[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Restart la o pasiune din copilarie  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Ted18
Unripe member

Joined: 21/05/2019 21:01:52
Messages: 2
IP:
Offline

Va salut cu respect! Am tot râmat, ca domnul crap in noroi (sunt si pescar), prin forumul acesta. O droaie de informatii, toate utile, pe care dabia astept sa le savurez in totalitate. Poate ca o sa para superficiala abordarea mea (fara poza la profil, fara o descriere la cont etc.), dar am preferat sa incep cu ce e mai important.

In copilarie (liceu) am avut 2 acvarii (al doilea a aparut din necesitatea data de inmultirea viviparilor). Ambele au fost facute de tatal meu la geamgeria din bloc, cum s-au priceput si oamenii respectivi. Toate bune si frumoase cam 1 an, 1 an jumate. Intr-o noapte m-am trezit cu apa la calcaie. Picurau ambele - a cedat siliconul. Am reusit sa dau tot ce aveam la un bar care avea un acvariu mort (necesita restart). Aveam toate natiile de pesti, chiar si un beta care saracul se dresase sa suporte vreo inca 6 specii de pesti pe langa el . Ma rog, destul cu istoria.

Acum cateva zile m-am hotarat sa reiau acest hobby superb. M-am dus in hornbach si am cumparat un kit care contine un acvariu de 54l cu capac, filtru si incalzitor. Bugetul fiind restrans, am avut norocul sa gasesc ceva bunicel la un pret redus. M-am documentat mult mai bine, fiind si mult mai cumpatat fata de vremurile copilariei si am inceput cum trebuie. Substrat adecvat (nu nisip de pe santier), cateva plante pentru incepatori, sierra nitrovec pentru ciclare si un termometru. Substratul este compus din pietris cu granulatie mica spre medie. Filtrul vad ca isi face treaba foarte bine si nu stiu daca va fi nevoie sa bag si pompa de aer (o am deja). Am amenajat si umplut cu apa, conform instructiunilor din prospect. Am folosit masuta veche pe care am tinut acvariul vechi. Am observat mici denivelari in blat (nu am putut sa il schimb) asa ca am cautat burete pentru "priza" dintre acvariu si suprafata de sustinere a lui. Nu am gasit la dimensiunea acvariului (aici m-am cam grabit, ulterior am gasit pe net) asa ca la sfatul unui consilier dintr-un magazin de profil am fost la un magazin de bricolaj si am achizitionat niste burete care se pune sub parchet. Este foarte asemanator cu cel special pentru acvarii. L-am pus in 3 straturi, avand o singura foaie grosimea de 3mm, in total fiind 9mm intre acvariu si blat. Toate bune si frumoase pana cand am masurat nivelul apei - diferenta de 0,4... 0,5 cm intre colturile acvariului. Practic apa din coltul stang este mai sus decat la coltul drept. Am tot cautat pe net, inclusiv pe forum, dar fiind atat de multe informatii nu am reusit sa gasesc ceva concludent. Intrebarea mea este: pot sa ignor aceasta diferenta si sa continui cu amenajarea permanenta a acvariului sau sa renunt la aceasta improvizatie si sa apelez la buretele din domeniu? Ma gandesc ca e mult mai usor ACUM, pana termin ciclarea, sa mut apa intr-un butoi de 40-50l si pietrisul cu plantele intr-o galeata pana gasesc solutia optima - daca exista.

