[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Primul meu nano  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Astazi a murit un crevete. Observ ca are o dunga alba, ca un inel. E normal?
[Thumb - 20200128_170351.jpg]

cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Nu am mai vazut niciodata ca sunt incepator in ale crevetilor, dar poate sa fie o problema de naparlire?
Rog pe cineva care se pricepe sa vada in poza urcata mai sus daca asta e problema.
Am vazut ca exista minerale care ajuta crevetii sa naparleasca.
Oare ajuta sa cumpar asa ceva: ?
https://www.nevertebrate.ro/conditioner-creveti-dennerle-nano-crusta-fit-15-ml-10466
De asemenea, sa cumpar mancare speciala pentru puii de creveti?
I-am vazut catarati pe mancarea pentru adulti. Folosesc dennerle crusta gran si am vazut ca exista si crusta gran baby.

This message was edited 2 times. Last update was at 29/01/2020 18:51:39

Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Mananca si ei ce mananca adultii

Cryptic Cherries - West-Africa river
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Cum naiba sa aspir substratul ca nu se dau la o parte?
[Thumb - 20200202_185316.jpg]

Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Asta e cu crevetii, nu prea poti fara sa risti sa iei vreun pui.
Ai 2 variante, din cate stiu eu.

Pui un filtru de substrat, care sa traga apa prin substrat si atunci materia va fi descompusa de bacterii mai repede.

Nu aspiri, ceea ce cred ca fac majoritatea crescatorilor de creveti.

Cryptic Cherries - West-Africa river
92fox
Member
[Avatar]

Joined: 05/04/2018 22:10:50
Messages: 187
Location: Constanta
IP:
Offline

Salut,
Iti voi raspunde la amandoua problemele semnalate de tine.
In legatura cu prima problema cu crevetele care l-ai gasit mort boala/problema poarta denumirea de "White ring of death" si da are legatura cu inabilitatea crevetelui de a naparlii. Asta poate fii cauzata de mai multi factorii. Uite aici un articol care sa te lamureasca cat de cat: https://aquariumbreeder.com/dwarf-shrimp-and-molting-problems-the-white-ring-of-death/
De asemenea poti da cautare pe google si vei vedea ca sunt destule articole/video care trateaza aceasta situatie.

In legatura cu aspiratul substratului , eu am rezolvat problema cu asa ceva: https://www.nevertebrate.ro/aspirator-acvariu-dennerle-nano-gravel-cleaner-10-40l-14763

Este nitel mai scump, insa isi face treaba cu brio. Il folosesc de aproximativ un an de zile si sunt super multumit de el, nu am aspirat nici un crevete sau pui de crevete cu el, si chiar daca din intamplare intra vre-unul in tub, opresti curgerea apei si el o sa inoate afara din tub fara probleme.
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

92fox wrote:Salut,
Iti voi raspunde la amandoua problemele semnalate de tine.
In legatura cu prima problema cu crevetele care l-ai gasit mort boala/problema poarta denumirea de "White ring of death" si da are legatura cu inabilitatea crevetelui de a naparlii. Asta poate fii cauzata de mai multi factorii. Uite aici un articol care sa te lamureasca cat de cat: https://aquariumbreeder.com/dwarf-shrimp-and-molting-problems-the-white-ring-of-death/
De asemenea poti da cautare pe google si vei vedea ca sunt destule articole/video care trateaza aceasta situatie.

In legatura cu aspiratul substratului , eu am rezolvat problema cu asa ceva: https://www.nevertebrate.ro/aspirator-acvariu-dennerle-nano-gravel-cleaner-10-40l-14763

Este nitel mai scump, insa isi face treaba cu brio. Il folosesc de aproximativ un an de zile si sunt super multumit de el, nu am aspirat nici un crevete sau pui de crevete cu el, si chiar daca din intamplare intra vre-unul in tub, opresti curgerea apei si el o sa inoate afara din tub fara probleme.


Am citit articolul si am tras urmatoarele concluzii:
O posibila cauza poate fi schimbul de apa. Eu schimb saptamanal 40% pana la 45% si adaug 10 ml seachem pristine la un volum de apa net de 14l.
Schimb atat pentru ca am plante de suprafata care desi se inmultesc in nestire, parte din ele se topesc/putrezesc si genereaza multa mizerie.
Din articol rezulta ca ar fi prea mult.?
A doua cauza ar putea fi alimentatia, le-am dat doar dennerle crusta gran. Am mai incercat sa le dau zucchini decongelat si banane dar nu s-au atins de ele.
Acum am mai cumparat hrana de la tetra, crusta menu.
Am sa fac si masuratori la apa dar nu cred sa fie ceva probleme aici.
Apropos, folosesc acelasi aspirator de substrat ca si tine, totusi cred ca ieri am tras doi pui cu el.
Ce-i drept am si salvat vreo doi pe care i-am vazut in tubul transparent al aspiratorului de substrat.

This message was edited 1 time. Last update was at 03/02/2020 09:23:44

cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Rectific, adaug 1 ml seachem pristine.
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

cr1st1an wrote: totusi cred ca ieri am tras doi pui cu el.

La asta ma refeream ca e complicat cu aspiratul.

