[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ajutor! Caraselul meu e fundul in sus...la propriu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Paula1980
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/12/2017 12:40:29
Messages: 46
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Buna ziua!
Caut cu disperare un cabinet veterinar care sa trateze si pesti, n-am gasit nicaieri Cunoasteti in Bucuresti un cabinet sau o persoana care sa ma ajute cu pestisorul meu auriu?
Cam de doua saptamani sta cu capul in jos si fundul in sus. Am rascolit tot internetul, am citit tot ce am gasit...l-am pus la post negru, i-am dat mazare, i-am facut baie in sare amara, i-am scos putin aer din vezica inotatoare, am facut schimburi mici de apa, zilnic ...totul in zadar, nu stiu ce sa-i mai fac. Mananca, e vioi doar ca nu-si mai poate controla inotul

adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

buna ziua

niste poae se poate?

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Paula1980
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/12/2017 12:40:29
Messages: 46
Location: Bucuresti
IP:
Offline

adrian09 wrote:buna ziua

niste poae se poate?


Date? Am doi carasi de 2ani intr-un acvariu de 112 l brut, filtru extern Eheim 2213 si prefiltru cu vata perlon pe care o schimb saptamanal, un micro skimmer eheim, plante :anubias si 7 mingi cladophora. Pe timpul verii ii racosresc cu doua coolere de laptop (apa are 25 de grade). Apa o schimb de doua ori pe saptamana (care 25-30l la schimb) cu apa statuta.
Mancare le dau de mai multe feluri (dar nu o las sa pluteasca) dimineata si seara dar f putina, mazare o data pe saptamana.
tonyx_adc
Junior member

Joined: 27/07/2019 21:57:17
Messages: 13
Location: Galati
IP:
Offline

Cred ca s-a referit la poze
Paula1980
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/12/2017 12:40:29
Messages: 46
Location: Bucuresti
IP:
Offline

tonyx_adc wrote:Cred ca s-a referit la poze

Ai dreptate
https://m.imgur.com/gallery/zVh3mGX

Vad ca nu se deschide poza...incerc s.o descarc maine de pe laptop

This message was edited 2 times. Last update was at 26/08/2019 23:42:49

Paula1980
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/12/2017 12:40:29
Messages: 46
Location: Bucuresti
IP:
Offline

https://imgur.com/ApqUp5c
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

nu se ridica la suprafata ? Adica poate sta intr.un singur loc,doar ca sta cu capul in jos ? Daca da,cred ca e de la vezica innotatoare,ceva dereglare ce nu poate fi indreptata decat prin operatie. Din pacate,Romuia nu are medici pt pesti la tot pasul,sincer nici nu cred ca stie vreun veterinar de boala vezicii innotatoare

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Paula1980
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/12/2017 12:40:29
Messages: 46
Location: Bucuresti
IP:
Offline

paradoxx wrote:nu se ridica la suprafata ? Adica poate sta intr.un singur loc,doar ca sta cu capul in jos ? Daca da,cred ca e de la vezica innotatoare,ceva dereglare ce nu poate fi indreptata decat prin operatie. Din pacate,Romuia nu are medici pt pesti la tot pasul,sincer nici nu cred ca stie vreun veterinar de boala vezicii innotatoare

Nu, nu se ridica..ia pozitia asta doar cand sta in repaus, iar cand inoata se chinuie putin sa stea normal. In poza de mai sus dormea, de obicei dormea cu burtica pe pietris..acum sta cu capul
Mi-e o mila de el de mor...n-as fi crezut ca ma pot atasa asa mult de un pestisor...pacat ca nu se trateaza si la noi in tara, pana la urma sunt si ele sufletele..of
Eu i-am scos cu seringa putin aer din vezica, dar dupa ce si-a revenit din anestezie a plecat glont la suprafata apei unde a tras doua guri de aer dupa care a ajuns iar cu capul in jos.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

