[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Mor pestii  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Delanord
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2018 22:43:02
Messages: 83
Location: Suceava
IP:
Offline

Totusi, avand in vedere ca am pierdut 3 ancistrusi si am ramas nunai cu unul, mai pot achizitiona 1-2? Sau sa merg asa in continuare?

Ps: recomandari si link-uri de teste bune, relevante, va rog
[WWW]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

recunosc ca ieri nu citisem cu atentie ce pesti ai, cumva mi-a scapat "7 tetrazone", in mintea mea a ramas "7 neoni"

chiar si asa tot nu as zice ca acvariul este suprapopulat dpdv al spatiului, ca dpdv al filtrarii vorbiram deja, dar se poate intr-adevar spune ca e undeva spre limita.

oricum, ce pot sa-ti spun e ca ancistrusii intr-un an vor ajunge la 8-10 cm, deci 4 in acest acvariu erau intr-adevar prea multi.
eu personal nu as mai lua ancistrusi, daca vrei neaparat mai ia unul dar eu as ramane cu unul - desi imi plac f multi acesti pesti, eu am fix 2 in 300 de litri pt ca se fac foarte mari si dezgroapa gazonul.

si tetrazonele se fac destul de mari - cand te gandesti la suprapopulare, intotdeauna trebuie sa iei in calcul cum vor fi pestii la maturitate, nu cum sunt cand ii cumperi de pui.

referitor la teste: toate testele 6 in 1 sau 5 in 1 sunt imprecise, in sensul ca nu iti arata exact ce valoare ai (si mai sunt si greu de citit)
deci nu e vorba ca alea de la JBL ar fi mai bune decat astea de la Easy Life....

dar desi sunt imprecise, dupa mine sunt bune pt a vedea daca ai sau nu NO2 - adica daca iti arata ceva la NO2, nu conteaza ca sunt imprecise, ca oricum e rau si daca NO2 este 0.1 si daca este 0.5, ca el trebuie sa fie zero
or, daca arata zero NO2, cu siguranta e corect, pentru ca acolo e o substanta care reactioneaza cu NO2 si daca nu e NO2 in apa, nu reactioneaza, ramane alb

la fel si la NO3, doar ca acolo valorile ok sunt cam pana in 20, deci daca NO3 este 5 sau 10 testul nu-ti va putea spune cu precizie, insa daca e 50 iti vei da probabil seama, mai ales comparand in minte cu culoarea de la testele anterioare

asa ca nu e nevoie sa iei alte teste, pentru un incepator si pentru scopurile de mai sus, eu zic ca sunt ok testele astea 6 in 1
mai ales ca pe masura ce vei capata experienta, nu vei mai simti nevoia sa le folosesti





Delanord
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2018 22:43:02
Messages: 83
Location: Suceava
IP:
Offline

Humbert wrote:recunosc ca ieri nu citisem cu atentie ce pesti ai, cumva mi-a scapat "7 tetrazone", in mintea mea a ramas "7 neoni"

chiar si asa tot nu as zice ca acvariul este suprapopulat dpdv al spatiului, ca dpdv al filtrarii vorbiram deja, dar se poate intr-adevar spune ca e undeva spre limita.

oricum, ce pot sa-ti spun e ca ancistrusii intr-un an vor ajunge la 8-10 cm, deci 4 in acest acvariu erau intr-adevar prea multi.
eu personal nu as mai lua ancistrusi, daca vrei neaparat mai ia unul dar eu as ramane cu unul - desi imi plac f multi acesti pesti, eu am fix 2 in 300 de litri pt ca se fac foarte mari si dezgroapa gazonul.

si tetrazonele se fac destul de mari - cand te gandesti la suprapopulare, intotdeauna trebuie sa iei in calcul cum vor fi pestii la maturitate, nu cum sunt cand ii cumperi de pui.

referitor la teste: toate testele 6 in 1 sau 5 in 1 sunt imprecise, in sensul ca nu iti arata exact ce valoare ai (si mai sunt si greu de citit)
deci nu e vorba ca alea de la JBL ar fi mai bune decat astea de la Easy Life....

