[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Un inceput nou ,Nano Dennerle  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Octavian1331
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/07/2019 09:20:45
Messages: 70
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am mai citit filmul evenimentelor relatate de tine. Inclin sa cred ca ai perturbat sustratul foarte mult. Tare sunt curios cum ai curatat. Se sifoneaxa numai stratul de nisip. In rest se trece fosrte delicat peste suprafata sustratului. Cred ca declansat o furtuna de amoniac in bazin. In us si putinele bacterii stabilizate in acvariu s au prapadit. Eu cred ca adta s a intamplat. Nu apa a fost cauza.
Vslabil si ot altii. Incercati sa nu agitati sustratul. Dosr partea cu nisip daca aveti asa ceva.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

Nu cred ca e problema de aspirare substrat, azinul nu are o luna de cand e startat si n cred ca s-a acumulat asa mult amoniac in substrat incat sa ridice asa mult nivelul.El nu prea are cum sa faca aspirare profunda, sau macar la 1cm in substrat, daca ar aspira profund, cantitate importanta din substrat ar fi aspirat cu tot cu mizerii si in plus esre plantat bazinul...este obligat sa aspite doar la suprafata substratului

eu ma gandesc sa nu cumva sa fi scapat mai mult CO2 , scadere prea mare a PH si lipsa de oxigen...
iar daca variataia de PH este destul de mare datorita programului de ffunctionare a instalatiei de CO2 , si aceasta variatie poate dauna

This message was edited 1 time. Last update was at 23/04/2020 00:21:37


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Octavian1331
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/07/2019 09:20:45
Messages: 70
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu nu cred ca este vorba nici de CO2 nici de PH. A schimbat doar 5 l.
Aspirarea necorespunzatore a substratului curatarea filtrelor ...reprezinta cea mai frecventa cauza in mortalitatea faunei din acvarii. ( stau marturie inclusiv discutiile de pe forumuri de afara + o serie de articole in acest sens)
Statistic este una din marile greseli facute cu frecventa mare de cei mai incepatori.
Nu este nici primul nici ultimul care pateste asa ceva. Crevetii sunt oricum mai sensibili. Cedeaza primii.

adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

Octavian1331 wrote:Eu nu cred ca este vorba nici de CO2 nici de PH. A schimbat doar 5 l.
Aspirarea necorespunzatore a substratului curatarea filtrelor ...reprezinta cea mai frecventa cauza in mortalitatea faunei din acvarii. ( stau marturie inclusiv discutiile de pe forumuri de afara + o serie de articole in acest sens)
Statistic este una din marile greseli facute cu frecventa mare de cei mai incepatori.
Nu este nici primul nici ultimul care pateste asa ceva. Crevetii sunt oricum mai sensibili. Cedeaza primii.



ce inseamna pentru tine , aspirare necorespunzatoare? sau mai clar... cum se face o aspirare corespunzatoare?
greseala cu filtrele da, se face dar din ce am citit, a curatat filtrul in apa scoasa din bazin.Ok poate ca a insistat preea mult dar, din eperienta mea,oice curatare filtrului, creaza o deciclare partiala, care se datoreaza in parte prin pierderea partiala da bacterii si pe de alta parte,bacterii care se afla in tranzit, acelea care urmeaza sa se fixeze, plus o aspurare profunda a substratului, clar duce l o deciclare partiala.
Dupa cum spui tu,toti detinatorii de creveti, ori au 2 filtre la bazin ori nu curata filtrele ca sa evite o deciclare partiala ceea ce nu prea imi vine sa cresd

This message was edited 1 time. Last update was at 23/04/2020 12:49:09


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Octavian1331
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/07/2019 09:20:45
Messages: 70
Location: Bucuresti
IP:
Offline

" Dupa cum spui tu,toti detinatorii de creveti, ori au 2 filtre la bazin ori nu curata filtrele ca sa evite o deciclare partiala ceea ce nu prea imi vine sa cresd"
[b]

