[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Iluminat acvariu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
colibri
Junior member

Joined: 31/01/2019 16:30:16
Messages: 12
IP:
Offline

Buna ziua! Am un acvariu cu dimensiunile L70×l40×h52.Am facut o rama+capac din lambriu pvc si urmeaza sa ii fac instalatia de iluminat.M-am gandit sa pun 4 neoane osram 865 de 24w+reflectoare pe fiecare neon.Problema mea este ca nu stiu de ce am nevoie( droser/balast/starter?) si nici cum se leaga intre ele.Poate sa imi explice cineva cum as putea sa fac acest lucru?Si cu ce pot sa prind neoanele de capac?
colibri
Junior member

Joined: 31/01/2019 16:30:16
Messages: 12
IP:
Offline

Intre timp am mai citit cate ceva.Am inteles ca am nevoie de balast eectronic 2 buc a 2×24w.Daca tuburile de neon sunt osram, balastul trebuie sa fie tot osram? De care balast trebuie sa iau ca sa fie rezistent la umezeala? Daca le montez in felul acesta mai pot pune reflectoare pe fiecare neon in parte? De ce anume mai am nevoie ca sa fiu sigura ca rezista la condens? Precizez ca la montarea lor o sa am ajutor de la o persoana ce se pricepe la electronica
Apollo
Member
[Avatar]

Joined: 03/09/2017 11:07:18
Messages: 146
Location: Brasov
IP:
Offline

Buna!
Brandul nu conteaza,poti avea la calculator placa de baza de la asus si placa video de la gigabyte asa si cu neoanele si balastul.
Balastul recomand sa fie electronic, foloseste reflectoare, nu exista balast electronic rezistent la apa,trebuie tu sa-l izolezi in asa fel incat apa sa nu intre.
Cel mai simplu ar fi sa faci o carcasa pentru balast din care ies firele.
Referitor la persoana cu pricepere iti recomand un electrician.
Iti sugerez sa folosesti socluri hidroizolate.
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Iti recomand sa mergi pe neoane T5, nu T8. Dau mai multa lumina la acelasi consum.
La lungimea de 70, probabil ca-ti incap neoane de 549 mm, 24w (poate ar fi bine sa masori, tine cont de faptul ca vei avea si socluri de fiecare parte a neonului care adauga fiecare in plus cate 2-4 cm).
4 bucati cu reflectoare ar fi numai bine la cei 145L pe care-i are acvariul.

Iti trebuie dupa cum urmeaza:
- 2 x balast electronic pentru 24w pentru 2 neoane (vezi ca sunt si pentru un neon); de exemplu asta: https://www.nevertebrate.ro/balast-electronic-pentru-2-tuburi-fluorescente-2-x18-24-39-w-qt-fit-9691
Vei conecta 2 neoane la un balast.

- 2 x set soclu dublu pentru neon T5 (setul contine 2 socluri);
sau
- 4 x set soclu simplu pentru neon T5;
Probabil ca nu ai cum sa prinzi soclul de capac. Asa ca probabil iti trebuie soclu din asta (fara prindere): https://www.nevertebrate.ro/socluri-t5-cu-protectie-la-apa-cauciuc-1015
plus cate 2 coliere pentru fiecare neon pentru prindere de capac: https://www.nevertebrate.ro/colier-pentru-neoane-t5-581

Apoi iti mai trebuie 4 reflectoare neon T5 care sa se potriveasca la dimensiune.
Reflectorul l-as pune in afara colierelor (sa vina: capac acvariu, reflector, colier, neon). Sper sa mearga.

Apoi 4 neoane T5 549 mm.

Si vreo 4 m de cablu.

This message was edited 1 time. Last update was at 11/02/2019 18:37:07


[Nano cu albinute] [Old tree]
colibri
Junior member

Joined: 31/01/2019 16:30:16
Messages: 12
IP:
Offline

Va multumesc foarte mult! Ati fost de mare ajutor! smilie
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Iti mai recomand ca balastul sa-l pui in afara acvariului. De exemplu sa stea in spatele capacului, sa nu se vada, daca ai cum.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Apropos, eu tocmai am facut comanda sa-mi inlocuiesc la acvariu neonul T8 cu unul T5.
Daca mai ai rabdare vreo 2-3 zile, o sa pun niste poze.

[Nano cu albinute] [Old tree]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

la cat te chinui sa o faci, plus materiale, manopera, etc, mai bine cumperi una gata facuta. Sunt si variante led ok ca pret. Incearca aici( asa ca idee) https://www.nevertebrate.ro/acvaristica-apa-dulce-146/iluminare-35/lampa-acvariu-233/

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
colibri
Junior member

Joined: 31/01/2019 16:30:16
Messages: 12
IP:
Offline

Antecume wrote:Apropos, eu tocmai am facut comanda sa-mi inlocuiesc la acvariu neonul T8 cu unul T5.
Daca mai ai rabdare vreo 2-3 zile, o sa pun niste poze.

Niste poze ar fi super! Multumesc!
Apollo
Member
[Avatar]

Joined: 03/09/2017 11:07:18
Messages: 146
Location: Brasov
IP:
Offline

Marele avataj al capacului este ca nu lasa apa sa se evapore(cel putin nu asa mult), dar la cat dai pe balast, socluri neoane, si restul .... depaseste cu mult pretul unuia gata facut.
Poti cumpara o lampa led are si asta cateva avataje.
Poti crea aquscapeuri inedite, consum redus de energie, le poti seta inensitatea, nu le inlocuiesti la 9-1,5 ani,si asigura un acces relativ usor.
Unul dintre dezavantaje este ca permite evacuarea vaporilor de apa in camera.
colibri
Junior member

Joined: 31/01/2019 16:30:16
Messages: 12
IP:
Offline

Am construit deja capacul si nu as vrea sa il schimb.Nu pot pune leduri in capac?
ID Sorin
Junior member

Joined: 10/02/2019 23:50:29
Messages: 63
Location: Bucharest
IP:
Offline

am postat separat, scuze - fiind prima postare am intrat aici.
Sorin D

This message was edited 2 times. Last update was at 12/02/2019 20:08:40


Sorin
colibri
Junior member

Joined: 31/01/2019 16:30:16
Messages: 12
IP:
Offline

Buna din nou! Pana acum acvariul a stat la ciclat fara pesti sau plante.Abia acum urmeaza sa dau comanda de lucrurile necesare pt iluminat.Imi poate confirma cineva daca este bun ceea ce vreau sa comand?
2×balast electronic 2×24w.Este bun acesta? https://www.e-marbo.ro/balast-electronic/qtp-dl-2x18-24-220-240.html
Nu vad daca este pt t5 sau t8

8×soclu https://www.e-marbo.ro/accesorii/soclu-g-5-de-capat-t5-cu-pro

4× tub neon osram 865 de 24w

8× colier pt tub t5 https://www.e-marbo.ro/accesorii/colier-suport-lampa-t5.html

4 reflectoare jbl

Cablu de care? Mai trebuie ceva?

Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Balasturile sunt de obicei universale si pentru T5 si pentru T8, conteaza doar puterea neonului. Arata ok cele pe care le-ai ales.
Pentru socluri nu merge link-ul pus de tine, dar daca sunt T5 sunt ok. Vezi eventual daca nu vin pereche.
Pentru neoane poate ar fi mai bune unele speciale pentru cresterea plantelor de acvariu.

[Nano cu albinute] [Old tree]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com