[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Strumfi's tank  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12937
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Plm, miercuri am facut 2 ore pana la cabinet, mama lui de itb..
Am curatat filtrul de 3 ori, am curatat furtune, tevile de in si out.. degeaba, filtrul avea debit anemic.
Pana la urma mi-a venit inspiratia si am eliminat (singurul) burete din filtru. Minune! Ma fut in ei de bureti, de acum inainte o sa folosesc doar matrix si siporax, ca #sarakii.
Normal ca acvariul era deciclat si pilaf, asa ca plm, am dat fuga la Hornbach si am luat un flacon de tetra aquasafe, unul de aquastart si un jbl filter start, pe care le-am folosit in totalitate, sa fie pe belsug si barosaneala.
Ma oftic ca tot aspir solul si in continuare e plin de rahatei, in 4 vizite la acvariu luna asta am schimbat apa in proportie de 600%
Am fost si azi, am aspirat iar, schimbat 50% apa, curatat, smotruit, am elimitat si sistemul de dozare (am zis ca il fac ca pe vremea lui ceasca), am adaugat niste pietris rio xingu, am pus 3 echinodorusi anemici, si cam atat.

image

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12937
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

A folosit cineva Seachem Pristine?

Pristine™ uses bio-augmentation, a non-chemical and natural method, to improve water quality. It provides bacteria that break down excess food, waste and detritus in freshwater and marine systems. It will also reduce excess nutrients (e.g. ammonia, nitrates, and nitrites) that may fuel the growth of nuisance and disease-causing organisms. Pristine™ increases water clarity and promotes overall better health for the aquatic environment.

In instructiuni zice asa:

"Se foloseste in capacel (5 ml) la fiecare 40l de apa. Pentru intretinere de 1 capacel la fiecare 80l de apa."

Ok.. 5ml la 40 litri. O singura data? Zilnic, timp de x saptamani? Nu se specifica. Stie cineva? Eventual cineva din sectoarele 2,3,4,5 sau 6??????

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
FLORIN_UPS
Junior member

Joined: 13/11/2019 21:37:29
Messages: 14
Location: Timisoara
IP:
Offline

https://www.nevertebrate.ro/aditie-culturi-bacterii-seachem-stability-250-ml-8971
Eu am folosit acest produs la startarea acvariului si am fost multumit de cum si-a facut treaba...
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12937
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Eu nu vreau sa startez acvariul, vreau sa dizolv dejectiile pe care nu le pot aspira.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Eu am folosit Pristine si Stability pt. 4 saptamini. Nu am reusit sa vad mari diferente. Doar ca la mine e suprapopulat cu ancistrusi.

Diferente mari au fost cind am montat prima pompa de valuri ca sa impinga resturile de la suprafata substratului spre filtru. De cind am montat si a 2-a pompa de valuri (in acelasi scop) marea majoritate a resturilor sint impinse spre intrarea in filtru - care e lasata la nivelul substratului. Mai trage si ceva nisip cind schimb apa, dar ramine in prefiltru. Prefiltrul (buretii) il spal in fiecare saptamina. Daca nu spal buretii in 2-4 saptamini scade drastic fluxul de apa prin JBL900. Mi se pare destul de curios ca micsorarea fluxului de apa e mult mai mica la Eheim Ecco Pro 200 - care cred ca are suprafata de intrare a prefiltrului mult mai mare decit la prefiltrele Ista sau Sunsun. Oricum vreau sa montez un prefiltru separat si la Eheim ca sa mai bag Matrix in locul buretelui din prefiltru.

Cum a functionat dozatorul DP4? Ma tot bate gindul sa iau si eu unul.