Am spus eu asa ceva? Nu cred.
Te rog sa nu mi atribui afirmatii care nu mi apartin.
Daca uneori nu intelegem anumite lucruri ne documentam. SI DA foarte multi nu aspira corect substratul.
Ce este greu de inteles. A insisitatt prea mult a intra in profunzime a spalat si filtrul ...ca sa si glumim putin a facut curatenie ca intr-un closet.
Total gresit, dar daca vrei tu sa fie de vina CO2 sau ph asa sa fie.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

La cabinet, unde am acvariul dulcicol, nu am mai sifonat subtratul de 6-7 luni si in general nu-i fac nimic, in afara de schimburi de apa ocazionale (o data pe luna) si bagat coasa in plante.
Totul a fost bine pana la carantina. Acum se duce sotia o data pe saptamana si cu ocazia asta pune apa la pesti, completeaza ce s-a evaporat.
Ca fapt divers, au crapat toti pestii in afara de un ancistrus. Eu as baga mana in foc ca e o problema cu apa de la retea.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Octavian1331
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/07/2019 09:20:45
Messages: 70
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca doar completeaza cu apa eu zic ca nu prea este de la apa. pai daca doar completezi fara schimb nu baga man-n foc ca este apa.
Daca cumva credeti ca este de inters va rog sa cititi acest articol. Mai sunt si alltele interesente.

http://www.aquaworldaquarium.com/Articles/TonyGriffitts/silent_killer.htm
bogdan.oancia
Junior member

Joined: 27/02/2018 15:25:11
Messages: 46
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Octavian1331 wrote:Salut,
Cel mai sigur este sa montezi un filtru pt apa cu 3 sau 4 cartuse. Este un sfat. In plus investitia nu este f mare avand in vedere ca vei folosi aceasta apa si pt consum, Eu de 2 ani folosesc apa de la un asemenea filtru. Fiind vornba de apa furnizata de apa nova bucuresti( buna zic eu) folosesc un filtru montat sub chiuveta de bucatarie Aquaphor Cristal K3K2K7.
Elimina Clor, Metale grele, Rugin?, Compu?i organici, Fenoli.
Aceasata apa o introduc direct in acvariu cu un furtun de 9 pe care-l montez direct la bateria subtire cu care vine insotit filtrul. Este drept dureaza mai mult umplerea acvariului -debitul este de doar 2-2,5 l/min.
Nu am avut niciodata probleme, avand in vedere ca schimb cca 50-60% din apa saptaminal. Am un Rio 125.
Daca ati face un calcul cat cheltuiti cu apa plata din supermarket...vi s-ar parea gratis acest gen de filtre.


Am in calcul de ceva timp sa cumpar o baterie de filtrare din aceea de la AquaPhor , pentru consumul nostru am renuntat de jumatate de an sa mai cumparam apa de la magazin , folosim o cana cu filtru (la gust este ok apa ) insa este doar un filtru ,set acela de filtrare este mult mai complex si sunt sigur ca este si mai bun insa nu am stiut ca as putea sa folosesc si la acvariu apa de la sistemul acesta de filtrare . Stiam ca doar apa de osmoza se poate folosi , nu stiu daca apa de osmoza se poate bea . In orice caz am in plan o investie in ceva de filtrare atat pentru noi cat si pentru acvariu .
bogdan.oancia
Junior member

Joined: 27/02/2018 15:25:11
Messages: 46
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Octavian1331 wrote:Am mai citit filmul evenimentelor relatate de tine. Inclin sa cred ca ai perturbat sustratul foarte mult. Tare sunt curios cum ai curatat. Se sifoneaxa numai stratul de nisip. In rest se trece fosrte delicat peste suprafata sustratului. Cred ca declansat o furtuna de amoniac in bazin. In us si putinele bacterii stabilizate in acvariu s au prapadit. Eu cred ca adta s a intamplat. Nu apa a fost cauza.
Vslabil si ot altii. Incercati sa nu agitati sustratul. Dosr partea cu nisip daca aveti asa ceva.


