[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Incepator - batran - restart la microb  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
allanbzzz
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/04/2010 11:13:01
Messages: 45
Location: Voluntari/Bucuresti
IP:
Offline

Salut,

Revin dupa o perioada de peste 10 ani in domeniul asta, ca na, si-a bagat necuratul coada si m-am pricopsit cu un acvariu de 100/40/40.

Am avut acum 10 ani un acvariu frumos de 120/40/60 inaltime, un fel de sump intern pe vreo 30 intr-un lateral care a fost super ok. Ma rog, am trecut atunci prin toate greselile incepatorului. Sper sa mai fi ramas cu ceva cunostinte din perioada aia. Avantajul atunci e ca l-am luat gata facut, ciclat, cu substrat, melci, plante, pesti, bacterii, efectiv tot. Doar apa am bagat eu in el ca era culmea sa o iau si p-aia.

Boon, acum sa revenim ontopic.
Vreau sa-i dau drumul la asta nou. Deocamdata o sa-i fac tot un sump intern pe o laterala. Are la ora actuala o bucata de geam lipita orizontal la 20 cm, lunga de 35, pe o laterala. A fost folosit pt o broasca testoasa. Acolo vreau sa fac sump. Ii dau cateva gauri aproape de capat, deasupra lipesc cateva bucati de geam sa fac 3 camere separate prin care sa functioneze o filtrare mecanica si biologica. Jos, pe fundul acvariului si sub geamul asta care e deja lipit si in care dau gauri vreau sa pun burete. E OK ? sau sa nu pun nimic aici?


Intrebari (multe) :

- De unde iau burete ieftin?
- De unde iau moss ieftin?
- De unde iau substrat? Am ceva dar mai trebuie.
- Melci am vazut ca mai da cate un coleg pe aici pe forum, daca o mai fi nevoie o sa mai cumpar.
- Am un filtru extern, nu stiu cum se numeste, o sa folosesc doar materialele din el. Ce pompa imi trebuie?

Deocamdata o sa-i dau drumul fara pesti, cand o sa fie gata sump-ul, pentru o saptamana sau 2. Apoi vreau sa bag in el doar melci, 2 pesti sanitari deia ventuza (am uitat cum se numesc) si vreo 3-4 sanitari albinosi.
Deocamdata fara plante, poate doar plante care filtreaza. O sa mai vad pe parcurs.
Daca totul merge bine, probabil o sa populez cu un mic banc de neoni. (maxim 10).

Dupa ce o sa bag sanitarii o sa incep si cu lumina si capacul, dar aia e discutie separata. Deocamdata o sa fie amplasat langa un geam, lumina naturala destula si daca e nevoie o sa-i las un bec aprins.

Imi cer scuze in avans, stiu ca raspunsurile intrebarilor mele se gasesc in acest forum, dar fiecare acvariu are ceva special si este unic in felul lui.

Mentionez ca am un copil mic de 3 ani si nu-mi permit sa investesc foarte mult in acest hobby.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri. O sa revin cu idei si poze


[Yahoo!]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

bine ai revenit intre virusati.

exact asta era si ideea, niste poze sau schite, ar ajuta foarte mumlt, din explicatii...e putin cam ceata
eu sunt de parere, ca daca ai filtru extern,sa il folosesti pe ala si sa anulezi spatiul care era pentru broasca.... castigi spatiu. Cauta o eticheta, pe undeva trebuie sa fie, vezi pe unde iese cablul de curent

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
allanbzzz
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/04/2010 11:13:01
Messages: 45
Location: Voluntari/Bucuresti
IP:
Offline

Merci beaucoup mon ami.

A fost rapid.

Hai ca pun poze cu ce am. Pe filtrul extern zice 360L/h Mi se pare cam putin.
Mai am un filtru intern, dupa cum se vede in poza, de la Boyou. Si un incalzitor tot Bayou.