Multi mi-au spus ca fiind cantitatea de apa mica nu este problema si ca oricum perfect nu va fi niciodata.... Asta mi-ar usura munca foarte mult (fara sa reiau amenajarea), dar nu imi place sa ma las pe tanjeala... mai ales ca am trecut printr-o experiente neplacuta cu acvariile vechi acum ceva ani.
Masa am masurat-o in ambele colturi cu podeaua si este ok.. ma gandesc ca a lucrat buretele si poate se regleaza in final... dar nu prea mi-as asuma riscuri. Voi ce parere aveti? Sa continui asa? Oare cu buretele de la magazinul de profil ar fi mai bine?
Consider ca sunt la inceput, chiar daca in trecut am reusit sa mentin in viata un ecosistem haosat de toate natiile de pesti gasite in obor. Astfel, vreau sa fac cat mai putine greseli si sa ma bucur de acest acvariu cat mai mult timp posibil.
Va multumesc pentru rabdare si va multumesc pentru informatiile impartasite aici!
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Bine ai venit(revenit) printre noi. Ne bucuram si noi si pestii pt faptul ca ca nu i.ai adaugat inca,probabil ai citit despre ciclarea apei si ce inseamna asta pt pestii adaugati in apa neciclata. Noi in general recomandam incepatorilor un acvariu cat mai mare posibil,pt ca in acvaristica este inversul celorlalte pasiuni unde incepi cu ceva mic si apoi ajungi sa ai ceva mare,in acvariu un volum mai mare de apa este mai stabil si usor de intretinut decat unul mai mic. Ne bazam pe tine ca vei avea grija de pestisorii tau si te vei revansa fata de cei ce i.ai avut prin cei noi,iar pana acvariul tau se cicleaza,continua a citii despre necesitatile pestilor pt a te hotara care iti plac cat si despre filtre/materiale filtrante(mai mult ca sigur vei vrea pesti mai multi de unul ,asa ca mini filtrul acela intern ce il ai va fi deficitar). Avem incredere in tine ca vei face schimburile de apa cum trebuie^^

This message was edited 1 time. Last update was at 22/05/2019 07:54:16


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
13ghosts
Junior member

Joined: 24/01/2019 21:33:02
Messages: 57
Location: Oradea
IP:
Offline

In locul tau as cere de la cineva un boloboc si as verifica masa, eu cred ca de acolo vine diferenta de nivel. Cu masuratul de la podea nu va merge niciodata. Eu am acvariul langa perete, si nu stiu din ce motiv parchetul o ia in sus cum se apropie de perete . Am fost nevoit sa reglez picioarele din fata ale mesei ca sa imi iasa la linie - diferenta de nivel e de 0.5 cm pe o distanta de 40 de cm, cat e de adanca masa.

Si eu folosesc tot placi izolatoare pentru parchet din polistiren extrudat, care sunt la fel de dense ca si buretele acela special pentru acvarii care este de zeci de ori mai scump. Greutatea in acvariu se distribuie in mod egal si placile se compacteaza uniform.

Mie mi se pare mare o diferenta de nivel de 0.5 cm intre colturi, din motive pur estetice - e adevarat ca eu am acvariu fata capac si acolo se observa. Nu pot sa ma pronunt din punct de vedere al efectului in timp asupra acvariului.

This message was edited 1 time. Last update was at 22/05/2019 09:39:38

niqn10
Junior member

Joined: 21/01/2019 10:32:53
Messages: 77
Location: Bucuresti
IP:
Offline

al meu are 400 de litri si diferenta de nivel din cauza podelei de cam 1 cm (are 140 lungime) si mai e si inclinat spre fata un pic.

Suportul are 6 picioare, sub 2 din ele am bagat ceva ca sa incerc sa-l echilibrez.

Inca nu am pesti in el, dar nu cred ca acvariului ii face bine sa stea sticla in tensiune de genul asta, asa ca incerc sa-l echilibrez mai bine, noroc ca nu am pesti in el inca, pot sa-l golesc de apa, il echilibrez si apoi il umplu la loc...
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ted18 wrote:... Masa am masurat-o in ambele colturi cu podeaua si este ok.. ma gandesc ca a lucrat buretele si poate se regleaza in final... dar nu prea mi-as asuma riscuri. Voi ce parere aveti? ...

- Nu exista "a lucrat buretele"!... masa aia, ori e orizontala, ori nu e!
- Diferenta aia de nivel afecteaza acvariul doar "vizual"... verifica faptul ca acvariul sta "ferm apasat" pe masa cu toate colturile! Asta conteaza!

Este o diferenta intre a avea o suprafata (masa) care nu e perfect orizontala... si o suprafata care nu e perfect plana!
Daca acvariul tau sta pe masa aia cu TOT geamul de fund lipit de suprafata, atunci nu e nici o problema dpdv al sigurantei. Chiar daca "e inclinat".
Geamul de fund trebuie sa fie bine "lipit de masa", indiferent ca este perfect orizontal sau nu.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Ted18
Unripe member

Joined: 21/05/2019 21:01:52
Messages: 2
IP:
Offline

Va multumesc pentru primire si pentru informatii!
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com