This message was edited 1 time. Last update was at 14/02/2021 11:28:00


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12937
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Am si eu pompa de curenti, momentan o tin orientata in sus, sa sparg biofilmul (saptamana asta ar trebui sa primesc surface skimmer-ul, asa ca pot orienta pompa sa impinga jegul catre sorb. Singura problema e ca sorbul se colmateaza extraordinar de repede si ma scoate din minti.
Dozatorul a functionat ireprosabil, din momentul montarii pana la desfiintare. Singura problema a fost cu depunerile de la fertilizant (cred ca de la macro, cel care contine saruri), dar dupa ce am curatat furtunul a fost ok (asta e o problema care nu mai tine de marca dozatorului).
Acum ca am facut loc in dulapior, probabil ca o sa iau si eu un prefiltru extern. Ceva recomandari?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Ia-l pe cel de la Susun - daca gasesti cele transparente sint mai bune ca vezi ce depuneri ai prin bureti si cind trebuie curatat. La asta dupa vreo 3 ani am reusit sa rup piesa de intrare si am asteptat vreo 3 luni pina a ajuns din China

La Ista am stat vreo ora cu freza si ferastraul ca sa fac loc pt. bureti. Vine doar cu vatelina care se colmateaza in 2-4 zile.

Si sa fii atent la ce furtune pot fi cuplate. Sau cumperi adaptoare - se gasesc rar si pe la noi.

Cele mai bine mi se par cele de la Atman - daca ai rabdare sa ajunga:

https://www.aliexpress.com/item/32915514254.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.79f234ecOfPXG3&algo_pvid=0558bd50-7a3c-43c7-8f6b-96f658b2432e&algo_expid=0558bd50-7a3c-43c7-8f6b-96f658b2432e-17&btsid=0bb0624716133018980382355e5def&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

In principiu poti sa faci un prefiltru din filtrele de apa de 10 inci daca gasesti adaptoare de la 3/4 inci la furtunele tale. Teoretic in varianta asta ai putea introduce si co2, dar nu stiu cum se va comporta filtrul in care o sa bagi si co2.

This message was edited 1 time. Last update was at 14/02/2021 13:36:44


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Ca sa sparg biofilmul am lasat pipa de iesire deasupra apei.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12937
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

CO2 nu mai bag.
Asta sa fie? Are si conectorii potriviti (16/22)
https://iazuri-acvarii.ro/prefiltru-sun-sun-hw-603a.html

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Ala e.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12937
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Multam fain

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12937
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Ca cam asa se vede:

sala asteptare
image

cabinet 1
image

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Parca aveai un aparat foto. Ne dai poze de pe camere HD?

Ce lumina ai? Sau ai avut?

Se macina Lava Soil?

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12937
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Aratam imaginea de ansamblu..
Lampa e o bijuterie, cadou de la Rodo: https://shop.giesemann.de/201740000-en

Lava Soil.. cand a aparut, am avut orgasme multiple, semana foarte tare cu preferatul meu, Volcanit.
Loturile noi arata ca niste resturi nedorite de spartura vulcanica
Bine ca am apucat sa cumpar suficient cand a aparut. Asta e dovada ca orice minune tine 3 zile.
Nu stiu daca se macina, eu n-am observat asta in acvariu, dar e posibil.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

OK. M-am lamurit. Mi-am luat JBL Volcano Mineral (cam tot aia cred ca e ) si voiam sa stiu cum se comporta in timp.

Daca ai avut Echinodorus si Cryptocoryne cum s-au comportat?

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12937
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Nu am avut asa ceva

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Liv wrote:OK. M-am lamurit. Mi-am luat JBL Volcano Mineral (cam tot aia cred ca e ) si voiam sa stiu cum se comporta in timp.

Daca ai avut Echinodorus si Cryptocoryne cum s-au comportat?


Pana la restart, OK. Dar daca vrei sa le scoti si sa le inlocuiesti e un dezastru. Radacinile se intind si se prind de tot substratul. Sunt foarte aderente. Eu am avut o Crypto care mi-a invadat jumatate din substrat.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1190
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Legat de substraturi,ce credeti ca ar fi mai bun:hobby bonalit,af natural substrate sau dennerle quartz?
[WWW]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12937
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Sunt sute pe piata, nu exista "cel mai bun" ci cel care ti se potriveste in functie de necesitati.
Te gandesti ce vrei sa faci, ce doresti de la substrat si il alegi.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1190
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai vreau un substrat cat mai ieftin,dar si profesionist in acelasi timp,potrivit pt plante easy.
M-am uitat pe nevertebrate si astea 3 mi s-au parut cele mai ok.
[WWW]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com