Asta e animalul : image

sau image

Filtrele :

image image image

image



This message was edited 2 times. Last update was at 25/11/2019 19:46:06

[Yahoo!]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

eu nu pot sa vad pozele
da e cam mic debitul, si asta e clar ca nici volum de filtrare nu e pentru bazinul ala
daca te hotaresti sa iei o canistra, ia un eheim, chiar daca e cam scump, isi merita bani.. daca nu iti permiti, cele mai bune filtre ieftine sunt cele de la SUN SUN
in jur de 50€ unul pentru bazine de 300litri
https://www.aqua-store.fr/filtre-externe-aquarium/60341-sunsun-hw-702a-filtre-externe-pour-aquarium-6955974905476.html?gclid=CjwKCAiAlO7uBRANEiwA_vXQ-7ZyZXkHaE4NAJhohx6P1CZuCAwSzosGikVv3Y89tupphnLjKuulEBoCtAQQAvD_BwE
e un ex... poti gasi pe situri romanesti.. dar ca sa iti faci idee

daca nu... oincearca sumpul lateral ... e destul de mult de munca si daca nu il reusesti... tot la canistra ajungi


This message was edited 2 times. Last update was at 25/11/2019 20:02:34


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
allanbzzz
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/04/2010 11:13:01
Messages: 45
Location: Voluntari/Bucuresti
IP:
Offline

nici mie nu mi se vad pozele, nu stiu de ce.
Mai bag o fisa

https://imgur.com/E6TdDck

https://imgur.com/a/8hvKVct

https://imgur.com/a/n7IGzMB

https://imgur.com/a/k06QFmH

https://imgur.com/a/XIbdN3w

[Thumb - IMG_9422.jpg]

[Thumb - IMG_9419.jpg]

[Yahoo!]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

da..
eu as face asa... parerea mea..
filtrul exterior este mic, e clar... as lua un sun sun 702,in care sa bag numai medii filtrante boi iar pe cel mic, l-as folosi ca prefiltrare. pe asta mic, ai scoti rotorul de la pompa, bagi numai bureti si nu il bagi in priza pentru ca apa va trece prin el.prefiltrarea se monteaza pe inul de la canistra. asa nu ma este nevoie sa umblii asa des la mediile bio, ci doar la prefiltrare.. este mult mai usor
daca nu dispui de biget, cumpara minisiporax, pentru amandoua. in cel exteripor, il umpli si pui un burete in paharelul de la IN,ala care sta in apa. La filtrul intern, lasi buretele numai pana la nivelul grilajelor pe unde trage apa si restul il umpli cu minisiporax...asa ai un minim de filtrare bio....
Sticla aia pntru broscuta as coate-o.. si as elibera bazinul
asta e ce as face eu, in cazul in care e bugetul foarte strans si sa ma descurc cu ce am
deci, filtrarea bio pe care ti-am propus-o, cu cele 2 filtre, nu cred ca iti poate asigura mai mult de jumatate din capacitatea bazinului.. ma refer la fauna
eu as prefera sa cumpar o canistra
daca vrei sa faci sump lateral, pune un perete de plastic, pe o laterala, pe la 12cm de marginea laterala, imparte in 3 dar camera pompei sa fie mai mica...iar prima camera sa fie de 5cm (camera de filtrare mecanica)
La filtrul asta interior, ca nu poti sa ai spui sump...grilajele de IN le faci cam la 5cm de fundul bazinului, iar apa care intra in camera cu medii bio sa intre pe sus, camera pompei sa fie alimentata pe jos..
cauta o pompa care sa iti recircule volumul bazinulu cam de 3 sau 4 ori pe ora.. adica la 100 litri volum bazin, o pompa de 300-400l/h

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
allanbzzz
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/04/2010 11:13:01
Messages: 45
Location: Voluntari/Bucuresti
IP:
Offline

Merci adrian pt sfaturi.

O sa le urmez negresit. Cel putin pe unele din ele.

Daca reusesc sa dau jos bucata aia de geam de la jumatate, o sa fac sump intern asa cum am vazut intr-un filmulet pe aici. Avea 4 camere parca.


Daca insa nu reusesc sa dau jos bucata aia de geam de la jumatate, o sa-l modific (adica o sa-l gauresc) si o sa fac ceva de genul schitei atasate.


Deocamdata nu ma bag prea tare la plantat, substratul o sa fie nisip chior, o piatra sau 2 de decor, eventual un lemn. O sa pun ceva java moss.

Daca mai aveti si alte sfaturi, nu ma supar.
[Thumb - schita.jpg]

[Yahoo!]
allanbzzz
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/04/2010 11:13:01
Messages: 45
Location: Voluntari/Bucuresti
IP:
Offline

Revin cu detalii si o intrebare.

M-am interesat si nu pot sa dau jos bucata aia de geam. O sa ramana acolo si mai vad eu ce o sa fac. Sambata o sa o gauresc si o sa dau o fuga la dedeman sa iau niste plexiglass sa fac filtrul ala desenat in schita de mai sus.

Intrebare : vreau sa pun acest acvariu pe un birou de la ikea. Erau la un moment dat niste birouri la ikea la oferta la 60 lei. Credeti ca o sa tina? E posibil sa nu tina si sa trebuiasca sa-i fac un suport mai rezistent?