Cryptic Cherries - West-Africa river
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Eu am vreo 50-60 creveti in 20L.
Aspir substratul la fiecare schimb de apa. Ma uit cu atentie cand aspir, si-i mai dau la o parte. Apoi la final, inainte sa arunc apa ma uit cu atentie.
Daca mai scapa pui... asta e.
Am plante care nu necesita substrat si un substrat subtire, usor de aspirat.
Desi se zice ca au o incarcatura biologica redusa crevetii, iese o gramada de rahat din substrat.
Daca as avea niste cory sa mai agite substratul, probabil ca nu l-as aspira asa des, dar nu ma risc sa-mi manance puii.
Ma gandesc sa schimb acvariul cu unul mai de 40L, dar deocamdata nu prea am loc unde sa-l pun.

[Nano cu albinute] [Old tree]
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Eu chiar ma gandeam sa pun 1-2 cory pygmeus.
Oare ar fi prea mult intr-un acvariu de 20 litri? Mai am 2 endleri in el impreuna cu crevetii.
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Azi am vazut in acvariu un tip de viermi noi. Am atasat un link mai jos.
http://www.mediafire.com/file/eph8amsr6rtjd5y/20200327_131125.mp4/file
Ce sa fac sa scap de ei, ce sa verific ca sa vad daca totul e ok in acvariu.
In plus imi cam moare un crevete pe saptamana, nu stiu daca are vreo legatura cu viermii.
Ce e drept ca s-au cam inmultit si crevetii, cred ca am vreo 50 intr-un cub de 20 l.
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Ce ai tu acolo e planaria.
Ai aici un text bine documentat.
Da, afecteaza crevetii.
http://acvariu.ro/forum/posts/list/29469.page#post_text_242858

Cryptic Cherries - West-Africa river
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Avand in vedere problemele cu parazitii despre care s-a discutat mai sus m-am decis sa fac un tratament al bazinului cu NO PLANARIA pentru a scapa de musafirii nedoriti.
Am primit pliculetul cu cele doua capsule si in biletelul pe care l-am primit impreuna cu capsulele scria ca este pentru 50 litri.
Eu avand bazinul de 20 litri am intrebat cat sa folosesc si mi s-a confirmat pe siteul de pe care am comandat ca trebuie sa folosesc o tableta pentru tratament.
Procedeul de folosinta este urmatorul:
1. Se adauga jumatate din cantitate (in cazul meu jumatate din capsula) intr-un recipient cu apa (am folosit apa lasata la declorinat 2 zile) si solutia rezultata se toarna in acvariu.
2. Dupa 24 de ore se adauga jumatate din jumatatea ramasa tot in modul de la pct. 1
3. Dupa inca 24 de ore se pune sfertul ramas, de asemenea se toarna solutia in acvariu
Dupa inca 24 de ore, 72 in total se face schimb de apa 40-50 %.

Eu am urmat ieri punctul 1
Concluzii:
Daca pana acum mi-a mai murit cate unul la o anumita perioada de timp, in cele 6 luni de existenta a acvariului vreo 4, maxim 5 in total, dupa tratament, 4 dintr-o lovitura.
FARA DUBII, AFECTEAZA IN MOD GRAV CREVETII.

Totusi, am hotarat sa continui si astazi am urmat si pasul 2
Asta pentru ca am vazut pe peretii acvariului mai multe planarii (probabil ca pe ele le-a enervat).
Sunt curios daca pana la urma reuseste sa omoare si ceva planarii.
Revin dupa finalizarea tratamentului cu concluzii finale.
[Thumb - IMG_20200410_201756.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 10/04/2020 20:16:21

cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Astazi a fost a doua zi de tratament si din fericire nu a mai murit niciun crevete.
Totusi am observat o gramada de planarii moarte, nici nu mi-am dat seama ca sunt atatea.
Maine seara fac schimbul de apa, sper sa moara toate pana atunci pentru ca si azi am vazut cateva care se plimbau pe sticla.
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Am terminat tratamentul.
Inca 2 creveti au murit in ziua a treia a tratamentului, in total 6, deci, afecteaza crevetii.
Pe perioada tratamentului au stat toti agatati pe plantele de suprafata si nu au mancat nimic din ce le-am dat.
Partea buna este ca a eliminat si planariile, nu am mai vazut niciuna, melcii comunitari au scapat.
Per total, daca intr-adevar a eliminat in totalitate planariile, chiar cu pierderea de creveti pe care am avut-o eu ma declar multumit.
raul.tatulescu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/04/2017 09:53:50
Messages: 420
Location: Bucuresti, Laminorului
IP:
Offline

Am facut si eu acum cateva luni acelasi tratament, diferenta a fost ca la mine au murit doar 1-2 creveti in timpul tratamentului, insa am pierdut cateva zeci in zilele urmatoare - cel mai probabil din cauza planariilor moarte acvariul s-a deciclat (au aparut inclusiv diatmeele ). Toti melcii morti. Cam jumatate din creveti au scapat (schimburi de apa la 2 zile timp de 2 saptamani). Acum cam la 3 luni dupa tratament nici urma de planarii, acvariul e plin de pui de creveti. Per total a meritat tratamentul. Inainte am incercat sa scap mecanic de ele cu capcane, fara succes. Am remarcat ca planariile nu apar in acvariile in care sunt melci de substrat, in 5 acvarii rulate pana acum: 3 cu melci de substrat - 0 planarii, 2 fara melci au facut planarii (probabil datorita melcilor de substrat nu mai ramane hrana pentru planarii. )

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/47332.page
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Au inceput sa imi moara in fiecare zi cate un crevete.
M-am gandit sa schimb apa cu conditioneri de acum inainte si sa folosesc si pentru creveti ceva substante gen nano crusta fit sa incerc sa ii ajut cumva si pe ei.
A mai folosit cineva?
Am si 2 endleri, ei nu par sa aiba probleme.

 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com