[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu ciclide africane - Juwel Rio 350 LED  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

asa da, apropo, cand gasesti varianta cu coturi si robineti mai mari, posteaza aici. Se vor orienta si altii(inclusiv eu)

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
LYM
Member

Joined: 09/03/2008 09:03:01
Messages: 224
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pana atunci atasez pozele pe care le-am primit de la un coleg de pe forum de aici (este vorba de userul mihai florescu), poate ajuta pe cineva.
[Thumb - IMG-20190206-WA0003.jpg]

[Thumb - IMG-20190206-WA0007.jpg]

[Thumb - IMG-20190206-WA0008.jpg]

[Thumb - IMG-20190206-WA0009.jpg]

This message was edited 3 times. Last update was at 20/03/2019 14:37:49

[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

am vazut pozele astea, dpdv functional zic eu , era mai bine ca cupla de jos sa fie pusa tot lateral pantru ca prefiltrul sa poata fi pus sa stea in picioare

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
LYM
Member

Joined: 09/03/2008 09:03:01
Messages: 224
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Asa e. Probabil i-a fost mai usor sa-i dea alta gaura in fundul borcanului sau nu avea loc ca sa monteze filetul mai mare, astfel incat sa nu curga.
[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

da, gaura e data cat se poate de jos ca sa aibe maxim de eficienta, dar si in cazul asta eu dadeam gaura in partea opusa, sau o maream pe cea existenta. E drept ca e mai usor sa dai gaura pe plan drept decat pe oval, dar cu putina atentie reusesti

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
LYM
Member

Joined: 09/03/2008 09:03:01
Messages: 224
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am umplut FX6 cu aprox 3Kg de Matrix. Asezarea pt care am optat, de jos in sus, este:

Sertarul de jos:
- o pasla (taiata dintr-un filtru de hota), mai mult pt a nu cadea resturi de matrix in motor. Inca ma mai gandesc daca sa folosesc pad-ul de carbon jos, dar e putin cam gros si ar insemna mai putina media.
- Matrix

Sertarul din mijloc:
- plin cu Matrix

Sertarul de sus:
- prima jumatate Matrix
- sus de tot un basket cu 2 paduri de pasla din filtru de hota + 1 burete mediu, care a venit cu filtrul

Cand va veni pre-filtrul probabil ca voi scoate si buterele mediu de sus si voi completa cu media.

Cum vi se pare? Mi-a mai ramas aprox 1Kg de Matrix sa bag si in filtrul intern, vedem cat o sa incapa. Acvariul imi ajunge Duminica asta. Tic-Tac
[Thumb - fx6.png]

This message was edited 3 times. Last update was at 14/02/2019 22:42:54

[Yahoo!]
LYM
Member

Joined: 09/03/2008 09:03:01
Messages: 224
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Intrebare: voi ce fundal negru folositi?

Am cumparat o folie autoadeziva din Hornbach, insa dupa ce am montat-o a iesit aiurea rau. Am pulverizat apa si pe folie si pe geam inainte de montaj si am eliminat bulele, dar a ramas cu multe pete albicioase ce n-am ce sa le fac.

Ceva recomandari?
[Thumb - poster.jpg]

[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Du-te pe la magazinele de bricolaj si cauta un adeziv siliconic numit Sikaflex.
- are consistenta siliconului de acvariu... se intinde frumos cu un card de plastic.
- dai cu el pe geamul din spate, pe exterior.
- se usuca destul de repede si nu miroase "intepator" (ca siliconul "normal")

Uite aici, la prima cautare cu google: https://www.dedeman.ro/bucuresti2/adeziv-sigilant-sika-sikaflex-11-fc-negru-300-ml/p/5006390

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu zic ca se usuca si dispar urmele alea albe, ca nu-mi par a bule de aer.

MSI Reef
LYM
Member

Joined: 09/03/2008 09:03:01
Messages: 224
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Folia aia avea un usor adeziv pe partea care vine lipita pe geam, ala se albise asa. Am fost si am cumparat dintr-un petshop o alta folie si am lipit-o doar cu apa, a iesit f bine acum.

In alta ordone de idei, cand sa pun apa astazi am constatat sa gresia unde l-am asezat nu prea este dreapta - un colt e mai sus, unul mai jos ... pusa de Dorel. Trebuie sa caut niste pene subtiri, sa vad cum il aduc la nivel, ca n-as vrea sa stea flexat acvariul cand il umplu cu apa.
Nu stiu cat de perfectionist sa fiu, totusi

Din pacate stau cam prost cu timpul si doar seara mai pot lucra la el.

This message was edited 1 time. Last update was at 18/02/2019 22:21:19

[Yahoo!]
LYM
Member

Joined: 09/03/2008 09:03:01
Messages: 224
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Gata, am bagat apa in bazin. Am bagat restul de Matrix si ce bio-inele am primit cu FX6 in filtrul intern Juwel si le-am dat drumul la ambele filtre. Intake-ul de la FX6 l-am bagat in cutia filtrului intern.

In filtrul intern am pus niste pastile cu bacterii care au venit cu el, de la Juwel, in rest am pus doar Tetra Aqua Safe. Am stins lumina si il las asa sa mearga. O sa mai adaug niste pietre, dar sunt cam mari si trebuie sa le sparg. Pe astea le-am pus pe radacina, ca inca incearca sa-si ia zborul.