Merci,
Alin
[Yahoo!]
calin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 06/10/2003 17:26:05
Messages: 349
Location: Orastie
IP:
Offline

In primul rand ma bucur ca te-a prins iara microbul.
Calculul este un pic mai amplu. Dupa mine suntem prea saraci ca sa luam lucruri ieftine. Nu am idee cum arata biroul ala, dar eu cred ca treaba sta cam asa:

1. Greutatea acvariului numai apa este undeva brut la 160 litri, net vreo 130 litri(kilograme). Se mai pune greutatea sticlei acvariului plus pietrisul, dupa mine undeva la 50-60 kg. Are mai bine de 190 kg acvariu cu apa si pietris.

2. Trebuie luat in calcul parchetul dedesubt . Eventualele certuri cu vecinul sau sotia la o eventuala „tranta” a acvariului. Asta mai important ca parchetul+birou+acvariu. Cu siguranta nu trebuie schimbat tot parchetul dupa o eventuala cadere+spargere, dar pericol mare ca sotia sa devina foarte anxioasa legat de aceste activitati acvaristice. Noi astia mai batrani ne cam ferim de tipul asta de anxietate al sotiei.
Sunt adeptul lucrurilor cu un mare coeficient de siguranta cand vine vorba de apa pe la vecini.

[Acvarii 2019 url=http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/45626.page]
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

allanbzzz wrote:Revin cu detalii si o intrebare.

M-am interesat si nu pot sa dau jos bucata aia de geam. O sa ramana acolo si mai vad eu ce o sa fac. Sambata o sa o gauresc si o sa dau o fuga la dedeman sa iau niste plexiglass sa fac filtrul ala desenat in schita de mai sus.

Intrebare : vreau sa pun acest acvariu pe un birou de la ikea. Erau la un moment dat niste birouri la ikea la oferta la 60 lei. Credeti ca o sa tina? E posibil sa nu tina si sa trebuiasca sa-i fac un suport mai rezistent?

Merci,
Alin


1 - de ce nu se poate da jos sticla?

é - daca vrei suport, cred ca este mai eftin sa il faci tu... daca sti sa breicolezi ceva.. un dulap simplu cu 2 usi pe cotele bazinului, cu o inaltime de 70 sau 80cm, facit din pal de 20mm, inchis tot si psre pui un blat de bucatarie...Daca cumperi materialul de la bricostore sau care mai sunt, iti si decupeaza placile pe cote
Specificatie... partea din spate sa fie tot din pla de 20mm sa nu lase dulapul sa miste pe lateral
ceva in genul asta.. sunt sigur ca rezista
[Thumb - 20191128_225034.jpg]


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
allanbzzz
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/04/2010 11:13:01
Messages: 45
Location: Voluntari/Bucuresti
IP:
Offline

Salutare,

Am un prieten geamgiu, lucreaza de multi ani cu geamuri si mi-a zis ca se da foarte greu jos geamul ala o data ce a fost lipit. Riscul sa se sparga acvariul este destul de mare. Operatiunea este destul de grea. O sa ramana si ceva urme. A zis ca e mai usor sa-mi faca alt acvariu decat sa dea jos geamul ala.

Oricum, vad eu ce fac cu bucata aia de geam, un decor ceva.

Am renuntat la ideea filtrului intern. Stiu, o sa ziceti ca uite-l si pe asta una zice si alta face. O sa fac un filtru extern DIY : http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/7713.page Am luat deja Teava de canalizare de 160, capace, robineti. O sa-mi mai trebuiasca materialul filtrant si furtun. Pompa sa vad daca pot sa folosesc ce am, daca nu o sa cumpar una de 1000l/h


Ca si stativ : am lucrat ceva mobila in tinerete, faceam mobila pe comanda. Nu e o problema sa fac un dulap. Problema intervine de spatiu : am deja un birou pe un hol, birou de 800, care intra perfect intr-o nisa de 800 (toc de usa). Acvariul are oricum 1000, depaseste si nu intra in nisa, dar trag biroul mai in fata si las doar in spate 100 sa se propteasca in nisa - in felul asta stiu sigur ca nu fuge agregatul nici stanga si nici dreapta. Fata spate mai greu datorita constructiei. Problema se pune sa nu cedeze de tot palul ala, de sus in jos. Destul de putin probabil, dar...
Alta optiune am : am 2 picioare de masa, facute de mine din pal, rezistente, destul de mari. Am vrut sa fac o masa de bucatarie cu blat masiv stratificat, lipit si presat, insa am renuntat intre timp la idee. Acu ma bate nevasta la cap sa cumpar masa.