Am sifonat foarte putin substratul , nu cred ca am ajuns la 1 cm adancime , partea din fata am gazon monte carlo (de acolo vedeam ca iese mizerie dar acolo nici nu am putut sa ma duc in profunzimea substratului , folosesc aspiratorul de la Dennerle , si il tin cu furtunul obturat sa nu traga foarte mult o data , intradevar am scos si cioata din acvariu si am aspirat si sub ea mizeriile ce erau vizibile , am mai toaletat putin mosul (nu imi place cum a crescut , pare ca are ceva alge BBA in el )
bogdan.oancia
Junior member

Joined: 27/02/2018 15:25:11
Messages: 46
Location: Bucuresti
IP:
Offline

adrian09 wrote:Nu cred ca e problema de aspirare substrat, azinul nu are o luna de cand e startat si n cred ca s-a acumulat asa mult amoniac in substrat incat sa ridice asa mult nivelul.El nu prea are cum sa faca aspirare profunda, sau macar la 1cm in substrat, daca ar aspira profund, cantitate importanta din substrat ar fi aspirat cu tot cu mizerii si in plus esre plantat bazinul...este obligat sa aspite doar la suprafata substratului

eu ma gandesc sa nu cumva sa fi scapat mai mult CO2 , scadere prea mare a PH si lipsa de oxigen...
iar daca variataia de PH este destul de mare datorita programului de ffunctionare a instalatiei de CO2 , si aceasta variatie poate dauna


acvariul este startat din 4 martie , CO 2 era oprit de la ora 14 eu am inceput sa aspir substratul pe la 21 seara , am aspirat , am sters geamul pe interior cu un burete , am toaletat putin plantele , am oprit filtrul 5 minute sa curat in-ul si out-ul si dupa am pus apa in acvariu , la scurt timp am oprit din nou filtrul pentru ca nu imi placea debitul lui sa-l curat la interior ,am luat decat grosul dintre mediile de filtrare ,am montat filtrul si cand i-am dat drumul , m-am uitat in acvariu si deja agonizau , cred ca apa a fost principalul vinovat , o sa cumpar niste teste sa vad cum stau cu apa ,si am mai facut o greseala cu apa am lasat-o mult timp la decantat (aprox 7 zile )
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

Octavian1331 wrote:" Dupa cum spui tu,toti detinatorii de creveti, ori au 2 filtre la bazin ori nu curata filtrele ca sa evite o deciclare partiala ceea ce nu prea imi vine sa cresd"


Am spus eu asa ceva? Nu cred.



Octavian1331 wrote:Eu nu cred ca este vorba nici de CO2 nici de PH. A schimbat doar 5 l.
Aspirarea necorespunzatore a substratului [b]curatarea filtrelor ...reprezinta cea mai frecventa cauza in mortalitatea faunei din acvarii
. ( stau marturie inclusiv discutiile de pe forumuri de afara + o serie de articole in acest sens)



eu nu am scris asta

ce poti deduce din ceea ce ai mentionat ? Eu am comentat aceasta afirmatie, pe care ai scris-o mai sus si pe care ti-am redat-o ingrosat, pentru ca , un incepator poate sa inteleaga gresit... sa apoi nu inteleage de ce se recomanda curatarea filtrelor, periodic iar pe de alta parte se afirma ca , datorita acestei operatii poate sa piarda pestii... deci hai sa nu creemc onfuzii
stiu foarte bine ce ai vrut sa spui , numai ca pentru incepatori trebuie sa scriem in asa fel incat sa se inteleaga exact
dar hai sa nu ne certam ca nu are rost

