[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
acvariu boyu 80 litri  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
aldebaran
Junior member

Joined: 21/11/2019 22:02:44
Messages: 65
IP:
Offline

Avand in vedere ca am renuntat la acvariul de 144 litri fiind nevoit sa imi cer banii de avans inapoi . Am avut o experienta foarte proasta cu un sticlar din zona mea... care mi a cerut 450 lei pe acvariu cu sticla foarte verziue si putin ciobit in coltul de jos pe aceeasi sticla ciobita mai avea un fel de bula in interiorul sticlei... si foarte prost lipit .

M am hotarat sa nu ma mai complic cu acvarii la comanda... si cu bugetul care il am voi cumpara un boyu de 80l
https://www.aquariumprest.ro/acvarii/acvariu-83-litri-boyu-em-600-negru.html

Ce parere aveti despre acest acvariu?? Vreau sa il plantez bine.. substrat fertil+ pietris inert.
Are cineva o idee cam cate kg de substrat fertil si cate kg de pietris mi ar trebuii?
Cam ce pesti si cati merge sa cresc? Avand in vedere ca e cam ingust dar inalt. Ar merge niste creveti + pesti neoni si altii de talie mica pe langa?.

Posturiile mele recente pot fi serse s au inchise deoarece nu voi mai apela la nici un sticlar si merg pe varianta boyu 80l

This message was edited 2 times. Last update was at 12/12/2019 14:41:12

drbv
Junior member

Joined: 17/12/2018 12:37:49
Messages: 8
Location: Brasov
IP:
Offline

Intreaba daca poti folosi priza programabila pentru lumina.
Unele sisteme cu touch nu functioneaza...
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

salut

... dupa cum cred ca ai citit ,in mai multe posturi pe aici pe forum, bazinele kit vin cu sistem de iluminare si filtrare insficiente.deci daca te hotarasti sa il iei pe asta sau oricare alt kit,v-a trebui sa mai ai ceva in plus la buget, pentru filtru si sistem de iluminare si, cum ai spus ca vreu un plantat, bine plantat,iti va trebui si un sistem CO2 sau sa iti construiesti unul dar si la asta v-a trebui sa cumperi cate ceva

eu as prefera un cub de 90 litri fara echipament... iti cumperi echipament de care vrei si la ce nevoi ai

asta este doar un exemplu..

https://www.floraquatic.com/cuves-nues-en-verre/7595-cuve-nanotank-90-amtra-90l-8023222200678.html?gclid=CjwKCAiA58fvBRAzEiwAQW-hzcPFXS7KIB7V-WH9OEQnI7tjBqocDS2qWpzC44qZZnuver0CMmXaxBoCKggQAvD_BwE

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Salut ! Am un acvariu de dimensiuni similare 45h/60L/30l , acum e usor plantat , dar inainte a fost plantat , am folosit aprox. 4 kg de substrat fertil ( mai precis am cumparat 5 kg si am pus substratul dupa ochi ) fara CO2 , fertilizare cu eazy carbo ?i eazy profito, iar rezultatul a fost destul de bun.
Incap destul de multe combinatii de pesti. Am avut in el si endler + kuhli + platy + amano , lerii + tetrazone + cherry barb + kuhli , platy + rhodostomus + cherry barb + macropodus . ( Astea sunt combinatiile reusite)
Acum am in el un scalar , un sae , un labeo frenatum , un lerii si gasca de kuhli care se inmultesc haotic . Nu recomand scalari , chiar daca pare ca au loc , ce am acum in acvariu e ce nu am putut dona , d-asta sunt toti 4 la gramada .

