[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Iluminat cu LED-uri - teapa de la magazinele romanesti la benzile cu LED  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Ledurile sint declarate ca avind un timp de utilizare de 20000 de ore cele mai slabe pina la 100000 cele mai bune.

20000 de ore inseamna peste 4,5 ani la un timp de iluminat de 12 ore/zi - daca se respecta sau se scade temperatura maxima dde functionare. Daca vor fi dimate timpul de lucru se mareste.

Pe linga stropitul ledurilor sau electronicii cu apa (care e cea mai curenta greseala in acvaristica) mai trebuie si racite destul de serios daca vrei sa functioneze alea zeci de mii de ore.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Eu am scapat lampa mea led diy in apa sarata de doua ori. Ventilatorul s-a dus instant, dar ledurile merg in continuare fara probleme. Am folosit leduri Cree si Semileds montate pe MCPCB star de 20mm de cupru.

Citeam de curand ca si ledurile pierd output in timp, iar perioada de 50000 de ore de functionare e oarecum exagerata.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Cele zeci de mii de ore se refera la scaderea luminozitatii la 80% fata de cea initiala. Daca sint racite bine si folosite la puterea nominala. Oricum e un calcul. Nimeni nu cred ca a testat 15 ani niste leduri care au aparut de 3-5 ani pe piata, doar a simulat functionarea.

Becurile cu led (chinezesti) care le-am folosit (de la 10 la 22W) sint toate declarate ca avind 2-30000 de ore de functionare. La citeva am contorizat timpul - nu am depasit 7000 de ore de functionare pina sa se arda.

Cit despre problema initiala care am descris-o poate fi evitata destul de simplu (in Ro, nu stiu si daca in UK). Daca intre parametrii care ii da vinzatorul nu e si luminozitatea in lumeni (pe metru de banda), nici nu merita sa te mai gindesti ca ai putea cumpara ceva de la el. Iar daca masori puterea si gasesti mult mai putin - asta e - ai luat teapa. Daca merita ca pentru 20-30 de lei sa pierzi timpul cu returnarea si cearta de rigoare de 1-2-3 luni e alta distractie - din punctul meu de vedere e o pierdere de timp. Nu mai cumpar nimic de pe siteul respectiv si asta e tot.

La Lidl se gasesc niste benzi ieftine cu leduri adresabile colorate (RGB - IPX nu stiu cit - de exterior) - sint doar niste jocuri de lumini (o sa fie bune de sarbatori). La diverse magazine sint benzi RGB cu telecomanda (ieftine). Si astea sint bune doar ca jocuri de lumini si au putere mica.

Citi bani dai atita face.

Si as fi interesat si de spectrul emis, nu numai de temperatura de culoare. Si de CRI, dar nu il da aproape nimeni la ledurile ieftine. Adica teapa peste teapa, dar sint ieftine.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Atata timp cat 98% din consumatorii casnici cumpara produse led pentru iluminatul in casa si nu cere detaliile astea nici nu vei vedea prea multe detalii legate de CRI, luminozitate, lumeni, candele si alte ozn-uri.
Produsele ieftine sunt destinate inlocuirilor rapide. Altfel nu sta nimeni sa-mi puna mie un led Cree pe un radiator de Al si sa-l conecteze la retea, dar pe 30 ron.
Consumerismul e la putere

Mama prostilor e mereu gravida!
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Uite un comentariu care arata de fapt situatia cam generala de pe la noi:

https://republica.ro/mi-s-a-stricat-subit-frigiderul-si-asa-am-ajuns-sa-descopar-recenziile-suspecte-de-pe-site-urile-magazinelor

Finalul e interesant citez (am scos diacriticele):

"Dincolo de nesimtirea si nepasarea producatorilor, ghinionul cel mai mare al consumatorilor este ca practic ratingurile produselor sunt la liber, la indemana oricui, sa le masluiasca cum vrea. Producatorii isi pot turna recenzii favorabile cu galeata, dar si concurenta, la rindul ei, poate cobori artificial ratingurile produselor cu recenzii negative.

Si atunci vin si intreb: Citi dintre noi nu iau decizia finala cind vine vorba de achizitionarea unui produs in urma recenziilor celorlalti utilizatori? Ce sanse reale are consumatorul roman sa afle calitatea reala a unui produs, daca ratingurile de pe site-urile magazinelor nu au nimic în comun cu adevarata lui valoare?

In Romania nu exista nicio lege, nicio reglementare care sa ii poata obliga pe producatori sa joace cinstit, cum de altfel nu exista nici prea multe posibilitati de dovedire a falsitatii ratingurilor. Asa ca raminem la mila magazinelor, care ar putea sa isi schimbe procedurile si sa le permita numai celor care au cumparat produsul respectiv din magazinul lor sa isi poata spune parerea despre el. Asa procedeaza una dintre platformele de turism, de exemplu, care nu iti permite sa lasi o recenzie despre o locatie decit daca ai fost cazat acolo prin intermediul lor. Nu conteaza daca ai fost pe cont propriu.