da,carasii sunt stiuti ca niste pesti prosti si halapi,unde daca li se da mancare granulate plutitoare sau fulgi,pot face chestii din astea. In loc de srringa,il puteai pune pe o suprafata plana(tip tocator) unde il lasai sa se zbata putin aprox 10 secunde,pt a isi elimina aerul din vezica,iar daca nu se zbatea,trebuia ajutat/impuns cu degetul pt a se zbate,astfel eliminand aerul. Ceea ce ma ingrijoreaza cel mai tare la tine,e faptul ca nu se ridica la suprafata,ceea ce inseamna ca e cel putin o derrglare la nivelul vezicii,daca nu chiar ceva mai grav,nu stiu cum faci schimburile de apa,ce temperaturi ai avut toata vara asta(lucru ce afecteaza carasii enorm de mult ei fiind pesti de apa rece),etc.
Cel mai probabil il vei avea asa pe veci in cazul in care nu isi va revenii singur sau nu vei gasii pe cineva in masura sa il opereze. Sa speram totusi ca e doar atat si nu paraziti sau alte chestii ce il perturba. Ceea ce ma face sa cred ca este o chestie permanenta este faptul ca este asa de 2 saptamani,asta insemnand si o veste rea si una buna:
-cea rea este ca va ramane asa cel mai probabil
-cea buna este ca daca nu a murit inca,se prea poate sa o duca asa pana la sfarsitul zilelor,adica peste ani si ani daca este jntretinut cum trebuie.

Personal,atat pt tine cat si pt cei ce citesc acest topic,consider ca un acvariu cu carasi trebuie sa aibe neaparat un chiller,deoarece verile in Romuia depasesc bariera temperaturilor la care carasii se simt confortabil,iar de aici apar problemele. Cand aveam carasi,cum trecea temperatura de 26grade,incepeau sa se uite urat la mine(si la tot ce e in jur),motiv pt care am renuntat la carasi si pt care NU RECOMAND carasi incepatorilor.
P.S: Chillerele sunt mai scumpe decat mi.am putut imagina

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Paula1980
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/12/2017 12:40:29
Messages: 46
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Iti multumesc pt sfaturi si pt timpul acordat!
Nu le-am dat mancare nimic care sa pluteasca, am avut grija s-o imnoi si s-o fac sa se scufunde.
L-am pus pe birou sa se zbata dar a stat ca prostul...l-am ciupit, l-am impins dar nimic.
Daca vrea ajunge si la suprafata dar nu inota de fel pe acolo, el avea treaba cu pietrisul pe ca-l ara zilnic. Am zis ca nu se ridica in sensul ca nu pluteste la suprafata fara sa vrea.
Despre schimbul de apa si despre temperatura am scris mai sus: "Pe timpul verii ii racoresc cu doua coolere de laptop (apa are 25 de grade). Apa o schimb de doua ori pe saptamana (cate 25-30l la schimb) cu apa statuta."
Cat despre paraziti..tin sa cred ca asta ar fi problema, am citit astazi pe un site ca sunt sanse sa fie infestat cu myxosporidia,,excremente fir de ata (pe care le-a avut de cand l-am luat, l-am tratat dar fara succes) si statul in cap. Din pacate nu exista tratament pt acesti paraziti
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

imi cer scuze,in timpul discutiilor am uitat de precizarile tale. Din pacate,se prea poate sa fie acea problema xu parazitii,speram sa fie doar din cauza vezicii. Putem doar spera ca organismul nu ii va ceda

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Paula1980
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/12/2017 12:40:29
Messages: 46
Location: Bucuresti
IP:
Offline

paradoxx wrote:imi cer scuze,in timpul discutiilor am uitat de precizarile tale. Din pacate,se prea poate sa fie acea problema xu parazitii,speram sa fie doar din cauza vezicii. Putem doar spera ca organismul nu ii va ceda

Mai fac o ultima incercare, i-am comandat un tratament pt paraziti. Am epuizat toate metodele...si daca nici dupa tratamentul ala nu-si revine, Dumnezeu cu mila, o sa-l ingrijesc cat pot de bine si cand vad ca incepe sa sufere o sa-i iau "bilet" catre o lume mai buna.
Multumesc frumos pt tot! Iubesc acest forum, de fiecare data cand am avut cateo problema am primit sfaturi bune
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Scuze, am editat postarea pentru ca abia acum am vazut ca e din august, ori eu nu am mai intrat de ceva vreme pe forum. Ce s-a intamplat cu pestele? Oricum, cam asta trebuia sa faci, vezi mai jos...

paradoxx wrote: ... sincer nici nu cred ca stie vreun veterinar de boala vezicii innotatoare

