[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Un inceput nou ,Nano Dennerle  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
sorinat
Unripe member

Joined: 27/02/2019 12:54:08
Messages: 3
Location: Galati
IP:
Offline

Relax, probabil s-au ascuns pe la filtru...
bogdan.oancia
Junior member

Joined: 27/02/2018 15:25:11
Messages: 46
Location: Bucuresti
IP:
Offline

sorinat wrote:Relax, probabil s-au ascuns pe la filtru...


Filtrul este extern , m-am tot uitat prin plante pe la radacina , mai mult de 4 creveti nu ies la numar dintr-un total de 11 , sper cand apar sa apara pui de la ei
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Am un nano de 20 litri startat in octombrie.
La fel ca tine dupa ce am pus crevetii ma tot uitam dupa ei in acvariu pentru ca ma gandeam ca nu vor supravietui.
Ii tot numaram si nu ieseau nicicum la numar.
Acum am in jur de 40 si ma gandesc sa nu fie prea mult.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

bogdan.oancia wrote:Frumos Silviu Man un colt de Rai in casa ,



Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Poti mari programul de lumina treptat pina ajungi la opt ore. Apoi poti aplica un program cu pauza dar una din perioade sa nu fie mai mica de cinci ore. Eu folosesc 3-3-5 sau 4-3-5.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
bogdan.oancia
Junior member

Joined: 27/02/2018 15:25:11
Messages: 46
Location: Bucuresti
IP:
Offline

cr1st1an wrote:Am un nano de 20 litri startat in octombrie.
La fel ca tine dupa ce am pus crevetii ma tot uitam dupa ei in acvariu pentru ca ma gandeam ca nu vor supravietui.
Ii tot numaram si nu ieseau nicicum la numar.
Acum am in jur de 40 si ma gandesc sa nu fie prea mult.


niciodata nu sunt prea multi creveti , am reusit aseara sa numar 5, cred ca se ascund bine (in afara de cei 3 gasiti morti altii nu am mai gasit ) , eu sper sa apara cei mai mici cat mai curand ca altfel ma mananca sa merg sa mai cumpar , am marit la lumina cu inca o ora acum am 7 ore continuu , in wekend as vrea sa ajung la animax sa mai cumpar si cea de-a doua lampa , ma batea gandul sa mai bag una de la dennerle de 8 w dar am o probleme cu simetria , acuma o am pe cea de 6w teoretic cu doua as fi ok pe parte de iluminare ,va arata ciudat cu una mare si una mica , ma mananca sa mai iau un cub de 20
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Am uitat sa iti spun ca eu am introdus 10 creveti in acvariu in momentul startarii iar dupa 6 luni sunt vreo 40.
Si mie mi-a mai murit cate unul la o saptamana-doua dar cred ca asta si faptul ca nu au am mai vazut pui recent se datoreaza planariilor cu care m-am pricopsit.
Acum sunt in tratament.
bogdan.oancia
Junior member

Joined: 27/02/2018 15:25:11
Messages: 46
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare, mare problema au murit crevetii sau inca agonizeaza , cu ceva am gresit dar nu imi dau seama ce s-a intamplat , aseara m-am apucat sa fac schimbul de apa saptamanal (5 l la fel ca deobicei ) aspirat substrat , toaletat plantele , am oprit filtrul circa 5 minute sa curat Inul si Out-ul , mi s-a parut ca s-a colmatat i-am dat drumul insa la fel l-am mai lasat putin , si am decis sa desfac filtrul si sa curat cu apa din acvariu mediile de filtrare (era ceva mal deja pe acolo printre mediii , am luat doar grosul , am inchis filtrul si i-am dat drumul ) nu a durat mai mult de jumate de ora , dupa ce i-am dat drumul la filtru m-am uitat in acvariu si toti crevetii mei agonizau unii cu burta in sus dar mai miscau , unii stateau pe plante , am pus in-u cat mai sus sa agite apa la suprafata sa o oxigeneze , de dimineata cand m-am trezit , tot la fel erau , in agonie , mi-a zis sotia ca acum unii din ei sunt la fel in agonie unii au murit . Poate sa fie de la stres ca am umblat prin acvariu ? sau s-au otravit cu ceva ? Nu imi dau seama daca cineva s-a mai lovit de asa ceva va rog sa-mi spuneti Multumesc
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Ce apa de schimb ai folosit?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
bogdan.oancia
Junior member

Joined: 27/02/2018 15:25:11
Messages: 46
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Ce apa de schimb ai folosit?


apa de la robinet , lasata in bidon de 5l la decantat o saptamana, aceeasi apa am folosit si pana acuma insa nu poti sti sigur ca apa este ok, nu i-am facut teste , nici nu stiu ce teste sa cumpar , pestii nu au fost afectati
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Posibil sa fi bagat ceva in apa potabila in perioada asta.. mie imi miroase foarte rau apa de la chiuveta, pute a clor mai rau ca niciodata. Poate au bagat si ceva metale grele, care nu se evapora? Ca prea au crapat brus crevetii, nu e normal.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Acum doi ani am lichidat o intreaga populatie de creveti cu o cana de apa de la fintina. Apoi am aflat ca pe deal, in spatele casei, s-a stropit cu sulfat de cupru.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
bogdan.oancia
Junior member

