[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Intrebare foarte ciudata despre regenerare la pesti  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Jimmi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/08/2016 22:00:12
Messages: 373
Location: Resita
IP:
Offline

Am fost azi la Hornbach si am vazut un SAE daca nu ma insel in bazinele lor care nu avea o parte din coada.Probabil din cauza ca statea in acvariu cu scalari foarte mari.
Eu am vazut pestele acela fara coada si acum 2 sau 3 saptamani daca nu ma insel.Pare foarte sanatos si pare ca e adaptat sa inoate fara ea.
Intrebarea mea e o sa i se mai regenereze acea parte? Ma bate foarte tare gandul sa merg sa il cumpar si sa il tin intr-un bazin de carantina
image
Stiu sigur ca pestele e acolo de cateva saptamani pentru ca imi sarise in ochi prima oara cand l-am vazut acum 2-3 saptamani ca nu avea coada si ma gandeam ca o sa moara.Azi cand am fost era tot acolo si parea destul de sanatos

Acvariul meu dupa aproape 1 an
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40263.page#p368472
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Desigur,cozile se regenereaza in 1/2 saptamani daca nu chiar cateva zile,depinde de situatie/gravitate. Mai sunt pesti care sunt abuzati cand sunt mici si li se deformeaza aripioarele/cozile si nu mai cresc la normal,dar daca pe acest peste l.ai vazut la fel si acum ceva timp,il poti adopta pt a ii oferi o sansa. Dupa mine,este sanatos

This message was edited 1 time. Last update was at 30/01/2019 21:35:58


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Jimmi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/08/2016 22:00:12
Messages: 373
Location: Resita
IP:
Offline

Parea sanatos...Adica nu se vedea sa aibe urme de Saprolegnia asta ma facea sa cred ca rana se vindecase complet si nu o sa i se mai regenereze coada.
Oricum, cat timp l-am urmarit in acvariu parea ca isi formase propriul stil de inot in ciuda faptului ca nu avea coada ca sa ii fie usor.
Nu stiu exact cat din coada a fost retezata de scalari si asta ma facea sa cred ca e posibil ca o parte din scheletul cozii sa ii lipseasca si probabil de asta in 3 saptamani coada nu pare sa fie regenerata aproape deloc...


Ma gandeam si eu sa incerc sa il cumpar in acvariu deoarece scalarii mei sunt pui si nu il vor ataca insa cred ca un acvariu o de 150L o sa ii fie mic mai tarziu

image
Despre asta vorbeam, stiu ca radiile se regenereaza dar nu sunt sigur de schelet...

This message was edited 1 time. Last update was at 30/01/2019 22:42:55


Acvariul meu dupa aproape 1 an
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40263.page#p368472
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com