This message was edited 1 time. Last update was at 12/12/2019 15:21:47

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

offtopic: Severus,cum naibii ai reusit sa inmultesti kuhli ? si mai ales haotic :o

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Nu stiu nici eu sigur , inca incerc sa-mi dau seama , nu am gasit nimic legat de reproducerea lor în captivitate nici pe internet . Un detaliu important , vara , bag in acvariu pietre cu alge filamentoase ( nu Moss) si sunt destul de convins ca acolo s-ar putea reproduce , din multe motive , doar in toamna imi dau seama ca apar niste kuhli minusculi de aprox. 2-3 cm lungime , vara nu prea dau atentie acvariului , dar atunci cand am alge filamentoase kuhli stau mereu acolo. Dar din zeci de pui ajung mari doar putini , dar chiar si asa am strans pentru un acvariu mic o gasca mare . Mai am ?i ni?te ascunzatori facute din placi de gresie speciale pentru ei , dar ma îndoiesc sa se întâmple acolo ceva .
Pietrele cu alge filamentoase le pun din motive estetice , îmi place peisajul salbatic.

Imi cer scuze pentru offtopic.
taraiesabie
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/09/2019 15:51:52
Messages: 37
Location: Bucuresti sector 4
IP:
Offline

https://www.aquariumprest.ro/acvarii/acvariu-83-litri-boyu-em-600-negru.html la fel am si eu dar am schimbat filtrarea cu sera fil bioactive 130. lumina din ce am vazut e prielnica plantelor easy.vad k tine si 20 de pesti am 6 neoni 3 rasbora 9 xipho si 2 ancistrus +3 pomaceea

This message was edited 1 time. Last update was at 12/12/2019 20:55:50

aldebaran
Junior member

Joined: 21/11/2019 22:02:44
Messages: 65
IP:
Offline

Multumesc mult de raspunsuri prieteni !. Pana la urma am optat pt boyu de 108 l
https://www.aquariumprest.ro/acvarii/acvariu-boyu-108-litri-negru-led-ec-600h.html

e aproape ca cel de 80 doar ca e ceva mai inalt. Am facut comanda impreuna cu 11kg de black cristal pietris , un background albastru cu ceva valuri si un pad Substrat fertil ,niste lava rock si ceva radacini imi voi lua de la magazinul local.

Pentru inceput voi merge cu dotariile standard din lipsa de venituri.. Doar ca voi pune niste material filtrant in acel filtru in loc de ce material pun ei. Imi voi face si un co2 la sticla d cola . Dupa un timp voi mai adauga un led ceva.. si un filtru extern.

Voi revenii cu detalii pe parcurs

This message was edited 1 time. Last update was at 12/12/2019 21:21:29

taraiesabie
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/09/2019 15:51:52
Messages: 37
Location: Bucuresti sector 4
IP:
Offline

baga minisiporax in loc de buretii cu care vine
11 kg de pietris mi se pare cam mult
aldebaran
Junior member

Joined: 21/11/2019 22:02:44
Messages: 65
IP:
Offline

taraiesabie wrote:baga minisiporax in loc de buretii cu care vine
11 kg de pietris mi se pare cam mult


Da .. voi pune minisiporax cu niste roca vulcanica s au matrix.
Crezi ca e prea mult 11kg pietris 1.2mm. Pt marimea luiApprox. 60 x 30 x 76 cm?
Cam de cat as avea nevoie?
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

parerea mea, despre lava vulcanica, eu cred ca e cel mai bine de folosit ca material filtrant, ca substrat sau ca roca de ornament,mi se pare cam pretentioasa , din punctul de vedere ca se agata foarte repede algele de ea
eu am roca vulcanica pe care am prins anubiasul si cateva aruncate prin bazin si nu vad alge pe plante dar pe roca vulcanica plin...la é saptamani o curat cu peria de sarma

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
aldebaran
Junior member

Joined: 21/11/2019 22:02:44
Messages: 65
IP:
Offline

adrian09 wrote:parerea mea, despre lava vulcanica, eu cred ca e cel mai bine de folosit ca material filtrant, ca substrat sau ca roca de ornament,mi se pare cam pretentioasa , din punctul de vedere ca se agata foarte repede algele de ea
eu am roca vulcanica pe care am prins anubiasul si cateva aruncate prin bazin si nu vad alge pe plante dar pe roca vulcanica plin...la é saptamani o curat cu peria de sarma


