[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
PATA ROSIE PE CAPUL CARASULUI AURIU  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
Iulia10
Junior member

Joined: 28/03/2019 21:54:13
Messages: 6
IP:
Offline

Am un caras auriu de vreo 3-4 cm cumparat acum 2 luni de la petshop. Fiind asa micut am zis ca il tin intr-un bol de 8 litri pana creste. I-am mai cumparat un prieten, la fel de mare. Nu stiu ce s-a intamplat, dar dupa cateva ore carasul nou a murit. Avea o pata mare rosie pe cap, ca si un fel de contur al creierului. Tind sa precizez ca apa din bol era proaspat inlocuita, deci nu are cum sa fie de la “lipsa de oxigen”. Azi, am observat pe carasul sanatos aceeasi problema. Conturul creierului cu o dunga rosie. Nu stiu ce sa fac, nu doresc sa moara si acesta. L-am izolat intr-un alt bol si i-am pus albastru de metil in apa. M-am gandit initial ca e de la plante ( am ceva muschi de apa cumparati impreuna cu pestele care a murit ). As avea nevoie de sfaturi, ce sa fac sa ii treaca?
Apollo
Member
[Avatar]

Joined: 03/09/2017 11:07:18
Messages: 146
Location: Brasov
IP:
Offline

http://www.fishnet.org/goldfish/types-of-goldfish.htm
Ar fi de folos o poza, ar trebuii sa ii cumperi un acvariu de 50 litri doar pentru el, pentru ca la maturitate sunt destui de maricei si au nevoie de spatiu pentru inot.
Iulia10
Junior member

Joined: 28/03/2019 21:54:13
Messages: 6
IP:
Offline

Din pacate a murit si cel sanatos aseara. Cred ca era ceva boala, altfel nu imi pot explica 2 carasi morti in aceeasi zi.
[Thumb - 3AA79DBD-8C1A-49F8-861F-E215413BDA9C.jpeg]

ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2851
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Pestii nu se tin in boluri, spui ca apa "era inlocuita" vrei sa spui ca ai schimbat apa ? O pompa de aer, un filtru ceva ai sau doar i-ai tinut in bol cum ai vazut in desene animate. Iti trebuie acvariu, iti trebuie filtru macar unul hang on, iar acvariul trebuie ciclat adica bacteriilor le trebuie un timp sa populeze materialele filtrante din filtru abia apoi pui pestii, citeste despre ciclare
[Email]
Apollo
Member
[Avatar]

Joined: 03/09/2017 11:07:18
Messages: 146
Location: Brasov
IP:
Offline

Pestii nu se tin in boluri, spui ca apa "era inlocuita" vrei sa spui ca ai schimbat apa ? O pompa de aer, un filtru ceva ai sau doar i-ai tinut in bol cum ai vazut in desene animate. Iti trebuie acvariu, iti trebuie filtru macar unul hang on, iar acvariul trebuie ciclat adica bacteriilor le trebuie un timp sa populeze materialele filtrante din filtru abia apoi pui pestii, citeste despre ciclare

Adevarat ce spui, dar eu unul nu cred ca acea pata de pe cap a fost cauzata de acvariu... poate a fost doar un catalizator.
Eu unul sunt curios ce ar fi putut fi!
Doi pesti cu aclasi sintom cam dubios.Mergi la Magazinul de unde i-ai cumparat si vezi cum se prezinta restul,dar fi atent(asta daca ai timp/vrei...)
Iulia10
Junior member

Joined: 28/03/2019 21:54:13
Messages: 6
IP:
Offline

Am fost azi la petshop... nimeni nu stie ce ar fi putut fi. Au spus ca nu au mai auzit de asa ceva si ca nu suna cunoscut
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Ei oricum nu au auzit nici de faptul ca acei carasi pot traii 20 de ani,nu au cum sa stie diagnostice...

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Iulia10
Junior member

Joined: 28/03/2019 21:54:13
Messages: 6
IP:
Offline

Imi pare rau de ei doar, imi erau dragi
Si sa clarific lucrurile: am acvariu mare, dar pana cresteau am spus ca ii tin in bol de 8 litri. Poza a fost facuta dupa ce l-am izolat, de aceea avea asa putin spatiu.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Avand în vedere ca vine vara,nu as mai recomanda achizitia de carasi decat daca temperatura nu depaseste 25/26 maxim

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Iulia10
Junior member

Joined: 28/03/2019 21:54:13
Messages: 6
IP:
Offline

Temperatura din camera mea nu depaseste 22 de grade, fie vara fie iarna
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Atunci,daca vrei acvariu sanatos, nu mai lua din petshopuri. nu este vina lor neaparat,sunt pur si simplu probleme ce apar datorita tranzitului de pesti ce ajung in acvarii...chiar daca sunt sanatosi,in timp scurt devin purtatori de microbi din cauza bacteriilor ce se afla in substrat sau filtre,de la pestii ce au fost bolnavi sau s.au imbolnavit acolo. Cauta de la colegii de pe forum sau prieteni,oameni ce cresc din pasiune mai mult decât din afacere,mailt ca sigur vei gasii ce.ti doresti

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com