[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Viitorii mei prieteni - jurnal  XML
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Author Message
bebetto
Member
[Avatar]

Joined: 18/03/2010 17:21:21
Messages: 263
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Dudul sigur nu, nucul...nu am observat.
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Migdal catappa nu ? Dud e bine ca am in curte
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Tare, nu stiam de frunzele de dud. Am un dud imens in curte. Mai bag ceva in meniul crevetilor.
Am cautat putin, si am gasit compozitia de la 'Dennerle Shrimp King Pea&Leaf Loops': mazare, dovleac, frunze de dud, frunze de nuc, rozmarin.

[Nano cu albinute] [Old tree]
bebetto
Member
[Avatar]

Joined: 18/03/2010 17:21:21
Messages: 263
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Sa vedeti cum ramane frunza de nuc...numai nervurile...restul papa bun.
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Bucatarie nu gluma
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Da,de la frunzele de catappa apa se va face maronie,iar cu ceva lemne taninoase adaugate, se poate face f usor un black water.

This message was edited 1 time. Last update was at 03/04/2019 12:35:08


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
92fox
Member
[Avatar]

Joined: 05/04/2018 22:10:50
Messages: 187
Location: Constanta
IP:
Offline

Poti de asemenea sa alternezi si sa folosesti si frunze de stejar.

Orice fel de frunze vei folosi, din momentul in care se vor inmuia creveti vor incepe sa rontaie la ele si v-a ramane doar scheletul lor

Nucul, frunzele de migdal si mai ales conurile de arin negru iti vor da o mica tenta galbuie a apei datorita taninilor pe care ii elibereaza.

Eu bile de Maifan am luat de la colegul nostru Seba Shrimp, iar pe cele de Tourmalina asa cum a spus si "scorpionul" de pe ebay.....astepti ceva sa vina insa iti ajung.

Un lucru foarte important este daca vrei sa folosesti frunze de dud, nuc sau stejar culese de tine, trebuie sa ai grija ca sunt culese dintr-un loc cu cat mai putina poluare sau nu cumva sa fie stropite cu insecticide - caci poti sa-ti decimezi colonia din acvariu si apoi
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Eu o sa cumpar mancare de la dennerle, dar nah vroiam sa le ofer si ceva bio, desi stiu ca mancarea de la dennerle e 100% naturala
92fox
Member
[Avatar]

Joined: 05/04/2018 22:10:50
Messages: 187
Location: Constanta
IP:
Offline

Berea wrote:Eu o sa cumpar mancare de la dennerle, dar nah vroiam sa le ofer si ceva bio, desi stiu ca mancarea de la dennerle e 100% naturala


Da, Dennerle au niste produse bune, insa ca o mica sugestie ar fii bine ca de acolo de unde achizitionezi crevetii sa-í intrebi ce anume folosesc ei pentru hranire si apoi sa iti achizitionezi si tu. Produsele GlasGarten sunt foarte bune, apoi cele de la Genchem si sa nu mai vorbim de Shirakura.

Pentru bio atunci poti foarte frumos sa le oferi frunze de urzica, spanac, salata, bucatele de banane, dovleac copt.....
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Prevad acest jurnal foarte lung, cel putin pana ma acomodez.Banane si dovleac coapte? Sau tot ce ai enumerat tu copt?
92fox
Member
[Avatar]

Joined: 05/04/2018 22:10:50
Messages: 187
Location: Constanta
IP:
Offline

Poate ai tu mai mult timp decat mine sa tii un jurnal despre creveti de la cap la coada

Banana cruda - o bucatica mica infipta pe o tepusa de frigaruie din bambus.
image

Spanac, urzica, salata - oparite in apa fiarta pentru 2-3 minute apoi bagate in acavriu.
image

Dovleacul a fost copt - sotia si-a copt niste dovleac la cuptor si am zis sa incerc si eu la crevetii si le-a placut

Cand sunt acasa eu ii rasfat cu tot felul de bunatati, dar cand sunt la munca sotia si baiatul ii cam tin la regim

This message was edited 1 time. Last update was at 03/04/2019 23:15:29

Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Aham ms @92Fox , deci o sa devin urzicar/bananier.Pana bag crevetii in acvarii o sa acumulez asa multa informatie de la dau ciorba de legume coapte in crusta de banana asortata cu dovleac tras la tigaie asezonat cu o frunza de urzica rumenita la soare ....
sefer jesirah
Junior member