Cred ca totusi o sa adopt o versiune mai solida. Nu atat de vecini (stau la casa, nu e panica) nici de nevasta (ea abia asteapta un motiv sa zugraveasca sau sa schimbe parchetul) cat pentru siguranta COPILULUI. Adica, sper sa fie si copilu meu fascinat de pesti si acvaristica asa cum sunt eu si sa petreaca ceva timp in preajma acvariului. Daca cedeaza ceva cand e copilul p-acolo e nasol.

Multam mult de sfaturi si idei.



[Yahoo!]
allanbzzz
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/04/2010 11:13:01
Messages: 45
Location: Voluntari/Bucuresti
IP:
Offline

Hai sa va spui ce-am mai facut.

Pana acum m-a costat peste 1000 lei. Dar nu asa, simplu. 2 faze :

550 lei : a luat foc nevasta ca de 2 ani o duc cu zaharelul cu un dulap in baie si un pantofar. Pana acum am pacalit-o ca le fac eu, ca dimensiuni, culori, ca sunt scumpe ca daca le fac eu iesim mai bine, etc. Acu n-a mai tinut vrajeala si sambata seara cine cara colete cu mobila pe ploaie torentiala? Ati ghicit.

450 lei : a scapat vaca-n trifoi la Hornbach. M-am dus pt filtre si am luat si alte chestii care nu-mi trebuiau neaparat. Cu ocazia asta am aflat ca substratul ce-l aveam era JBL nisip alb 4-6mm si nu nisip chior de constructii.
Am luat asa (ce nu-mi trebuia): substrat manado, un mopan si o cioata, o bila de java moss, 4m de furtun (1,5 erau de ajuns si puteam sa-l iau mai ieftin din alta parte).
Ce-mi trebuia : burete fin, burete mai putin fin, 2 cutii de ceramice (cred ca una era de ajuns), o cutie de bioballs, o punga mare de vata, o cutie mare de haleu. Am uitat ce scumpa e mancarea, am dat 70 lei pe cutia de mancare. Daca stiti in alta parte mai ieftin, va rog sa-mi spuneti.

Am facut filtrul ala extern. Nu l-am terminat, mai imi trebe ceva fitinguri cat sa prind pompa la robinetul de retur de 3/4 si sorb-urile de acvariu, ca sa nu bag furtunele direct. Ca si durata : o bere. Costuri : 50 lei pana acum, doar filtrul. Materialele le-am zis mai sus.

Acvariul a intrat la ciclat de sambata cu filtrele ce le aveam : un intern boyu 700l/h si un extern ista 400l/h.

Acum sunt in dilema daca sa pun pompa interna sau externa in filtrul asta mare. Depinde si de costuri dar parca ar fi mai usor cu una externa. Cam 1000l/h ar trebui sa aiba. Mai ma uit dar sper ca miercuri seara cel tarziu sa-i dau drumul.

Multumesc tuturor.
Baafta
[Yahoo!]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Burete ieftin gasesti la firmele care fac canapele, saltele, fotolii. E de diverse densitati si grosimi. Si le ramin foarte multe bucati care le trimit la reciclat. Cred ca am vazut citeva pe Colentina. Ca sa il gauresti foloseste o sirma mai groasa sau un cui incins pe aragaz. Da' pute urit (oricum alte metode au dat gres. M-am ales cu 2 pungi mari umflate cu bureti la o singura vizita.

Daca ar sti contabila sefa din casa citi bani am bagat (tot pe bucatele) cred ca as dormi pe fotoliu pina cind iau macar mobila de bucatarie. Mai degraba ar trebui sa schimb si livingu'.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
allanbzzz
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/04/2010 11:13:01
Messages: 45
Location: Voluntari/Bucuresti
IP:
Offline

Ha, merci Liv

Cam tarziu acum dupa ce am dat 35 lei pe bucata. Dar e bine de stiut. Am un vecin gard in gard cu mine care lucreaza la Mobexpert, chiar la asamblare mobila. Sau, 5 minute pana pe Colentina inima strazii ca stau aproape. Partea proasta la mine e ca bag multi bani acum la inceput, ca daca-i bagam pe bucatele nu se simtea.

Alta dandanaie : ma intreaba copchilu de cel putin 5 ori pe zi - Tati unde sunt pestii? De ce nu avem pesti? Tati faci pesti?
Nu prea intelege cum sa avem un acvariu plin cu apa si chestii prin el dar fara pesti.
Si eu care voiam pesti mici (ciclide mici sau neoni) - copchilu vrea pesti mari.

