[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Primul acvariu - vreau sfaturi  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
ValiB
Junior member

Joined: 29/10/2018 12:39:05
Messages: 19
Location: Timisoara
IP:
Offline

Salutare colegi ,

Pentru ca ieri a fost ziua fiicei mele am cumparat un acvariu din Hornbach Timisoara si se pare ca s-a reactivat " microbul " pe care l-am avut in copilarie. Am cumparat un acvariu Eheim aquastar 54l echipat cu aproape tot ce trebuie ( filtru eheim pick-up 60 , incalzitor si termometru )
Grabit fiind de copil am inceput o amenajare care usor duce spre kitsch , am lipit si un poster ( Juwel - imitatie plante ) pe spatele acvariului iar ca substrat am folosit in grosime de 2 cm JBL Aqua BASIS Plus iar peste am pus pietris 2-3 mm combinat ( alb si negru ) -
Acum doresc sa va pun cateva intrebari ,
- E vreo problema daca nu am spalat pietrisul inainte de asezarea peste substratul aquabasis ?
- Exista vreo metoda sa dau afara pietrisul astfel sa nu arunc si substratul fertil ?
- Combinatia poster ( imitatie plante ) + plante naturale duc spre supra aglomerare vizuala ?
- Ce plante se recomanda in acvariul unui incepator ?

Talentele mele de designer sunt 0 dar totusi imi doresc sa avem un acvariu de vis ...

Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Ai aici în forum o mica rubrica numita Inceputul-primul acvariu. Uitate peste ea. Eu ca plantele as pune niste anubias pe lemn. Este o planta usoara. Sa nu bagi înca pestii în acvariu. Citeste despre ciclare.
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Salutare si bine ai venit pe forum.
O sa-ti raspund punctual la intrebarile tale.
ValiB wrote:- E vreo problema daca nu am spalat pietrisul inainte de asezarea peste substratul aquabasis ?

Ar fi fost bine macar sa-l fi clatit putin. Dar nu-i grav.
ValiB wrote:- Exista vreo metoda sa dau afara pietrisul astfel sa nu arunc si substratul fertil ?

E cam greu acum sa le mai separi. Dar care e problema? De ce vrei sa-l scoti?
ValiB wrote:- Combinatia poster ( imitatie plante ) + plante naturale duc spre supra aglomerare vizuala ?

Important este sa-ti placa tie. Daca nu-ti place, scoate posterul. Si eu am avut unul si nu mi-a placut. Asa ca l-am scos.
ValiB wrote:- Ce plante se recomanda in acvariul unui incepator ?

Cauta plante 'easy' (au nevoie de putina lumina si putin CO2).
Sunt plante de fundal, care cresc inalte 30-50 cm: echinodorus, hygrophila, rotala rotundifolia, valissneria.
Sunt plante pe care le poti pune pe crengi, pietre: anubias, bucephalandra, microsorum, orice fel de moss.
Plante de prim plan: staurogyne repens, bacopa compact.
Si mai sunt si plantele de gazon (dar astea sunt ceva mai complicate).
ValiB wrote:Talentele mele de designer sunt 0 dar totusi imi doresc sa avem un acvariu de vis ...

Nu-i problema. Le mai modifici din mers pana ajungi la ceva care sa-ti placa.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/10/2018 20:37:43


[Nano cu albinute] [Old tree]
ValiB
Junior member

Joined: 29/10/2018 12:39:05
Messages: 19
Location: Timisoara
IP:
Offline

Multumesc pentru raspunsuri .

La intrebarea de ce doresc sa dau afara pietrisul raspunsul este ca din punctul meu de vedere arata kitsch combinatia 50/50 de pietris cu negru care e perfect nivelata iar posterul pus intregeste aspectul de ne-natural al acvariului .

intre timp apa are vreo 72 de ore de cand este in acvariu si a cam inceput sa se tulbure putin probabil datorita fulgilor care i-am aruncat ca sa grabesc procesul de ciclare .

MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Incearca sa il tragi cu furtunul usor, usor, sa nu ajungi la substrat, dupa ce ai subtiat stratul de pietris (cel alb si negru amestecat)/ eventual eliminat complet, mai pui un strat doar negru sau natural.

Cand vine vorba de estetica, totul tine de ochiul privitorului, eu unul prefer un bazin cu decor complet natural, pentru funal iti recomand sa iei din orice magazin de bricolaj autocolant negru (15 lei), pe care il lipesti extrem de usor, practic dai cu apa pe el si il atasezi, apa te ajuta sa-l intinzi uniform iar mai apoi ea se evapora.

image

intre timp apa are vreo 72 de ore de cand este in acvariu si a cam inceput sa se tulbure putin probabil datorita fulgilor care i-am aruncat ca sa grabesc procesul de ciclare .


Daca s-a tulburat apa, este un semn bun, au inceput bacteriile sa se formeze - in prima faza ai acest "bloom" in masa apei iar pe masura ce se colonizeaza suprafetele dure si filtrul, se va face limpede.

Mult succes in continuare!

This message was edited 1 time. Last update was at 30/10/2018 20:02:47


MSI Reef
ValiB
Junior member

Joined: 29/10/2018 12:39:05
Messages: 19
Location: Timisoara
IP:
Offline

Am vazut ceva video-uri si black background arata superb . Intre timp am scapat de decorul kitsch si am refacut substratul ( aquabasis + manado ) si am plantat ceva plante .
Acum astept linistit ciclarea acvariului si dezvoltarea plantelor ...
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

poti pune ceva poze.. vei primii multe sugestii

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com