[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Intrebari de Incepatori  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

exista asa:sisteme presurizate,sisteme fara butelie si sisteme diy.cele presurizate incep de la 600-700 de lei,dar te poti baza pe ele,sunt reincarcabile si ai o cantitate generoasa de co2 ce te tine cateva luni,depinde de nr de bule pe secunda.cele fara butelie au un starter pe baza de drojdie si zahar,dar nu tin atat si ajungi sa iti faci starter diy,ulterior vei trece la ceva presurizat,asa fac mai toti.cel diy e ieftin ,sa zicem ca are rezultate assemanatoare cu cel fara butelie..din auzite,pana la urma,toata lumea trece la cel presurizat


image
sclau89
Member
[Avatar]

Joined: 23/01/2013 01:46:40
Messages: 139
Location: Tg-Mures
IP:
Offline

Cozmastie a acoperit intrebarea ta, acum sincer la cei mai multi este mai mult o chestie de costuri ce aleg.Evident ca butelia este cea mai buna varianta din multe motive,si pe termen lung inclusiv din punct de vedere al pretului,dar aici alegi tu in functie de buget,cat de sigur esti ca nu va fi o pasiune de moment,etc.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

sclau89 wrote:Cozmastie a acoperit intrebarea ta, acum sincer la cei mai multi este mai mult o chestie de costuri ce aleg.Evident ca butelia este cea mai buna varianta din multe motive,si pe termen lung inclusiv din punct de vedere al pretului,dar aici alegi tu in functie de buget,cat de sigur esti ca nu va fi o pasiune de moment,etc.


Asta cu pasiunea de moment mi-a placut!

Cind te prinde, apai nu te mai lasa!

This message was edited 1 time. Last update was at 27/10/2018 12:16:00


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

sincer... s-a mai discutat si pe alte forumuri,si aici.,nu cred ca pentru un incepator este indicat sa foloseasca plante cu cerinte mai mari de easi si aici ma refer la plante care necesita obligatoriu instalatie CO2... eu cred ca e prea mult pentru inceput pentru ca aici ar mai avea nevoie si de o iluminaremai adecvata,fertilizare micro macro.....si in general sunt probleme la startare si pentru cei cu experienta, ce sa spunem cu un incepator
asa cum as pus si Clau plante easi, cum ar fi anubiasul el are o crestere lenata dar si plante cu crestere mai rapida ,asa o sa mai scada riscul aparitiei algelor dar toate easi
daca tot vrea sa detina plante super, isi poate achizitiona sistemul acela de la denerle parca pentru bazine pana in 60l care are o cupola in bazin si incarci acea cupola...sau cu easicarbo.. dar sistem CO2 presurizat sau bomba... e prea mult pentru inceput
eu asta cred

This message was edited 1 time. Last update was at 27/10/2018 14:41:18


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
sclau89
Member
[Avatar]

Joined: 23/01/2013 01:46:40
Messages: 139
Location: Tg-Mures
IP:
Offline

Silviu, la noi astia care ne uitam la apa numai ca la mediul pt pesti, e clara treaba Omul, el stie cat de mult ii place treaba si ce vrea sa faca.
Adrian,eu nu pot sa ii dau un sfat prea clar, pt ca exista posibilitatea sa ramana la 60l si sa nu vrea plante pretentioase niciodata, dar la fel de usor se poate ca in cateva luni sa aiba cateva peste 100l! intreabal pe Silviu cum e

This message was edited 1 time. Last update was at 27/10/2018 17:35:43

gr8kis
Junior member

Joined: 25/10/2018 16:11:06
Messages: 17
IP:
Offline

Sincer sa fiu deja ma uit dupa un acvariu mai mare
sclau89
Member
[Avatar]

Joined: 23/01/2013 01:46:40
Messages: 139
Location: Tg-Mures
IP:
Offline

Atunci poti sa incepi sa te uiti si dupa butelie! Si ce sa iti zic,bine ai venit printre nebuni

This message was edited 1 time. Last update was at 27/10/2018 20:06:25

gr8kis
Junior member

Joined: 25/10/2018 16:11:06
Messages: 17
IP:
Offline

Am pesti tetra si vad ca nu prea manca altceva in afara de JBL NovoBel si am observat ca doi dintre ei mananca din spirulina la sanitari, este ok sa le dau spirulina la sanitari? sunt cei tip ventuza.

Astazi am luat si prima planta.

Aveti ceva recomandari de utilizatori care vand plante plutitoare? ca asi dori sa iau macar 2.

This message was edited 1 time. Last update was at 27/10/2018 20:16:25

sclau89
Member
[Avatar]

Joined: 23/01/2013 01:46:40
Messages: 139
Location: Tg-Mures
IP:
Offline

Gasesti mai usor pe grupurile de acvaristica de pe FB plante de vanzare.Nu mi-am amintit daca pot sa-ti zic asta aici asa ca l-am sacait pe Silviu cu intrebarea
Si era sa uit toata intrebarea, varsta deja , vad ca! Multi pesti mananca spirulina, nu e o problema, doar sa nu fie singura mancare care o primesc.

This message was edited 1 time. Last update was at 27/10/2018 20:45:29

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com