In alta ordine de idei, am nevoie de niste pesti sambata sau duminica, eventual sapt aviatoare : 2 sau 3 ancistrusi (de care o fi), 4-5 cory albi, melci pomacea si mai sunt niste melci cu cochilia lunguiata, nush cum ii cheama. Are cineva, stiti pe cineva ? Daca e donatie nu ma supar, dar pot sa-i si cumpar. As prefera sa iau de la cineva de pe forum si nu din magazin.

Merci
[Yahoo!]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Faci o vizita sambata sau duminica prin Pantelimon si te alegi cu 4-5 pui de 6luni pina la 1,5 ani.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline


eu, singurul lucru pe care ai dat banii de pomana, eu zic ca sunt biobals, bilele acelea de plastic nu fac decat sa ocupe spatiu...dar, norocul tau ca ai luat o cutie de ceramice in plus...o pui in locul biobals

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
allanbzzz
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/04/2010 11:13:01
Messages: 45
Location: Voluntari/Bucuresti
IP:
Offline

@adrian09 - ai dreptate. Abia acasa cand am desfacut cutia am vazut ce sunt mai exact. Initial credeam ca sunt umplute cu ceva. Pot fi inlocuite cu success de melci de rigips (diblurile alea de plastic pt rigips) sau alte nebunii de plastic in genul. Si sigur sunt mai ieftine.

@Liv - merci man. Te contactez in privat pt detalii, telefon si alte cele. Se stie, berea o dau eu.

Off the record, mi-am luat 2h pauza de masa si taman ce-am mai lasat 200 si ceva maruntis la Hornbach : am luat o pompa Eheim Compacton 1000 si neste teava pt in si out. La in o sa incerc sa pun ca prefiltru filtrul asta intern boyu ca e usor de curatat.

Maine revin si cu ceva poze, sper dupa ce bag filtrul DIY in apa. La figurat ca are 1m inaltime, nu prea am cum. Diseara il temin si lipesc si izolez ce mai am de izolat, si maine seara intra in priza.

Multam si ape limpezi
[Yahoo!]
allanbzzz
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/04/2010 11:13:01
Messages: 45
Location: Voluntari/Bucuresti
IP:
Offline

Si daca suntem la povestit, hai sa va zic despre acvariul pe care l-am avut acu 10 ani. Puteti sa sariti peste acest comentariu ca e de domeniul trecutului.

Cand am vandut garsoniera i s-a pus pata omului ca vrea si acvariu. L-am dat, ca doar nu era din haur. Ce-i drept era frumos.
Plante nu mai stiu ce aveam in el, erau cateva. Substrat nisip.
Filtru intern - sump cu 4 camere cam 25-30% din volumul total al acvariului. O chestie improvizata dar foarte eficienta

Fauna : mentionez ca toti pestii i-am luat de la 2-3 cm. 2 ancistrusi adulti unul de 12cm si unul de 10 (cred ca femela) zici ca erau sharpi, vreo 20-30 pui ancistrusi de 1cm - ce-au mai scapat ascunsi prin filtru, 6-7 cory albino la vreo 5cm, o multime de melci pomacea si inca unii cu cochilia lunguiata de ziceai ca fierbe substratul ala, asa misunau p-acolo, cativa creveti rosii nu stiu cati ca nu aveam cum sa-i numar ca se ascundeau - dar erau mici, 3 scalari cam la 10cm in diametru. De fapt unul singur era mai mare cam 10-12cm, unul vreo 8-10 femela, si altul cam la fel cu femela ca era batut mereu de ala mai mare. Si cativa guppy si molly negri si rosii cam la 5 cm. Astia desi se inmulteau des, nu prea supravietuia nimic.

Bazinul avea vreo 220 l sau maxim 250. Statea pe jos direct.

Lumina : o improvizatie facuta de mine cu 2 neoane pe un capac de plastic. Nu mai stiu acum cum se numeste plasticul ala. Facusem si o improvizatie de automatizare - nu erau pe timpul ala prize de genul - sa se aprinda si sa se stinga automat lumina.

BTW : am vazut in hornbach prize programabile la 24 lei bucata, aviz amatorilor.


[Yahoo!]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Ai PM.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
allanbzzz
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/04/2010 11:13:01
Messages: 45
Location: Voluntari/Bucuresti
IP:
Offline

Liv wrote:Ai PM.


Am vazut, merci.
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com