[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Despre biocenoza...nelamuriri  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

As dori sa discutam despre acest subiect daca se poate...ce parere aveti despre filtrul anoxic. Un tip pe youtube: Dr. Kevin Novac discuta problema asta si prezinta o solutie...dar un ingredient din compozitia acestui filtru ma pune pe ganduri: Nisipul de litiera...care are in compozitie bentonita ori zeolit...Dar...priviti intai clipul si discutam mai apoi daca se doreste. Mi se pare chiar interesant experimentul...



Si daca tot suntem aici si...un clip despre utilizarea unui plenum...in acvariu...un soi de spatiu liber situat sub substratul acvariului...

This message was edited 2 times. Last update was at 22/05/2019 14:00:27


Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2858
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Tipul nu imi pare foarte cunoscator, la clipul 1 pe pachetul pentru litiera de pisica scrie natural clay adica argila nu bentonita sau zeolit. La clipul 2 e o mizerie ce face acolo cu plenumul si pune in cacaneata aia caras intr-un bazin ce e bun pentru betta, sunt metode mai bune si mai estetice pentru asta. Plenumul poate fi bun dar nu e infailibil depinde mult de cum e facut, debit, directia curentilor de apa etc., plus ca mai trebuie si curatat(si atunci iti intorci cu curul in sus tot acvariul) nu asa cum spune el-am avut ceva pesti mai sensibili dati temporar(eram prinsi cu mutatul, cumparat de casa etc.) la cineva care avea filtru de substrat ce functiona de ceva ani, s-au imbolnavit si i-am pierdut, in plenumul si in filtrul prin substrat microorganismele prospera si nu numai cele benefice.
PS Laterita e bogata in oxizi de fier(de unde si culoarea) si in aluminiu, pe partea cu fierul inteleg ca e benefica pentru plante dar pentru partea cu aluminiul parca nu as pune in acvariu

This message was edited 2 times. Last update was at 22/05/2019 19:51:58

[Email]
Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

Mersi de raspuns maestre. M-a intrigat faptul ca el isi testeaza apa din acvariu cu teste profesionale...si are nitratii la ~10 ppm maxim cu plenul si filtru anoxic...
In plus mai are o teorie prin care spune (aici nu stiu ce sa zic ca nu am apucat sa caut articole si sa inteleg exact ce si cum) ca plantele nu au nevoie de nitrati ci de amoniac...(atasez clipul respectiv) si ca el nu fertilizeaza folosind nitrogen, fosfati, etc...ci foloseste doar fier, potasiu...eu parca as pune si ceva microelemente...
Cu postarea aceasta nu incerc sa reinventez roata ci e pura curiozitate si intrebarea: Oare o functiona?


Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline

Hermit wrote:In plus mai are o teorie prin care spune (aici nu stiu ce sa zic ca nu am apucat sa caut articole si sa inteleg exact ce si cum) ca plantele nu au nevoie de nitrati ci de amoniac...(atasez clipul respectiv) si ca el nu fertilizeaza folosind nitrogen, fosfati, etc...ci foloseste doar fier, potasiu...eu parca as pune si ceva microelemente...

Preferintele plantelor pt sursa de N sunt in ordine descrescatoare: NH4+, NO2, NO3. Daca nu ai un setup high light, microelemente (si macro) se obtin din hrana pestilor prin activitatea bacteriilor. O sursa foarte buna de informatii pe acest subiect este cartea Dianei Walstad.
[Thumb - Capture.JPG]

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Subiectul a mai fost discutat. Denitrificarea e un proces foarte greu de reprodus. Cum bine spunea Dragos undeva ... cantitatea de mediu denitrificator pentru un acvariu de 100 de litri ar avea nevoie de un volum de zece ori mai mare. Teddy are dreptate, metoda Walstad e mai buna, daca scopul acvariului este unul util, nu unul estetic.

Ce nu inteleg eu din toate acele filmulete este ... ce cauta aici notiunea de biocenoza?! Din ce stiu eu, termenul de biocenoza se refera la cu totul altceva, mai aproape de metoda Walstad, evident.
[Email]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Eu, ca posesor de filtru denitrificator (la acvariu de apa dulce, ca nu am urmarit tot topicul) il contrazic usor pe Silviu Man. Denitrificarea e relativ usor de obtinut daca indeplinesti cateva criterii: un filtru de volum mare (al meu are 50 l), un curent de apa prin el cat mai redus, sub 200 l/ora (al meu are 70 l/ora), mediu propice (Seachem Matrix si De*nitrate in al meu) si insamantare cu bacterii anaerobe, plus rabdare pentru ciclare.

This message was edited 2 times. Last update was at 15/07/2019 14:55:08


http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

calin_gherman wrote:Eu, ca posesor de filtru denitrificator (la acvariu de apa dulce, ca nu am urmarit tot topicul) il contrazic usor pe Silviu Man. Denitrificarea e relativ usor de obtinut daca indeplinesti cateva criterii: un filtru de volum mare (al meu are 50 l), un curent de apa prin el cat mai redus, sub 200 l/ora (al meu are 70 l/ora), mediu propice (Seachem Matrix si De*nitrate in al meu) si insamantare cu bacterii anaerobe, plus rabdare pentru ciclare.


Pai nu ma contrazici deloc. Asta spuneam si eu, ca se poate obtine dar in conditii foarte speciale, daca pot sa spun asa. Procese similare au loc in straturile profunde de mil, in zonele de decantare ale foselor si bazinelor statiilor de epurare, etc.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com