[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Habitat marin-mangrove forest  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Eu am facut si intretinut acvarii, in mare parte marine, dar si cateva de apa dulce timp de 15 ani pe la firme, hoteluri, localuri si unii potentati financiar si sfarsitul lor in 99% din cazuri e ca respectivii nu mai vroiau sa aloce /investeasca/sa se implice(mai devreme sau mai tarziu) financiar in ele. Cand ii spui omului ca s-a dus o pompa sau o lampa si nu mai vrea sa cheltuiasca cateva sute de lei iti vine sa-i dai naibii cu banii lor cu tot. Au fost cazuri cand nu au vrut si am luat pe cheltuiala mea doar ca sa nu ma mai chinui cu improvizatii si atunci de rusine au platit(pretentii sa arate bine de aceia existau), veneau si intrebau de ce nu coralii lor sunt asa de colorati cum au mai vazut ei s-au de ce sunt pleostiti si atunci le-o serveam asa cu sete sa intrebe unde au vazut cati bani se investesc lunar in ei. Asa ca nimic nou sub soare

This message was edited 2 times. Last update was at 08/02/2021 15:50:36

[Email]
calin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 06/10/2003 17:26:05
Messages: 349
Location: Orastie
IP:
Offline

Danila wrote:Ca sa ma mai incurajez de unul singur am mers pana la mall Botosani unde cum am mai spus este un acvariu de recif imens .Mare mi-a fost dezamagirea sa vad ca practic aproape a fost abandonat-mai sunt doi pesti care nu par prea sanatosi iar restul este tot o mazga (ciano-alge brune etc)coralii au decedat cu exceptia a catorva polipi de paly.Nu inteleg de ce dupa ce bagi practic o mica avere (bazinul are probabil 4000-5000 litri)plus filtrare ,lumini ,pompe etc. brusc lasi totul balta, eu sper sa nu renunte proprietarul(cine o fi el), fiindca era dupa mintea mea cel mai interesant punct din mall si poate din oras.Asa ca nu m-am mai incurajat ,chiar m-am intristat ,si ma tot gandesc cei de fapt cu preocuparea asta pe care o numim acvaristica ,ceva de genul cat este pasiune, cat este dorinta de avea o jucarie noua,cat conteaza banii sau de ce moare entuziasmul(cateodata prea repede) Asa ca dupa socul vizitei la mall am hotarat sa nu ma las prada negativismului si sa imi vad inainte de acvariul meu mic ,penibil,dar macar ingrijit.Daca stie cineva ce si cum este cu acvariul de mall Botosani sa-mi zica si mie ,eu nu am reusit sa aflu al cui este de fapt,si ce ganduri are cu el.

Parerea mea este ca este bine orice lucru sa il iei de jos adica, cand faci un marin prima data faci unul pana in jur de 100 litri vezi cum merge , te bagi la unul mai mare de cateva sute de litri, si apoi daca ai vazut cum sa pastrezi echilibrul, treci la unul mai mare cum ai spus de cateva mii de litri, si cand faci asa ceva in etape, totdeauna te gandesti ca ai experienta celor dinainte, de exemplu acel acvariu trebuie sa aiba o inaltime cred eu de 1 metru sau poate mai mult, asta inseamna ca trebuie sa intri cu picioarele in el cand amenajezi sau cureti. Niste lucruri care trebuie sa le gandesti inainte de a face un asemenea acvariu gigant, trebuie sa te gandesti cum faci mentenanta.

Cum am avut si eu la un magazin cu ani in urma mai multe acvarii , stiu ca era greu cu mentenanta ,orica nu aveam timp ori atunci cand aveam era in timpul programului. La un acvariu dinasta ca sa poti sa il cureti cand ai timp, trebuie un sistem sa poti pune ceva sa il maschezi , gen draperii , ca sa poti lucra linistit inauntru fara vizitatori, care sa te deranjeze daca e in timpul programului. E pacat mare ca un acvariu asa mare, care cum spui a costat o gramada de bani sa se strice echilibrul din el. Si stii cum e echilibrul se formeaza greu dar se poate strica foarte iute, si foarte greu il refaci. Da nu sunt de ajuns banii, trebuie si multa pasiune, verificare periodica la niste parametrii ai apei .

Vazusem un acvariu gigant de prin Israel (aici pe Forum sa pus link-ul) ,omul facea mentenanta imbracat in scafandru, deci ii dadea un pic de lucru. Dar cu siguranta stia atunci cand l-a proiectat cat va avea de lucru.