bogdan.oancia wrote:
adrian09 wrote:Nu cred ca e problema de aspirare substrat, azinul nu are o luna de cand e startat si n cred ca s-a acumulat asa mult amoniac in substrat incat sa ridice asa mult nivelul.El nu prea are cum sa faca aspirare profunda, sau macar la 1cm in substrat, daca ar aspira profund, cantitate importanta din substrat ar fi aspirat cu tot cu mizerii si in plus esre plantat bazinul...este obligat sa aspite doar la suprafata substratului

eu ma gandesc sa nu cumva sa fi scapat mai mult CO2 , scadere prea mare a PH si lipsa de oxigen...
iar daca variataia de PH este destul de mare datorita programului de ffunctionare a instalatiei de CO2 , si aceasta variatie poate dauna


acvariul este startat din 4 martie , CO 2 era oprit de la ora 14 eu am inceput sa aspir substratul pe la 21 seara , am aspirat , am sters geamul pe interior cu un burete , am toaletat putin plantele , am oprit filtrul 5 minute sa curat in-ul si out-ul si dupa am pus apa in acvariu , la scurt timp am oprit din nou filtrul pentru ca nu imi placea debitul lui sa-l curat la interior ,am luat decat grosul dintre mediile de filtrare ,am montat filtrul si cand i-am dat drumul , m-am uitat in acvariu si deja agonizau , cred ca apa a fost principalul vinovat , o sa cumpar niste teste sa vad cum stau cu apa ,si am mai facut o greseala cu apa am lasat-o mult timp la decantat (aprox 7 zile )


scuze, nu stiu de ce am avut impresia ca era startat pe 4 apr
GROSUL acela, daca erau ca un burete maroniu, acelea sunt bacterii... curatarea mediilor bio, se face in apa care este scoasa din bazin .Se baga si se scoate de 2-3 oridpa care poti remonta filtrul.Se insista mai mult asupre buretilor,(filtrarea mecanica)

This message was edited 1 time. Last update was at 23/04/2020 17:01:43


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
bogdan.oancia
Junior member

Joined: 27/02/2018 15:25:11
Messages: 46
Location: Bucuresti
IP:
Offline

adrian09 wrote:
Octavian1331 wrote:" Dupa cum spui tu,toti detinatorii de creveti, ori au 2 filtre la bazin ori nu curata filtrele ca sa evite o deciclare partiala ceea ce nu prea imi vine sa cresd"


Am spus eu asa ceva? Nu cred.



Octavian1331 wrote:Eu nu cred ca este vorba nici de CO2 nici de PH. A schimbat doar 5 l.
Aspirarea necorespunzatore a substratului [b]curatarea filtrelor ...reprezinta cea mai frecventa cauza in mortalitatea faunei din acvarii
. ( stau marturie inclusiv discutiile de pe forumuri de afara + o serie de articole in acest sens)



eu nu am scris asta

ce poti deduce din ceea ce ai mentionat ? Eu am comentat aceasta afirmatie, pe care ai scris-o mai sus si pe care ti-am redat-o ingrosat, pentru ca , un incepator poate sa inteleaga gresit... sa apoi nu inteleage de ce se recomanda curatarea filtrelor, periodic iar pe de alta parte se afirma ca , datorita acestei operatii poate sa piarda pestii... deci hai sa nu creemc onfuzii
stiu foarte bine ce ai vrut sa spui , numai ca pentru incepatori trebuie sa scriem in asa fel incat sa se inteleaga exact
dar hai sa nu ne certam ca nu are rost

bogdan.oancia wrote:
adrian09 wrote:Nu cred ca e problema de aspirare substrat, azinul nu are o luna de cand e startat si n cred ca s-a acumulat asa mult amoniac in substrat incat sa ridice asa mult nivelul.El nu prea are cum sa faca aspirare profunda, sau macar la 1cm in substrat, daca ar aspira profund, cantitate importanta din substrat ar fi aspirat cu tot cu mizerii si in plus esre plantat bazinul...este obligat sa aspite doar la suprafata substratului

