[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Guppy stau pe fundul acvariului, apoi mor  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
Ralu1502
Unripe member

Joined: 28/04/2019 22:23:35
Messages: 2
IP:
Offline

Bun?. As avea o problema in leg?tur? cu pe?ti guppy din acvariu.

Am un acvariu de 120l un filtru extern jbl e902, plantat, lumina, co2, 25°C.
Fac schimburi de vreo 25-30% im fircare s?pt?mân?. Fac teste s?pt?mânale la ph (acum e 7,5) , nitriti, nitrati, amoniac, duritate si dupa tabele si asa sunt toate bune. In acvariu mai am 2 femele si 1 mascul de guppy (la inceput aveam 6 femele si 3 masculi) si puisori câ?i duce trenul ) 3 sanitari si inca 4 tot in genul la sanitari, nu stiu exact cum se numesc. Ii hr?nesc 1-2 ori pe zi.

Problema e ca de ceva timp au început femele sa se poarte ciudat, se loveau ?i "frecau" de decor, de plante si asa. In cele din urma au murit vreo 2, care din cate cred eu, de la f?tat. Iar de curând a mai murit o femela care înota haotic, st?tea tot pe fundul acvariului, nu se prea putea ridica la suprafa?? sa m?nânce. Am crezut ca e de la f?tat, având în vedere c? p?reau si "b?trâne", îns? de vreo cateva zile a început un mascul sa faca la fel. St?tea pe fundul acvariului si nu se prea mi?ca, parc? d?dea sa înoate spre suprafa?? dar nu putea. Pana la urma am zis ca e sl?bit ca nu a mâncat si am cumparat o mâncare care se ducea pana la fund, în speran?a c? o sa m?nânce, dar nu. Chestia ciudata e, ca daca d?deam cu minciogul pe langa el înota rapid sa se ascund? (îns? tot pe substrat). Din nefericire azi a murit ce am mai observat e ca guppy m?nânca din pastilele pentru sanitari. Oare e vreo problema? Normal nu ar fi prea indicate pentru guppy...

Imi poate da cineva un sfat sau sa imi spuna care crede ca e problema, si as fi recunosc?toare dava as primi si un sfat cum sa ii tratez. Prietenul meu crede c? au viermisori intestinali, dar nu stiu exact, ar fi posibil de la mancarea ancistrusilor (sanitarilor).

Mul?umesc anticipat
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

De cat timp ai acvariu ? Ce experienta ai in cresterea pestilor decorativi ? Luni , ani ?
Ralu1502
Unripe member

Joined: 28/04/2019 22:23:35
Messages: 2
IP:
Offline

MihaiF wrote:De cat timp ai acvariu ? Ce experienta ai in cresterea pestilor decorativi ? Luni , ani ?


Acvariul il am de 3 luni.
Sunt doar la început, nu am cine stie ce experien??))
Apollo
Member
[Avatar]

Joined: 03/09/2017 11:07:18
Messages: 146
Location: Brasov
IP:
Offline

https://www.jbl.de/en/online-hospital
Ai observat ca primii pestii ce au murit sa fi avut ceva puncte albe?
Ultimii daca inoata ciudat posibil sa aiba ceva probleme cu vezica urinara, ,,swim bladder diseas''
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com