This message was edited 1 time. Last update was at 08/02/2021 22:57:41


[Acvarii 2019 url=http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/45626.page]
[Email]
Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Oricare ar fi motivele e trist ,eu sper sa revina proprietarul la sentimente mai bune,pentru mine era un punct de reper si oarecum o provocare.Mult timp am fost intrigat de faptul ca oamenii din mall treceau aproape indiferenti pe langa acvariu(in zilele lui bune) si nu inteleg nici acum de ce ,mie mi se parea ceva extraordinar si cu siguranta inedit(poate veneau toti din Maldive dupa o sesiune de scufundari ).
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Am vazut acvariul ala acu vreo 3-4 ani cred. Arata foarte bine. Am impresia ca apartinea de un restaurant din Mall.
Cred ca acum cu perioada pandemiei, din cauza ca a stat restaurantul inchis nu au vrut sa mai bage / nu au mai avut bani sa plateasca intretinerea acvariului.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

,am capatat dupa multa asteptare o anemona(pui cred ca e mai micuta),intrebarea oarecum idioata este cum sa o determin sa stea la vedere ,dupa cateva relocari si-a gasit o pozitie printre pietre cu fata la perete ,pare sa fie bine in rest ,mananca peste ,dar nu poate fi vazuta decat de deasupra acvariului,adica in concluzie nu ma pot lauda cu ea.Si o intrebare daca cineva are experienta cu tipul asta de filtru ?(pun o poza)
[Thumb - ziss-zb-300-bubble-bio.jpg]

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Anemonele sunt mai ciudate, nu le convingi sa stea unde trebuie, se vor muta in functie de cum ii convine lumina, curentii de apa, etc.
Incearca sa schimbi pozitia pompei de valuri si urmareste 1-2-3 zile daca se intampla ceva.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Pe unele forumuri de afara se vorbea mai demult de fixarea lor de piatra cu adeziv, eu nu am incercat, nasol e daca le prinde pompa: praf iti face acvariul

This message was edited 1 time. Last update was at 11/03/2021 10:35:18

[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Nu e cea mai buna idee.. am fixat eu una cu superglue gel de piatra si s-a stins sub ochii mei.
Ma rog, poate am avut eu ghinion.

Referitor la filtrul cu pat fluidizant. Pentru ce-ti trebuie mai precis?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Atunci o las in pace,poate daca mai creste isi schimba preferintele.Filtru nu stiu daca imi trebuie , avea cineva unul disponibil, am citit ca e nou,super, bla bla, si ma gandeam ca poate merita luat, zice ca e bun la orice fel de apa deci inclusiv marine, ca ia cu mana poluantii , am vazut ca firma asta are o gama mai larga de ciudatenii.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Tin sa te asigur ca un filtru de genul asta iti poti face singur si va fi mult mai bun decat jucaria aia.
Gasesti la wts-online si borcane cu filet din plastic.


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

OK, am inteles si m-am linistit.
Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

La multi ani tuturor si sarbatori cu bucurie.Am zis sa confirm ca mai exista bazinul, sper sa revin si cu o poza.Problema e ca intre timp m-am pensionat asa ca din ce era acvariu de buget, acum va fi sub buget .Sper sa-l mai pot tine cel putin o vreme ,cat despre alte achizitii si planuri evident ca nu mai poate fi vorba.
Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Din motive tehnice , am revenit la bazinul de 35 litri
[Thumb - IMG_20211222_193116.jpg]

Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

inca una
[Thumb - IMG_20211222_193149.jpg]

Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

si gata
[Thumb - IMG_20211222_193158.jpg]

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Hai, bine ai revenit, la multi ani!
Si pensie linistita


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Fix dupa 19 luni am pierdut boxer shrimp,m-am consolat cumva ca traieste doar 2-3 ani si cum l-am primit adult ,cred(sper) ca a murit din cauze naturale.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Vezi ca poate doar a naparlit, ca ramane carcasa intreaga. Dupa naparlire se ascunde o perioada, pana se formeaza din nou "armura"

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
ciprian
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/07/2005 20:51:54
Messages: 670
Location: piatra neamt
IP:
Offline

Danila wrote:La multi ani tuturor si sarbatori cu bucurie.Am zis sa confirm ca mai exista bazinul, sper sa revin si cu o poza.Problema e ca intre timp m-am pensionat asa ca din ce era acvariu de buget, acum va fi sub buget .Sper sa-l mai pot tine cel putin o vreme ,cat despre alte achizitii si planuri evident ca nu mai poate fi vorba.

La mul?i ani ! ?i pensie îndelungat?..
Din p?cate am avut ?i eu o perioada de declin, dar cum i-mi mai revin, promit sa mai pun um?rul la dezvoltarea acvaristicii marine în nordul tarii..
Multa bafta !
Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Multumesc,cat despre shrimp e chiar pierdut,stiu cum e cu naparlirea, in aproape doi ani s-a petrecut de mai multe ori, cumva ma asteptam fiindca parea mai apatic plus ca avea binisor peste doi ani.Asta este,au ramas, cei doi Nemo ,ei par sa se bucure de disparitie,au mai mult loc si nici nu-i mai fugareste nimeni.
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com