eu ma gandesc sa nu cumva sa fi scapat mai mult CO2 , scadere prea mare a PH si lipsa de oxigen...
iar daca variataia de PH este destul de mare datorita programului de ffunctionare a instalatiei de CO2 , si aceasta variatie poate dauna


acvariul este startat din 4 martie , CO 2 era oprit de la ora 14 eu am inceput sa aspir substratul pe la 21 seara , am aspirat , am sters geamul pe interior cu un burete , am toaletat putin plantele , am oprit filtrul 5 minute sa curat in-ul si out-ul si dupa am pus apa in acvariu , la scurt timp am oprit din nou filtrul pentru ca nu imi placea debitul lui sa-l curat la interior ,am luat decat grosul dintre mediile de filtrare ,am montat filtrul si cand i-am dat drumul , m-am uitat in acvariu si deja agonizau , cred ca apa a fost principalul vinovat , o sa cumpar niste teste sa vad cum stau cu apa ,si am mai facut o greseala cu apa am lasat-o mult timp la decantat (aprox 7 zile )


scuze, nu stiu de ce am avut impresia ca era startat pe 4 apr
GROSUL acela, daca erau ca un burete maroniu, acelea sunt bacterii... curatarea mediilor bio, se face in apa care este scoasa din bazin .Se baga si se scoate de 2-3 oridpa care poti remonta filtrul.Se insista mai mult asupre buretilor,(filtrarea mecanica)


am un filtru Dennerle Scaper"s Flow , am scos buretele si partea accea cu carbon si am pus in acel sertar de jos Minisiporax , de vreo 2 saptamani am pus buretele pe sorb , imi era frica sa nu imi traga filtrul eventualii pui de creveti . Este inestetic acel burete pe sorb dar nu mai intra toate resturile de plante in filtru
aseara am vazut un supravietuitor , unul nu imi iesea la numaratoare la cadavrele adunate , m-am gandit ca este sub buturuga insa era viu , nu foarte activ dar macar nu era cu burta in sus
Octavian1331
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/07/2019 09:20:45
Messages: 70
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Asta este acum. Ai facut mai multe greseli.
Ideea este sa nu le repeti. Chiar si 1 cm este mult sa intri in substrat.
Apa filtrata este super ok pentru acvarii. Apa de osmosa o poti folosi doar pt acvariu si pt fierul de calcat!!!! La apa de osmoza pt acvariu trebuie sa adaugi saruri dedicate. Ar fi bine sa-ti cumperi in acest caz si un aparat TDS( costa cca 150-200 lei) pt ca altfel iar faci prostii....si nu stii la ce duritate ajungi. Aici iar intervin cunostintele.
Daca lasi apa la decantat in stil ( old school)...apai fa-o asa cum o faceam acum 30-40 ani ani. Adica introduci pt 24 de ore aer cu o pompa de aer si piatra. Apoi o poti folosi fara probleme, Asta este valabil doar pt clor.
Oricum ar trebui mai bine sa studiezi singur. Acum ai de unde. Eu asa as face. Decat sa stai sa intrebi pe forum ..intra unul ca mine iti zice o chestie...intra altul iti zice alta chestie....si tu faci tot cum crezi tu ca este bine.
Trebuia sa te documentezi temeinic inainte de a te apuca.


narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

Vad ca se ca insista pe subiect, hai sa o lamurim. Nu are ce sa se acumuleze in substrat, la un bazin nou. Problema ta a fost de la schimbul de apa. Clorul se evapora în cateva ore...bla bla bla, dar facem schimb de apa direct de la robinet si totul e ok in privinta clorului. Doar ca apa se mai trateaza si cu cloramina, asta nu se mai evapora, sulfatul de aluminiu...chestii care omoara vietatile din bazinele noastre. Deci, ideea este sa faci schimb cu apa proaspata, nu cu apa care sta cu s?pt?mâna. Se pot folosi conditioneri pentru apa, asa se poate baga apa aproape imediat. Nu costa o avere, tine destul de mult... Eu folosesc jbl biotopol plus, dar nu la toate schimburile. Dar e bine sa ai ceva la indemana, in cazul in care ceva nu e ok, poti interveni imediat. Am patit-o acum vreo luna în bazinul cu cory si creveti, am bagat repede biotopol si nu am avut pierderi.
Cat despre partea cu aspiratul, depinde de substrat. Daca tu vezi ca se acumuleaza in adancimea substratului mâncare neconsumata, e bine sa aspiri. Pastilele pentru Cory si pastilele de spirulina sunt doar 2 exemple, particulele fine intra usor în adancime,eu aspir bine unde le dau asa ceva, intru 3-4 cm cu aspiratorul. Acum vreo 2 luni am scos tot din bazin si am aspirat acelasi bazin, pe toata suprafata. Tine cont ca in propor?ie da mai bine de 50% nu am putut aspira din cauza plantelor, mai bine de 5 ani, iar ultimii 2 au fost aproape fara aspirare, iar schimburi de apa au lipsit cu si cate 3 luni. Nu am scos nici pe?tii, nici crevetii la operatiunea asta si tot nu am avut decese. Bazinul merge ceas si acum, cu acelasi substrat, plin de plante.
Intr-adevar pe forumuri parerile sunt impartite, mai gresim, dar e o sursa reala de informatie. Nimeni nu e platit aici, deci suntem in zona din pasiune, ne rupem din timpul nostru sa încercam sa ajutam cum putem.
Nu mi-a placut expresia aia, cum ca decat sa intrebi pe forum... Discutia poate dura mult, eu doar mi-am expus punctul meu de vedere, fara alte interventii ulterioare pe acest subiect.
[ICQ]
Octavian1331
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/07/2019 09:20:45
Messages: 70
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Asa si? Nu stiu de ce te deranjeaza parerea mea?
Dar te-ai gandi ca poate fi un cumul de factori? Chiar Greseli . De ce nu.
Inclusiv curatatul filtrului. Care este problema. La urma urmei sunt doar supozitii. Ce ai testat apa? Ce stiu este ca apa de bucuresti este destul de Ok. De asta mi-am permis sa vorbesc. Si mai este ceva. In general am invatat in viata ca nu este ok ca la o nereusita sa dau vina pe altceva sau altcineva. Ma uit la mine si ma intreb oare am gresit cu ceva? Poate ca nu am facut totul chiar bine? Asta asa in general> Altfel este foarte simplu sa spunem a Eu sunt bun dar altii au avut noroc sau cozonacii n-au iest ca faina este nu stiu cum( dar vecinei de la 3 i-au iesit al naibii de buni cu acceasi faina. Asta am vrut sa spun. Pentru ca indiferent de cauza oricare trebuie sa ia calcul toate posibilitatile. Asta este ideea. Asta este ideea de forum. Legat de forum. Nu am spus sa nu intre. Ba din contra. I-am spus sa citeasca sa se documenteze....ce pe forum nu are ce citi?
Cat despre faptul ca nu stiu cine isi rupe din timp....asa o fi. Unii cred ca isi rup din timpul de pe forum ca sa fac altceva. Sunt on line nonstop si raspund uneori bine uneori bat campii ...dar asta este. Eu nu am asa timp la dispozitie...dar intru mai rar sau mai des ...de cele mai multe ori nu scriu......dar in cazul de fata chiar mi-a parut rau de necazul omului. Din acest motiv in prima faza i-am recomanda filtrul de apa....ca sa intrebe apoi daca apa de osmoza se bea. Din acest motiv am presupus ca nu poate fi numai apa de vina. Atat.
Weekend MAXIM!
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com