Scuze . Ca ornament am vrut sa spun dragon stone.. nu stiu daca e tot una cu roca vulcanica s au nu

Https://m.olx.ro/oferta/pietre-dragon-stone-acvariu-pesti-creveti-IDc5ifO.html#position=2&page=2

Eu tot caut dar nu gasesc ce as fi vrut. Mi as dorii sa pun acele pietre , bolovani gri inchis.. pietre de stanca cred ca sunt.. am vazut la multi prin poze .. Arata bine acele pietre.. ca niste munti in miniatura.. dar nu gsesc de unde sa cumpar

MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

aldebaran wrote:Multumesc mult de raspunsuri prieteni !.
e aproape ca cel de 80 doar ca e ceva mai inalt.


Dimensiuni: Aprox. Approx. 60 x 30 x 76 cm ( L x W x H )

Deci scazand capacul sa tot fie 60CM. Ma gandesc v-a-v de iluminarea din capac, sa nu fie probleme.

Eu tot caut dar nu gasesc ce as fi vrut. Mi as dorii sa pun acele pietre , bolovani gri inchis.. pietre de stanca cred ca sunt.. am vazut la multi prin poze .. Arata bine acele pietre.. ca niste munti in miniatura.. dar nu gsesc de unde sa cumpar


Animax Vulcan sau Coralis Militari.

This message was edited 1 time. Last update was at 12/12/2019 22:11:58


MSI Reef
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

da , asta e dragon.. nu e acelasi lucru cu lava... cu dragonul, daca ai mai multe poti face ceva frumos
si eu caut alea gri... in magazine cred ca e mai greu de gasit

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

seiryu stone
[Thumb - Capture.PNG]


MSI Reef
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

sunt faine...

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
aldebaran
Junior member

Joined: 21/11/2019 22:02:44
Messages: 65
IP:
Offline

MSI wrote:seiryu stone


O daa arata bine . Mersi de nume. Am gasito si la noi in piata online romaneasca https://www.rhino.ro/p/decoruri/roca/pietre/piatra-seiryu-pret-kg-2397/

Doar ca in descriere e redata ca fiind o piatra calcaroasa


Legat de pietris sunteti de parere ca este prea mult 11kg de pietris granulatie1-2 pentru dimensiunea acvariului ce l am comandat ? Doresc sa pun si substrat fertil voi lua 5l jbl aquabasisplus

This message was edited 2 times. Last update was at 12/12/2019 22:32:13

allanbzzz
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/04/2010 11:13:01
Messages: 45
Location: Voluntari/Bucuresti
IP:
Offline

aldebaran wrote:
MSI wrote:seiryu stone


O daa arata bine . Mersi de nume. Am gasito si la noi in piata online romaneasca https://www.rhino.ro/p/decoruri/roca/pietre/piatra-seiryu-pret-kg-2397/

Doar ca in descriere e redata ca fiind o piatra calcaroasa


Legat de pietris sunteti de parere ca este prea mult 11kg de pietris granulatie1-2 pentru dimensiunea acvariului ce l am comandat ? Doresc sa pun si substrat fertil voi lua 5l jbl aquabasisplus


Desi nu cred ca sunt cel mai in masura sa-ti dau sfaturi, cred totusi ca :
* e prea mult. 5l substrat fertil si 5l substrat comun ar trebui sa fie de ajuns. Asta raportat la volumul acvariului
* granulatia mi se pare prea mica la nisipul ala. Dar e doar parerea mea.

Rog pe cineva sa ma corecteze daca am gresit.
[Yahoo!]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

fa si tu un calcul sa ai in jur de 5 cm de substrat total: 60 x 30 x 5 = 9 litri max



adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

poate ridica mai mult in spate.. cum nu are profunzime, are inaltime si ar avea de unde sa de efectul de spatiu in adancime..

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com