dar desi sunt imprecise, dupa mine sunt bune pt a vedea daca ai sau nu NO2 - adica daca iti arata ceva la NO2, nu conteaza ca sunt imprecise, ca oricum e rau si daca NO2 este 0.1 si daca este 0.5, ca el trebuie sa fie zero
or, daca arata zero NO2, cu siguranta e corect, pentru ca acolo e o substanta care reactioneaza cu NO2 si daca nu e NO2 in apa, nu reactioneaza, ramane alb

la fel si la NO3, doar ca acolo valorile ok sunt cam pana in 20, deci daca NO3 este 5 sau 10 testul nu-ti va putea spune cu precizie, insa daca e 50 iti vei da probabil seama, mai ales comparand in minte cu culoarea de la testele anterioare

asa ca nu e nevoie sa iei alte teste, pentru un incepator si pentru scopurile de mai sus, eu zic ca sunt ok testele astea 6 in 1
mai ales ca pe masura ce vei capata experienta, nu vei mai simti nevoia sa le folosesti




Da, multumesc.
Niste pareri foarte pertinente si de luat in seama.
Am mai repetat acel test al NO2-ului si se pare ca doar ochii mei vedeau un alb"murdar". Ceilalti membri ai familiei toti au spus ca e alb "curat".
Da, am 7 tetrazone, nenoni doar 3(as ma fi vrut 3 ). O sa raman cu 1 ancistrus si asta e. Cand voi trece la "next level" o sa am mai multi.
Multumesc inca o data pentru tot
[WWW]
Delanord
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2018 22:43:02
Messages: 83
Location: Suceava
IP:
Offline

Acum ca stiti cam ce acvariu am, dar va mai readuc aminte o data....
-acvariu 54l
-13 pesti (1ancistrus, 2 tretra imperial, 3 neoni, 7
tetrazone)
-2 melci
-2 raci
-cateva plante easy ( 4 specii)
- filtru extern eheim 2213 plin cu 2l matrix
-prefiltru sunsun hw-602a
...... vreau sa va rog sa-mi recomandati un interval de timp la care sa schimb apa.
Pana acum schimbam apa saptamanal (20l), dar au fost cateva situatii cand am fost plecat si schimbul de apa l-am facut si la 2 saptamani
[WWW]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Poti sa schimbi si mai putina apa. Si 15 l/saptamana sunt ok.
Eu consider in continuare ca problema la tine a fost easy carbo.
In concentratie mare este toxica pentru pesti.
Pune doar 0,5 ml pe zi.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Delanord
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2018 22:43:02
Messages: 83
Location: Suceava
IP:
Offline

Antecume wrote:Poti sa schimbi si mai putina apa. Si 15 l/saptamana sunt ok.
Eu consider in continuare ca problema la tine a fost easy carbo.
In concentratie mare este toxica pentru pesti.
Pune doar 0,5 ml pe zi.


Pot sa pun 0,5ml/zi fara probleme, nunma deranjeaza. Eu eram mai mult interesat de intervalul pentru schimbul de apa. Adica sa il fac tot saptamanal sau pot mari acest interval?
[WWW]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

schimburile de apa se fac cu 2 scopuri:
- sa reduci nitratii, care daca sunt mai mari de 20 nu prea e bine (desi sunt pesti care suporta si mai mult)
- sa reimprospatezi anumite minerale care sunt consumate de plante (daca nu prea ai plante, evident ca acest motiv e diminuat)

regula de aur in acvaristica este sa schimbi apa saptamanal, intre 20% si 30% din ea

evident ca nu e musai sa pastrezi aceasta frecventa in absolut fiecare saptamana, ca toata lumea mai pleaca de acasa uneori, deci nu e nici o tragedie daca sari de cateva ori pe an schimbul saptamanal de apa



Delanord
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2018 22:43:02
Messages: 83
Location: Suceava
IP:
Offline

Humbert wrote:schimburile de apa se fac cu 2 scopuri:
- sa reduci nitratii, care daca sunt mai mari de 20 nu prea e bine (desi sunt pesti care suporta si mai mult)
- sa reimprospatezi anumite minerale care sunt consumate de plante (daca nu prea ai plante, evident ca acest motiv e diminuat)

regula de aur in acvaristica este sa schimbi apa saptamanal, intre 20% si 30% din ea

evident ca nu e musai sa pastrezi aceasta frecventa in absolut fiecare saptamana, ca toata lumea mai pleaca de acasa uneori, deci nu e nici o tragedie daca sari de cateva ori pe an schimbul saptamanal de apa


Totul e clar!
Multumesc
[WWW]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com