Nah...ca nu ai dreptate, mai sunt unii care stiu!
Paula, eu zic ca mai bine te gandesti la bacterii decat la paraziti.
Inflamatia vezicii inotatoare este un simptom din complexul numit aeromonoza, produs de Aeromonas higrophylla, bacterie conditionat patogena, existenta in orice bazin, dar care da probleme in situatii particulare care vizeaza calitatea apei, supra-aglomerarea, calitatea hranei, etc. Alte simptome ar fi pop-eye disease (umflarea ochilor), fin and tail rot (putrezirea cozii si a inotatoarelor), si dropsy (umflarea abdomenului).
Avand in vedere ca ai cam facut toate tratamentele posibile vizand o constipatie, eu zic ca mai bine incerci un ultim tratament pe baza de oxitetraciclina. Asta este antibioticul de electie ptr Aeromonas.
Si iata ce zice tatucu' Edward Noga despre utilizarea oxitetraciclinei in acvaristica:

Waterborne formulations:

A yellow-brown foam may develop in the water during treatment.

1. Bath

a. Add 10 – 50 mg oxytetracycline/l (= 38 – 190 mg/gallon), and treat for 1 hour for surface bacterial infections (Bullock and Snieszko 1970 ; Piper et al. 1982 ).
A dose of 20 mg/liter (76 mg/gallon) is usually effective against susceptible bacteria. This can be repeated every day for up to 4 days.

2. Prolonged immersion

a. Add 10 – 100 mg oxytetracycline/l (= 38 – 380 mg/gallon), and treat for 1 – 3 days (Piper et al. 1982 ). Use higher doses in hard water. If the fish are still sick, retreat on the third day after a 50% water change before treatment. Keep the tank covered during treatment to prevent photoinactivation.
b. Add 25 mg oxytetracycline/l (= 95 mg/gallon). Then run water flow to produce a 100% water change in ? 4.5 hours; treat twice daily for 3 days to treat epitheliocystis (Goodwin et al. 2005 ).

Oral formulations:

Oxytetracycline is palatable. See Table III - 2 for specific indications for treating food fish in the United States.

a. Feed 55 – 83 mg oxytetracycline/kg (= 25 – 37 mg/lb) of body weight/day for 10 days. This dose of Terramycin ® 200 for Fish (Phibro) is approved for treating Aeromonas , Pseudomonas , and “ Haemophilus ” ( Aeromonas salmonicida ) infections in salmonids and channel catfish in the United States. Withdrawal times are 21 days (United States), 300 – 500 degree days (Debuf 1991 ).

b. Feed 83 mg oxytetracycline/kg (= 37 mg/lb) of body weight/day for 10 days. This dose of Terramycin ® 200 for Fish (Phibro) is approved for treating coldwater disease in freshwater salmonids and columnaris in rainbow trout in the United States. The withdrawal time is 21 days in the United States.

c. Feed 100 mg oxytetracycline/kg (= 46 mg/lb) of body weight/day for 21 days to treat bacterial kidney disease (Kent 1992 ).

Injectable formulations[u]:

Intramuscular (IM) injection produces high antibiotic levels for a reasonably long time (probably several days for most fish) (Nouws et al. 1992 ), but intraperitoneal (IP) injection produces a more rapid increase in plasma levels and reduces necrosis at the injection site (Treves -
Brown 2000 ).

1. Inject 25 – 50 mg oxytetracycline/kg (= 11 – 23 mg/lb) of body weight IM or IP once (Piper et al. 1982 ).

2. Inject 10 mg oxytetracycline/kg (= 4.5 mg/lb) of body weight IM as a preoperative treatment to prevent infection (Harms 2005 ). There are no clinical studies to confirm if this is efficacious.

Oxytetraciclina de uz veterinar se gaseste, sub forma de pulbere adaugabila in hrana sau, daca e hidrosolubila (nu-mi amintesc), sub forma de bai.
Daca nici asta nu da rezultate, apoi vine treaba aia cu ingrijirea si cum da Domnul!

This message was edited 1 time. Last update was at 07/10/2019 12:33:22


http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
Paula1980
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/12/2017 12:40:29
Messages: 46
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc frumos pentru informatii!
Pestisorul a mai dus-o asa vreo 2 saptamani, se chinuia sa stea normal, se vedea clar ca e stresat, de la o zi la alta era mai rau. Asa ca am decis sa-l scap de acest chin...o decizie grea pt mine dar corecta pt el.
Pestelui ramas i-am adus un nou prieten. Este in carantina si de ieri la tratament... in jurul anusului este f rosu. Trebuie sa si creasca pt ca este minuscul pe langa balaurul din acvariul principal
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com