Joined: 27/02/2018 15:25:11
Messages: 46
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Posibil sa fi bagat ceva in apa potabila in perioada asta.. mie imi miroase foarte rau apa de la chiuveta, pute a clor mai rau ca niciodata. Poate au bagat si ceva metale grele, care nu se evapora? Ca prea au crapat brus crevetii, nu e normal.


groasa treaba , mai mult ca sigur de la apa ma gandesc si eu ca este pentru ca dupa ce am completat apa am desfacut filtrul si m-am apucat sa-l curat si nu m-am uitat in acvariu , in schimb am tot mai completat cu un pahar apa direct de la robinet ca a mai scazut nivelul , intr-o saptamana maxim 3 pahare de 330 cred ca completez , cand vad ca agita apa prea rau la suprafata completez
bogdan.oancia
Junior member

Joined: 27/02/2018 15:25:11
Messages: 46
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Acum doi ani am lichidat o intreaga populatie de creveti cu o cana de apa de la fintina. Apoi am aflat ca pe deal, in spatele casei, s-a stropit cu sulfat de cupru.


sa incerc sa mai fac si in seara asta un schimb de apa ? , am pus-o aseara in sticla , ma gandesc ca apa de am schimbat ieri a avut ceva substante nasoale ,poate mai diluez ce are in ea substant sa nu moara si pestii ,nu am folosit niciodata teste ,dar nici nu am avut probleme dastea ,ce este drept apa de aici din Prelungirea Ghencea cam miroase a clor si mai raman urme pe pahare cand le speli , in schimb cand locuiam la parinti in aviatiei parca nici nu mirosea cand dadeai drumul la chiuveta la apa . Acvariu nu prea am avut mult timp de cand m-am mutat in prelungirea Ghencea .

un sfat de ce teste pentru apa sa cumpar ?
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

si nu mai lasa apa la declorinat asa mult..nu mai mult de 24h pentru ca apoi incepe sa isi schimbe si ea proprietatile... nu mai este "proaspata"..si asa cum au spus colegii, daca exista riscul asta, ca apa sa fie tratata cu metale grele, incearca sa folosesti conditioneri de apa, astia pe linga ca declorineaza apa , dizolva si materialele grele existente

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
geaklone
Junior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2020 17:21:34
Messages: 72
Location: Vaslui
IP:
Offline

Doar un pic va pot ajuta cu acel miros de clor de care toata lumea se plange, de la retea.
Voi stiti cel mai bine la ce distanta va aflati de rezervoarele de stocare si distributie a unei statii de tratare a apei, din orasul d-voastra.
Cand se iau probe de apa din diferite puncte ale orasului d-voastra se iau dupa un program-plan prestabilit, si bineinteles si din suburbiile orasului...
Aceste probe se duc obligatoriu la DSP....
Ei verifica ca si la capetele retelei, valorile clorului sa fie in parametri aflati in standard.
Ne dam seama cu totii ca atat timp cat esti mai aproape de rezervorul de stocare si distributie, clorul sa il simtim un pic mai mare.
Apropo...eu beau apa doar de la retea...niciodata de aia PLATA.

Fost acvarist...incepator.
[Email]
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Pana la urma apare dilema:
E mai bine sa lasi apa la declorinat sau sa folosesti conditioneri.
Eu las la declorinat pentru ca ma gandesc sa nu mai adaug si eu substante in plus.
Pe de alta parte mai apar si cazuri ca asta ... ma gandesc sa incep si eu sa folosesc conditioneri.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

eu prefer preferat lasata la declorinat... max 24h.... dar cand nu am timp sa las apa la declorinat folosesc conditioneri

pentru ala mare, nu folosesc nici conditioneri si nici apa la declorinat ci folosesc in sun sun 602 in care ma in burete si in rest este umput cu carbune activ...

la cel mic nu pot folosi filtrul cu carbune pentru c imi trebuie apa incalzita

This message was edited 1 time. Last update was at 21/04/2020 17:12:17


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Octavian1331
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/07/2019 09:20:45
Messages: 70
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut,
Cel mai sigur este sa montezi un filtru pt apa cu 3 sau 4 cartuse. Este un sfat. In plus investitia nu este f mare avand in vedere ca vei folosi aceasta apa si pt consum, Eu de 2 ani folosesc apa de la un asemenea filtru. Fiind vornba de apa furnizata de apa nova bucuresti( buna zic eu) folosesc un filtru montat sub chiuveta de bucatarie Aquaphor Cristal K3K2K7.
Elimina Clor, Metale grele, Rugin?, Compu?i organici, Fenoli.
Aceasata apa o introduc direct in acvariu cu un furtun de 9 pe care-l montez direct la bateria subtire cu care vine insotit filtrul. Este drept dureaza mai mult umplerea acvariului -debitul este de doar 2-2,5 l/min.
Nu am avut niciodata probleme, avand in vedere ca schimb cca 50-60% din apa saptaminal. Am un Rio 125.
Daca ati face un calcul cat cheltuiti cu apa plata din supermarket...vi s-ar parea gratis acest gen de filtre.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

da , este o investitie buna un sistem de filtrare la apa de la retea
eu nu pot face o astfel de investitie... casa nu e a mea si bazinele nu sunt acasa...ele sunt la o asociatie unde am si atelieul...zczsz nu e spatiu.. doar pentru cel mic dar deocamdata, mai bine toate in acelasi loc

This message was edited 1 time. Last update was at 22/04/2020 16:27:44


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com