[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Difuzare CO2 in acvariu AIO  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
drbv
Junior member

Joined: 17/12/2018 12:37:49
Messages: 8
Location: Brasov
IP:
Offline

Salutare tuturor,
am un acvariu Fluval Flex 57l si caut o metoda de difuzare CO2 in spatele acvariului, nu in display.
Deocamdata am gasit 2 variante:
1. difuzor ceramic sub IN-ul pompei
2. reactor "tip scarita" Dennerle Mini Flipper
Va rog sa-mi dati un sfat, poate mai sunt si alte metode mai eficiente.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

pai nu mai sunt alte dispozitive de dizolvare a CO2-ului care stau in acvariu - ori difuzor, ori reactor din asta cu labirint

mai sunt si reactoare / difuzoare externe care se pun pe traseul filtrului extern, dar evident nu e cazul la tine

incearca si vezi ce metoda iti place mai mult - difuzorul e mai mic si probabil incape mai bine, dar pe unii ii deranjeaza bulele fine in acvariu

reactorul nu face bule fine dar e mai mare si probabil un pic mai ineficient (nu ca ar conta)

apropo, difuzorul nu ai de ce sa il pui imediat sub pompa, eu l-as pune in prima camera pe unde intra apa, ca sa aiba timp bulele alea sa se dizolve in spatele acvariului unde nu se vad si poate in felul asta nu o sa ai bule fine in display

This message was edited 1 time. Last update was at 02/12/2019 11:38:40




drbv
Junior member

Joined: 17/12/2018 12:37:49
Messages: 8
Location: Brasov
IP:
Offline

Am alta pompa cu ventuze laterale pe care pot s-o ridic, dar adevarul e ca ma enerveaza bulele de co2 in display.
Nu patesc nimic minunatele bacterii daca pun reactorul in prima camera?
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

la bacterii tot aceeasi apa ajunge, indiferent de cat de departe sau de aproape de ele este dispozitivul care dizolva co2

bacteriile incep sa-si reduca activitatea la ph sub 6, dar asta este o alta discutie si nu are legatura cu plasamentul difuzorului, ci cu nivelul ph-ului

oricum o sa vezi ca daca-l pui imediat inainte de pompa, aceasta o sa devina mai zgomotoasa pt ca va trage bulele de co2 in ea, deci oricum nu cred ca o sa-l suporti acolo

This message was edited 1 time. Last update was at 02/12/2019 12:45:37




drbv
Junior member

Joined: 17/12/2018 12:37:49
Messages: 8
Location: Brasov
IP:
Offline

Multumesc Humbert!
Astept a doua lampa si-i dau drumul.
craresc
Junior member

Joined: 10/01/2013 17:55:58
Messages: 53
Location: Bucuresti sector 1
IP:
Offline

Salut,

Nu stiu daca furtunul de iesire din pompa este un 12-16. Daca este asa, poti sa folosesti un difuzor JBL ProFlora Direct 12/16 pus imediat dupa pompa insa este posibil sa mai iasa bule in display, avand in vedere cat de scurt este traseul
[Email]
drbv
Junior member

Joined: 17/12/2018 12:37:49
Messages: 8
Location: Brasov
IP:
Offline

Am gasit o intrebare legata de acest subiect pe site la co2art.
Raspunsul lor a fost:
For an aquarium like this (sump) we would not recommend the In-line diffuser but instead our in-tank Flux Bazooka placed near the submersed pump

craresc
Junior member

Joined: 10/01/2013 17:55:58
Messages: 53
Location: Bucuresti sector 1
IP:
Offline

cred ca au dreptate, deoarece distanta intre difuzor si gura de retur va fi foarte mica pentru a dizolva tot CO2-ul, chiar daca ProFlora are o piatra foarte fina. Solutia care o vedeam era sa incerci o serpentina din furtun ca sa lungesti traseul, insa cred ca va scadea randamentul pompei de recirculare.

poti sa incerci cu orice difuzor de CO2 ceramic (eventual cele nano) in ultima camera de filtrare pe peretele din sticla. acolo ai un curent circular care te ajuta, insa va trebui sa modifici putin camera in zona pompei - fel de sump in forma de L deasupra pompei (unde va sta difuzorul) ce va mentine miscarea circulara mai mult timp si un burete in zona lasata libera pentru apa ce ajunge in pompa, cce va ajuta sa opreasca bulele sa intre in display.

Succes!

[Email]
teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline

Daca ai loc in AIO, poti bricola un reactor ca asta:
---

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com