o arunca de la etaj in gradina.


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
sefer jesirah
Junior member

Joined: 13/03/2016 07:28:24
Messages: 79
Location: Mogosoaia
IP:
Offline

Silviu, proprietarul, e acvarist.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com