Protectia Consumatorului, Consiliul Concurentei – aceste institutii care niciodata nu stiti, nu vedeti, nu auziti – poate ca macar acum va autosesizati si incercati sa luati masuri in beneficiul nostru, al oamenilor de rind. "


Stiu si eu citeva cazuri de aparatura cumparata pe baza recenziilor de pe diverse siteuri care nu prea avea calitatile descrise pe siteul vinzatorului.

This message was edited 1 time. Last update was at 15/02/2019 11:12:04


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Recenziile se cumpara de catre site, nu de catre producator nu o sa stea Samsung, exemplu aleator, sa-si bata capul cu asa ceva. Cel mai mare magazin on-line din Romania, da, poate sa faca manarii cu ratingul unii produs, ca-i interesul lui.
Plus ca exemplele sunt la poli opusi: ce ai putea sa spui despre un frigider dupa ce l-ai cumparat, ca ingheata de rupe, ca raceste sau nu bautura? In schimb, la cazare e altceva, pentru ca platesti niste conditii, nu doar un cadru de pat, o saltea, o perna si o pilota!

This message was edited 1 time. Last update was at 15/02/2019 13:08:59


Mama prostilor e mereu gravida!
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

eu ma bazez pe review-urile de pe emag de multa vreme si intotdeauna am luat decizia corecta pe baza lor.
daca vad un review fals, nici nu ma mai uit la produsul ala.
si evident citesc cu prioritate review-urile proaste.



Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Eu nu mai mai bazez prea mult pe recenziile de nici unde - nici macar de la emag (daca te uiti la primele vor fi intotdeauna despre ce produs ultra, extra , super este). Evident incep intotdeauna cu recenziile proaste.

Si nu vorbeam mai devreme neaparat de un frigider, ci de modalitatea proasta incare este tratat un client nemultumit din diferite motive - de multe ori deoarece produsul nu corespunde cu descrierea. Intr-un asemenea caz esti tratat cu "hai sictir", "gresesti", "nu ai dreptate", "ai gresit la asamblare/utilizare, ...", etc. Dupa citeva saptamini eventual primesti si banii inapoi si nu poti sa-ti exprimi public nemultumirea ca o sa sara avocatii firmei cu tot felul de amenintari.

In acasi cadru as putea incadra si stirea de vara trecuta in care ANSVA a gasit la mai multe restaurante si "impinge tava" de pe litoral mai multe probleme (produse vechi, alterate, etc) - la ora actuala tot ANSVA anunta pe canale multiple ce proaste sint produsele de patiserie. Nici atunci si nici acum nu au anuntat unde, la care firma sau la care punct de lucru. Si e vorba de lucruri mult mai grave.

Firmele care faca asa ceva ar trebui sa fie obligate sa anunte de ce au patit-o cu mult mai multe detalii ca sa stim sa ocolim produsele sau firmele respective.

LE: Daca tot am facut o comanda la altele am strecurat si 2 benzi cu led rigide sa vad daca o sa corespunda cu specificatiile de pe site (altul decit cele de mai sus - au dat destule detalii ca sa fie credibili). Dupa ce le primesc o sa revin cu detalii. Din mai multe motive as prefera in continuare sa folosesc benzi rigide cu led.

This message was edited 1 time. Last update was at 17/02/2019 12:51:58


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Am primit si ultima comanda de la :

https://produseled.ro/

Cele 2 benzi rigide care m-au interesat au fost :

https://produseled.ro/banda-led-rigida-12v/bara-led-rigida-5730-17w-ip20-alb-rece

https://produseled.ro/banda-led-rigida-12v/bara-led-rigida-5730-17w-ip20-alb-cald

Nu au exact 17W au 16,5W, iar la ochiometru sint mult mai puternice decit un bec cu led de 10w - oricum sint mult mai apropiate de specificatiile de pe site decit cele care le-am testat la inceputul topicului, care abia ajungeau la jumatate din puterea consumata declarata de vinzator.

Cum totusi vreau sa incerc sa fac o lampa pt. plantat mai ieftina am comandat inca 10 bucati alb rece si 5 bucati alb cald.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
dan-iulian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/11/2015 17:37:37
Messages: 339
Location: Targoviste, Dambovita
IP:
Offline

Am testat proiectoare auto - led - 12 v via aliexpres. Le-am instalat de vreo 2 luni. Ieftine si pana acum foarte ok, drept e ca le-am pus la cichlide n-am plante.

Suma viciilor ramane constanta.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44793.page#p398491
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com