Ce fel de teste de apa imi recomandati sa iau? am citit ca cele "all-in-one" nu prea sunt grozave.
Cam dupa cat timp pot sa adaug pestele-cobai? Exista vreo ciclida mai rezistenta, pretabila pt ciclat acvariul?

[Thumb - acv1.jpg]

This message was edited 6 times. Last update was at 20/02/2019 14:54:07

[Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Cicleaza.l cu mancare putina la fiecare 2/3 zile,nu prea sunt de acord cu peste de sacrificiu

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
LYM
Member

Joined: 09/03/2008 09:03:01
Messages: 224
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am pus putina mancare in acvariu, o sa-l mai las asa. Momentan apa a inceput sa se faca alba. Nasol ca inca nu mi-a venit Sterilizatorul UV, m-ar fi ajutat in cazul asta.
[Yahoo!]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Nu ai nevoie de UV la ciclide.
LYM
Member

Joined: 09/03/2008 09:03:01
Messages: 224
Location: Bucuresti
IP:
Offline

De ce nu? Stiam ca omoara de la sporii de alge pana la diversi bacterii/paraziti din apa, in functie de flow-ul care trece prin el.
[Yahoo!]
LYM
Member

Joined: 09/03/2008 09:03:01
Messages: 224
Location: Bucuresti
IP:
Offline

N-am avut rabdare sa ma uit 3 sapt la un bazin gol, asa ca am bagat 2 pesti. Au deja 2 zile si pana acum pare sa le mearga ok - mananca si sunt vioi. Am uitat sa notez speciile in magazin, ma poate ajuta cineva cu o identificare a lor?

In alta ordine de idei, fundalul pe care l-am montat, cu toate ca iesise absolut perfect, la 1-2 zile s-a facut numai bule si acum are un efect complet de oglinda. Cred ca voi cumpara niste vopsea acrilica si-l voi vopsi, nu mai vreau sa aud de folii/postere. Asta era al 3-lea pe care-l montasem.
Astept primul schimb de apa, sa scot 80% din apa si sa vad daca pot muta acvariul un pic mai in fata ca sa il vopsesc.
[Thumb - 20190224_101719.jpg]

[Thumb - 20190224_101820.jpg]

[Thumb - 20190224_104509.jpg]

[Thumb - 20190224_102109.jpg]

[Yahoo!]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

LYM wrote:De ce nu? Stiam ca omoara de la sporii de alge pana la diversi bacterii/paraziti din apa, in functie de flow-ul care trece prin el.


Pentru ca ciclidele sunt niste pesti rezistenti, nu au nevoie sa fie tinuti in apa sterila.
Cel albastru e Pseudotropheus socolofi sau Metriaclima callainos (e greu de zis la dimensiunea aia).
Cel portocaliu pare a fi Metriaclima estherae.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Desi pestii sunt ok,amoniul ce se formeaza in primele zile de ciclare,POT otravii si scurta viata pestilor,pe viitor iti pot muri subit si sa nu sti de ce. In alta ordine de idei,ala albastru e simpatic foc. Ape limpezi si pestisori sanatosi

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

LYM wrote:Folia aia avea un usor adeziv pe partea care vine lipita pe geam, ala se albise asa. Am fost si am cumparat dintr-un petshop o alta folie si am lipit-o doar cu apa, a iesit f bine acum.

In alta ordone de idei, cand sa pun apa astazi am constatat sa gresia unde l-am asezat nu prea este dreapta - un colt e mai sus, unul mai jos ... pusa de Dorel. Trebuie sa caut niste pene subtiri, sa vad cum il aduc la nivel, ca n-as vrea sa stea flexat acvariul cand il umplu cu apa.
Nu stiu cat de perfectionist sa fiu, totusi

Din pacate stau cam prost cu timpul si doar seara mai pot lucra la el.


Polistiren de 2 cm pe gresie neaparat
LYM
Member

Joined: 09/03/2008 09:03:01
Messages: 224
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Berea wrote:Polistiren de 2 cm pe gresie neaparat

Pt partea cu mutatul acvariului? Nu prea vad cum as putea sa-l ridic 2cm ca sa bag poliestirenul sub el
Ma gandeam sa-l tarasc pe gresie, crezi ca o s-o zgarie sau ..? Si un 10cm in fata m-ar fi de ajuns. Daca ma chinui un pic cred ca l-as putea vopsi si asa, cu un trafalet mic si o coada lunga, ramane sa vad.

Pana acum totul e ok, apa alba a disparut complet, cei 2 locatari sunt foarte ok si vioi, cel albastru s-a colorat frumos. Am pus in prima zi 175ml de EasyLife Easy Start, iar apoi cate 20ml zilnic.

Am zis ca fac economie si am luat niste teste 6 in 1 de la JBL, dar par complet nefolositoare. Din ce-am bunghit pe ele NO2 pare a fi 0, NO3 - 5 sau maxim 10 (dar 5 are si apa de la robinet, cf buletinelor ApaNova).
Pana la urma cred ca voi ajunge totusi sa iau setul mare de la JBL. Mi s-a parut scump, dar cum zice vorba, scumpul mai mult pagubeste

Cat despre UV, eu ma gandeam ca ajuta contra algelor mai mult, nu pt pesti

This message was edited 2 times. Last update was at 26/02/2019 14:08:18

[Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com