[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sterilizator UV cu LED  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Deliabiba
Member

Joined: 15/12/2017 17:53:13
Messages: 152
Location: Maidstone, UK
IP:
Offline

Stie cineva sau a vazut sterilizator UV cu LED ?
Se poate constru unul care sa merite dpdv al investitiei/consum/durata de viata ?
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

sterilizatorul este un obiect ca sa-i spun asa pe care-l folosesti doar la efectul de apa verde. Nu merita investitia. Urmaresti sh ca sa prinzi un pret bun si il iei de acolo. Atat si nimic mai mult. Pentru ca nu stai in Romania( aici ai mai multi producatori) poti urmari aceste sterilizatoare la magazinele cu filtrare de apa. Unele din ele au si sterilizatoare UV mai mult ca sigur la preturi ok

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Deliabiba
Member

Joined: 15/12/2017 17:53:13
Messages: 152
Location: Maidstone, UK
IP:
Offline

eu am unul si stiu ce este si si cum se foloseste si mai omoara si bacteri virusi si altele. eu intreb daca se gaseste sau se paote face unul la care sa nu trebuiasca sa schimbi becul tot la 6-12 luni si care teoretic ar trebui sa fie mai eficient dpdv energetic
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

acum am inteles ce vrei. Aici chiar sunt in ceata. Nici macar nu am auzit de discutie bec uv-c pe led. Dar de ce il tii tot timpul in functiune? Parerea mea e ca el trebuie folosit doar in cazurile in care ai probleme cu apa verde. In rest nu trebuie folosit

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Leduri UVC se produc - sint deja folosite pt. sterilizarea incintelor. Doar ca e complicat de construit.

Trebuie sa faci apa sa treaca printr-un tub de cuart (se gasesc si astea) , dar singurul material pt. etansare care stiu sigur ca rezista la UVC e teflonul - si am impresia vaga ca se gaseste greu.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Si am uitat un lucru. Nu merita sa tii permanent in functiune un sterilizator. Doar atunci cind si daca ai probleme.

Radiatia generata de vantul solar la limita atmosferei provoaca o multime de raze UV (inclusiv UVC). Daca nu ar exista un filtru (in principal datorita ozonului) probabil ca viata ar fi disparut de mult - asa cum o cunoastem acum. Cel putin in afara marilor si oceanelor.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Deliabiba
Member

Joined: 15/12/2017 17:53:13
Messages: 152
Location: Maidstone, UK
IP:
Offline

teflon se gaseste - cand eram in romania lucram la o fabrica de ciocolata si am avut nevoie de un piston de turnare din teflon - si am gasit o firma care mi-au produs pistonul din teflon si cand zic piston nu te gandi la unul ca la masina

este adevarat ca fara stratul de ozon ... dar acvariul; este un sistem inchis iar cand vrei sa cresti pesti mai speciali si / sau sa pui mai multi decat trebuie in acvariu atunci un UV este binevenit pt combatera bacterilor..

Ideea este ca ma gandesc la variante mai eficiente pt acvariu.

Acum cercetez varianta de a incalzi apa din acvariu folosind o pompa de caldura in loc de un incalzitor obisnuit. momentan consum 3KW pe zi sa mentin si sa incalzesc acvariu cu o pompa de calcura ar trebui sa consum 1KW
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com