[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Probleme cu pestii  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Am observat azi ca am 2 pesti bolnavi, unul e pe moarte:
Nu imi dau seama care e problema, un tetra diamant e umflat si respira incontinuu si un oto care nu se mai "tine pe picioare".
Oare pot lua vreo masura?
[Thumb - 20181205_185526.jpg]

[Thumb - 20181205_185907_HDR.jpg]

ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

De otto stiu ca sunt sensibili, celalalt are bloat(hrana uniforma/monotona, de obicei granulele si larvele rosii sunt cauza) : exista doua forme acuta si cronica, in prima se duce repede, cea cronica poate dura si 6 luni pana se duce timp in care pestele se hraneste normal, tratamente cateodata reusesc dar de obicei nu
[Email]
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

ocean wrote:De otto stiu ca sunt sensibili, celalalt are bloat(hrana uniforma/monotona, de obicei granulele si larvele rosii sunt cauza) : exista doua forme acuta si cronica, in prima se duce repede, cea cronica poate dura si 6 luni pana se duce timp in care pestele se hraneste normal, tratamente cateodata reusesc dar de obicei nu

Ce tratament se poate face?
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Epson salt(gasesti in orice farmacie-sulfat de magneziu sau sare amara), dar trebuie sa-l cauti pe net nu-mi mai amintesc dozajul
[Email]
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

ocean wrote:Epson salt(gasesti in orice farmacie-sulfat de magneziu sau sare amara), dar trebuie sa-l cauti pe net nu-mi mai amintesc dozajul

Da, ma interesez eu de dozaj.
Intrebarea pe care o mai am este daca tratamentul se pune in bazinul in care sunt ceilalti pesti sa trebuie carantina?
Bogo
Member

Joined: 09/01/2018 21:09:36
Messages: 174
Location: Germania
IP:
Offline

Si eu am avut probleme cu 3 pestisori, abdomen umflat, solzi zburliti am facut 2 tratamente cu ei, bai cu sare amara.

si

o lingurita de sare amara si o diluam in 500 ml de apa distilata.

Pasul 2 - cu o pipeta luam apa distilata si o turnam pe mancarea pestilor. Grija in aceasta etapa sa nu turnam prea multa apa. Puneti cateva picaturi, lasati apa sa fie absorbita de mancare si apoi mai turnati. Repetati pana cand e saturata mancarea.

Pasul 3 - hraniti pesti cu mancarea de 2 ori pe zi la intervale diferite dimineata - seara. Tineti acelasi regim timp de 5 zile si tineti sub observatie pestii.

Rezultatele ar trebuii sa apara dupa primele 3 zile de administrare.


Dupa tratament a supravietuit doar un singur peste.

L.e. tratamentul l-am facut intr-un recipient separat, nu direct in acvariu.

This message was edited 1 time. Last update was at 06/12/2018 23:45:42

ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Se poate pune in mancare dar si in bazinul comun, nu afecteaza pestii sanatosi, pentru forme mai drastice si pesti mai mari si valorosi ca cichlidele se mai fac tratamente in care (cu un "ac" de silicon/plastic moale ) se injecteaza in cavitatea abdominala-bucal solutia de Epson (gasesti video pe youtube) personal am incercat la altumi, la unul a reusit la cel mai mare si frumos nu

This message was edited 1 time. Last update was at 09/12/2018 15:25:14

[Email]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com