[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ajutor identificare pesti sanitari  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cu ceva timp in urma am primit 2 pui de sanitari de cca 2 cm lungime.
Intre timp au crescut, sunt cuminti si harnici (curata algele dintr-un acvariu de 180 litri) si sunt foarte multumit de ei.
Din pacate nu stiu ce specie sunt (nu ma pricep la "pupaciosi") si ma intreb daca ma poate ajuta cineva sa-mi spuna ce pesti sunt cei din fotografie.
Multumesc anticipat lentru lamuriri.

Mai exact sunt Ancistrusi sau Pleco (plecostomus) si ar trebui sa ma astept sa crescsa mari ?
In prezent au cca 7-8 cm lungime.
[Thumb - DSC02268.JPG]

[Thumb - DSC02266.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 13/09/2019 12:23:29


Festina lente !
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

pozele pe mine chiar nu ma prea ajuta ) fa.i una mai de sus. as zice ca ancistrusi la prima privire mai rapida,dar la una mai amanuntita as zice ca pleco,mai ales dupa bot si varful cozii. am mai dat de curand un sfat putin eronat,nu vreau sa repet greseala,asa ca o sa ma concretizez dupa o poza mai .....graitoare

This message was edited 1 time. Last update was at 13/09/2019 14:23:52


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Severus wrote:Cu ceva timp in urma am primit 2 pui de sanitari de cca 2 cm lungime....

Nea Severus, da' nu-ti dadusem eu o galeata de pui de ancistrus? Acu' vreo 2-3 ani? Nu ai oprit nimic din ei?
Severus wrote:Mai exact sunt Ancistrusi sau Pleco (plecostomus) si ar trebui sa ma astept sa crescsa mari ?
In prezent au cca 7-8 cm lungime.

Plecostomus e o denumire "generala" care cuprinde mai multe specii de mancatori de alge...
Ancistrusii sunt doar niste Plecostomusi mai mici.
Teoretic, nu prea se pot diferentia la dimensiunea aceea... sa zicem ca ancistrusii au capul mai mare si sunt mai "lati" (la aceeasi dimensiune).
Dar tu nu ai cu ce sa faci comparatie, asa ca nimeni nu prea poa' sa-ti spuna precis CE sunt aia.
Daca trec de 15 cm, atunci nu sunt ancistrusi.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:Nea Severus, da' nu-ti dadusem eu o galeata de pui de ancistrus? Acu' vreo 2-3 ani? Nu ai oprit nimic din ei?

Aia sunt. Am pastrat doi, cei mai mari si cei mai frumosi (si cei mai harnici).
Deci, daca nu au trecut de 10 cm pana acum sunt ancistrusi ... avand in vedere ca nu au nici un fel de moatze pe cap, inseamna ca sunt femele.
Oare ce o iesi din doua femele negre si un mascul rosu ? smilie
... asteptam sa mai creasca masculul si vedem.

LE: Multzam fain pentru pesti. De atunci nu mai am alge in acvariu ... dar si ele au trait c'an paradis.
Fiecare are lemnul ei personal si cum nu are ce face se duce si incepe sa roada la lemnul ei. E mancarea lor preferata.

This message was edited 1 time. Last update was at 13/09/2019 15:44:51


Festina lente !
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Severus wrote:Aia sunt. ...



- Pai, daca pestii sunt din puii aia de la mine, atunci cu siguranta ca SUNT Ancistrusi! Pentru ca si eu am TOT Ancistrusi!
- Cum ti-a venit ideea ca ar putea sa fie Plecostomus? Asta chiar nu o inteleg.
- DA, femelele "negre" se vor cupla cu mascului "rosu"... nu conteaza culoarea lor.
- Masculul isi va alege un "cuib" si le va "invita" pe amandoua femelele. O sa ai randuri diferite de pui, cu fiecare dintre cele 2 femele.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:- Masculul isi va alege un "cuib" si le va "invita" pe amandoua femelele.

Se poate ... dar o sa mai treaca ceva timp pana atunci.
Acum 2 saptamani am primit 3 pui de ancistrus rosii de 4-5 cm printre care sper sa fie si un mascul. I-am pus intr-un acvariu de 54 litri plin de alge ... si de coridoras panda juvenili. Puii de ancistrus cresc vazand cu ochii si se inchid la culoare.

koala wrote:- O sa ai randuri diferite de pui, cu fiecare dintre cele 2 femele.

Doamne fereste !!! Si asa am cam multi pesti si nu stiu ce sa fac cu ei.
Inca doua de generatii de ancistrusii imi mai lipseau ... ca in rest am de toate (vorba bancului cu Bula).

Festina lente !
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com