[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sfaturi Acvariu 26L nou  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Target0
Junior member

Joined: 05/01/2019 20:50:03
Messages: 7
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutari.
Pe scurt am nevoie de sfaturi si propuneri pentru setup-ul unui acvariu.

Am primit recent un acvariu, este modelul aquael pearl 40 de 26 Litri. Are nisip negru vulcanic ce vreau sa îl folosesc.
Ideea mea era sa pun câteva plante creveti albastri neocaridinia si cardinal tetra. Tema ar fi albastru as face si un al doilea nivel putin mai înalt la 1/3 din înaltimea acvariului si un fel de turn în care ar fi scurgerea pe viitor în filtrul extern si un filtru ce sa prinda toate corpurile mai mari.

Incep cu 2-3 din fiecare si îi las sa se înmulteasca.
Când ajung sa fie mai multi le adaug si un filtrul extern cu filtrare mecanica si biologica de aprox 10L.

Am mai avut acvarii de 60-80L când eram mic cu succese moderate dar atunci din pacate nu aveam acces la atât de multe informatii.

Daca aveti alte idei de "aquascape" sau de ce vietati sa adaug va rog sa îmi spuneti
[Thumb - IMG_20190106_143556.jpg]

This message was edited 4 times. Last update was at 06/01/2019 14:42:10

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Salutare!

Nu am inteles bine partea cu turnul si cu scurgerea in filtrul extern! Oricum, daca ai in plan un filtru extern, de ce nu-l pui din prima. Nu am inteles nici ce intelegi prin filtru extern cu capacitatea de 10 litri! La un acvariu de 26 litri ... ar fi cam mare!

In rest, poti face multe in el (ma refer la scape). Cam ce te-ar interesa?

This message was edited 1 time. Last update was at 06/01/2019 14:49:34


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Target0
Junior member

Joined: 05/01/2019 20:50:03
Messages: 7
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut, "turnul" acela ar fi oarecum parte din scape si ar încorpora overflow-ul pentru filtrul extern.
Acesta urmeaza sa îl fac dupa ce îmi dau seama exact ce nevoi de filtrare ar fi. 10 litri pentru el sunt ca un volum estimat maxim. In overflow ar fi mai multe filtre usor de curatat, dupa totul s-ar scurge într-un cilindru cu alte filtre ce s-ar curata mai rar si dupa o alta "canistra" mai mare probabil cu nisip ?i alte medii pentru coloniile de bacterii. Daca ar ajuta cu ceva supradimensionarea lui atunci de ce nu. P.S. aceasta parte ar fi de tipul diy, imi plac genul asta de proiecte. Ca un alt nivel de filtrare as putea creste niste plante aeriente cu radacinele in apa. (busuioc, ardei menta etc. ce ar avea ca extra beneficiu sa ma scape de nitrati si mancare pentru creveti)

Ca scape...din pacate ma pricep mai mult la tehnic si mai putin la design.
Ce aveam in minte era sa pun nisipul negru la baza si o portune de acvariu sa o înalt cu ~10 cm unde sa cresc un fel de plante scurte acolo. Ar putea fi un mic zid ca de castel. Impreuna cu pestii albastri si crevetii tot albastri ar putea fi interesant dar nu este doar ideea asta fixa, daca credeti ca ar arata altceva mult mai bine imi pot schimba planul.
In restul acvariului probabil niste plante mai lungi cu frunze mari dar nu l-as aglomera cu ele... Nu am multa experienta aici.
Într-un fel nu cred ca este suficienta ideea mea si de asta scriu aici. Sigur as putea încorpora si alte idei dar nu numai.

Voi ce pareri aveti? Ar arata bine? Cum as putea îmbunatati? Am omis ceva?

As fi aruncat si un beta pe acolo dar ultima mea experienta cu specia asta era intr-un acvariu de 80L ce din varii motive parintii au pus niste carasi de lac ce aveau ceteva KG si erau agresati de acest beta minuscul ce parea sa ii fie tot mai bine in timp ce carasii nu stiau pe unde sa se ascunda.
Scuze daca omit multe detalii importante sau pare sa am deja un plan foarte bine facut dar nu e nimic clar. Ultimii 3 ani m-am tot informat asupra acestui domeniu fara sa pot pune nimic in practica si subit acum cateva zile cineva mi-a dat acest acvariu.

This message was edited 1 time. Last update was at 06/01/2019 17:00:59

Flavius_
Member
[Avatar]

Joined: 31/07/2018 08:19:29
Messages: 103
Location: Radauti, Suceava
IP:
Offline

Betta daca pui, ar trebui sa il tii singur, ideea cu crevetii e faina. Ai putea sa pui neoni
[Email] [Yahoo!]
Target0
Junior member

Joined: 05/01/2019 20:50:03
Messages: 7
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cardinal tetra Am inteles ca sunt o versiune mai mare de neon ce se mai aduna in banc,de asta ma interesau... Daca nu gasesc pun neoni.

This message was edited 1 time. Last update was at 06/01/2019 19:34:05

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Tu descrii acolo un sump?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Target0
Junior member

Joined: 05/01/2019 20:50:03
Messages: 7
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Filtru in canistra din mai multe buc??i. Da poate fi ?i un sump închis/etan?.
Am niste canistre ce le pot folosi.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com