Joined: 13/03/2016 07:28:24
Messages: 79
Location: Mogosoaia
IP:
Offline

,, cand sunt la munca sotia si baiatul ii cam tin la regim'' , ai mare noroc! In alte familii, din fericire nu la mine, cei din casa crezand ca le este foame, saracutii, le-au dat in prostie mancare si au facut varza acvariul! Atentie la frunzele de nuc, cu moderatie, contin mult iod!
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Mi a venit tds ul , la robinet 042

Bun acum prima impresie in bazine

Acvariu 1.Sol akadama plus bagat niste sare gh+ ,niste insemnand 25% din doza recomandata pt 20L imcat sa faca 6 gh, practiv am adaugat doar 0.75grame sare , rezultat gh 3 si TDS 70

Acvariul 2.exact ca si acvariul 1 acelasi subs acelasi gramaj de gh+ adaugat gh 2 TDS 56

Acvariul 3.Sol akadama apa de la robinet fara gh+ ,gh sub 2 poate 1 si TDS 41

Acvariul 4.Sol JBL shrimp soil bej,doar apa de la robinet gh 2 TDS 60

Acvariul 5.Sol akadama fara gh+ un gh sub 2 si TDS 43

Cam asta e rezultatul, gh+ am bagat asa putin doar pt teste, am ales sa bag 25% din cantitatea recomandata pt a putea sa calculez mai usor,astazi daca am timp am sa introduc in acvarile 1 si 2 diferenta de 2 grame de acvariu a sari gh+ iar in 3 si 4 cantitatea totala recomandata iar in acvariul 5 probabil 2 grame, acolo am sa tin niste cardine.Va multumesc

This message was edited 1 time. Last update was at 04/04/2019 10:49:20

bebetto
Member
[Avatar]

Joined: 18/03/2010 17:21:21
Messages: 263
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Eu unul nu recomand frunza de stejar, cum o bagam asa o scoteam....nu prea trageau la ea. Dupa 1 saptamana o scoteam intacta. Am renuntat de mult la ea. Nr. 1 nucul.
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

cu bicarbonat cresti ph si kh, nu stiu daca influenteaza gh. TDS 60 e foarte mic la neocaridine. Insemna ca nu au suficiente saruri in apa si risti sa-i pierzi. TDS-ul inseamna totalitatea solidelor dizolvate in apa, dar nimeni nu poate sa spuna cu exactitate CE solide sunt dizovate. Tu ai TDS 60 in apa de retea, nu? Nu folosesti osamoza? De asta nu poti spune nici macar daca apa aia e buna pentru creveti. Eu cand masor TDS folosesc apa de osmoza, adica apa moarta, fara nimic in ea si o remineralizez cu saruri speciale pentru creveti, nu orice saruri. De aceea chiar daca ai avea la retea TDS de 200 si peste nu inseamna ca ai o apa buna de creveti. Poate fi buna, dar exista si reversul. Asta doar evolutia lor poate sa iti spuna

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Da foarte corect, dar imi e teama putin de kh ul acela care e 1 , pe de alta parte vad in acvariu mare unde am creveti 10 la numar ca dupa 2 saptamani cresc,naparlesc si se inmultesc.Probabil media lor de viata sau rata de inmultire ar fi mult mai mica fata de o apa cu un kh de 3 si un gh 6
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

de acum incepi sa exersezi si sa vezi ce poti scoate cu apa pe care o ai

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Da , ma fac si chimist si biolog si bucatar nutritiv .E stiam ce ma asteapta, daca nu mi placea nu intram in hora.Acum o alta intrebare poate proasta dar am cautat ceva pe net si nu am gasit, se ia 10 bucati red rili si 10 bucati sakura, care ar fi rezultatul intr un acvariu, red rili vor avea o nunata mai buna de roshu sau pur si simplu femele de sakura fac sakura si alea de rili fac rili?
92fox
Member
[Avatar]

Joined: 05/04/2018 22:10:50
Messages: 187
Location: Constanta
IP:
Offline

Berea wrote:Acum o alta intrebare poate proasta dar am cautat ceva pe net si nu am gasit, se ia 10 bucati red rili si 10 bucati sakura, care ar fi rezultatul intr un acvariu, red rili vor avea o nunata mai buna de roshu sau pur si simplu femele de sakura fac sakura si alea de rili fac rili?


Deci daca vei baga doua culori diferite de neocaridine in acelasi acvariu acestia se vor "hibridiza" uni cu altii si vei incepe sa ai pui transparenti (salbatici) si apoi incet incet o sa-ti apara si alte culori in acelasi acvariu....dar un mare pocentaj din pui isi vor pierde din culoare si vor reveni la gena/culoarea lor din salbaticie.

Din momentul in care te-ai decis sa-ti faci un acvariu deja ai imbratisat chimia, biologia si horticultura (subacvatica)
 
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com