[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Nano 20 litri  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
dumitriu ciprian
Junior member

Joined: 16/10/2019 17:45:20
Messages: 54
IP:
Offline

Se da urmatoarea problema...pân? acum nu am mai avut crevetii...ce trebuie sa am in vedere pt cresterea lor si pt inmultire...as vera ca in borcanul menu sa bag creveti plus neoni rosii(vreo 10 creveti plus 5 -6 neoni)
dumitriu ciprian
Junior member

Joined: 16/10/2019 17:45:20
Messages: 54
IP:
Offline

Nu am mai scris de mult cate ceva si au intervenit putine schimb?ri...din "borcanul de 20L"sa transformat în Juwel rio 120...plantat,si acum am si cv pestisorul...neoni si inca unii care b?nuiesc c? sunt platy...Dar nu sunt sigur si as dori sa va intreb pe voi
[Thumb - 20191222_104142.jpg]

dumitriu ciprian
Junior member

Joined: 16/10/2019 17:45:20
Messages: 54
IP:
Offline

Dac? îmi poate spune cineva care e femeia si care e masculin...si care ar trebui s? fie propor?ia mascul-femeia pt ca s nu fie haos...ms frumos
dumitriu ciprian
Junior member

Joined: 16/10/2019 17:45:20
Messages: 54
IP:
Offline

Cam asa arata acum acvariu....(Ce se vede cu rosu e doar o reflexie)
[Thumb - 20191222_104823.jpg]

adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

nu e rau...
ala in stanga, nu e de la CO2?
daca da, atunci fa ceva si anuleaza bulele de la filtru. pe langa ca iti agitaapa si asa pierzi mao mult CO2, si .... tu bagi CO2 ca sa ai unde sa bagi si O2?
Filtrul este cam mic, ar trebui sa treci pe un extern, cu volum mai mare pentru filtrare bio

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

dumitriu ciprian wrote:Se da urmatoarea problema...pân? acum nu am mai avut crevetii...ce trebuie sa am in vedere pt cresterea lor si pt inmultire...as vera ca in borcanul menu sa bag creveti plus neoni rosii(vreo 10 creveti plus 5 -6 neoni)


Neonii o sa manice puii de creveti. Cel mult 2 ancitrus. Preferabil nici un peste. Cam toti se bucura de un crevetel proaspat iesit din ou.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
dumitriu ciprian
Junior member

Joined: 16/10/2019 17:45:20
Messages: 54
IP:
Offline

adrian09 wrote:nu e rau...
ala in stanga, nu e de la CO2?
daca da, atunci fa ceva si anuleaza bulele de la filtru. pe langa ca iti agitaapa si asa pierzi mao mult CO2, si .... tu bagi CO2 ca sa ai unde sa bagi si O2?
Filtrul este cam mic, ar trebui sa treci pe un extern, cu volum mai mare pentru filtrare bio

Nu am cum sa trec pe filtrare extern?...nu am suficient spatiu pt asa cv...Cum as putea anula numele de la filtru?
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Scoti furtunul de aer care duce de la iesirea din filtru in afara apei. Daca filtrul face ceva valuri la suprafata apei e de ajuns ca sa oxigeneze apa. Suplimentarea cu o pompa de aer (sau cum face filtrul tau acum) ar putea fi necesara in cazul unei supradozari a CO2, daca vei face anumite tratamente medicamentoase sau in cazul suprapopularii - nu esti in nici unul din cazurile astea. Adica scoate furtunul ala de aer, dar pastreaza-l ca poate cindva o sa fie bun.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
dumitriu ciprian
Junior member

Joined: 16/10/2019 17:45:20
Messages: 54
IP:
Offline

Liv wrote:Scoti furtunul de aer care duce de la iesirea din filtru in afara apei. Daca filtrul face ceva valuri la suprafata apei e de ajuns ca sa oxigeneze apa. Suplimentarea cu o pompa de aer (sau cum face filtrul tau acum) ar putea fi necesara in cazul unei supradozari a CO2, daca vei face anumite tratamente medicamentoase sau in cazul suprapopularii - nu esti in nici unul din cazurile astea. Adica scoate furtunul ala de aer, dar pastreaza-l ca poate cindva o sa fie bun.

Am f?cut cum mi-ai spus...Dar acum mai am o mica problema...dup? ce am plantat acvariu am descoperit ca plantele de la magazin erau pline de melci...asta observand cv mai tarziu...acum acvariu meu e arhiplin de melci...ce pot face s scap de ei?
dumitriu ciprian
Junior member

Joined: 16/10/2019 17:45:20
Messages: 54
IP:
Offline

dumitriu ciprian wrote:Dac? îmi poate spune cineva care e femeia si care e masculin...si care ar trebui s? fie propor?ia mascul-femeia pt ca s nu fie haos...ms frumos
ma poate ajuta cineva in identificarea lor?
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

dumitriu ciprian wrote:
Liv wrote:Scoti furtunul de aer care duce de la iesirea din filtru in afara apei. Daca filtrul face ceva valuri la suprafata apei e de ajuns ca sa oxigeneze apa. Suplimentarea cu o pompa de aer (sau cum face filtrul tau acum) ar putea fi necesara in cazul unei supradozari a CO2, daca vei face anumite tratamente medicamentoase sau in cazul suprapopularii - nu esti in nici unul din cazurile astea. Adica scoate furtunul ala de aer, dar pastreaza-l ca poate cindva o sa fie bun.

Am f?cut cum mi-ai spus...Dar acum mai am o mica problema...dup? ce am plantat acvariu am descoperit ca plantele de la magazin erau pline de melci...asta observand cv mai tarziu...acum acvariu meu e arhiplin de melci...ce pot face s scap de ei?


Daca chiar te deranjeaza cauta Botia sau melci asasini. Dar de obicei melcii comunitari sint cuminti, maninca resturile de hrana de la pesti (care cad prin diverse locuri unde pestii nu reusesc sa ajunga) si curata geamurile acvariului mult mai bine decit o poti face tu. Daca nu dai prea multa hrana nu o sa se inmulteasca in exces. Maninca ce gasesc inclusiv unele alge. Ataca foarte rar plantele - de cele mai multe ori in zonele plantei care au inceput deja sa se descompuna. Sint deranjanti de obicei din punct de vedere vizual si cam atit. Ii gasesc mult mai folositori decit deranjanti.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com