[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Intrebari de Incepatori  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Lapusan
Junior member

Joined: 06/10/2018 10:38:11
Messages: 52
IP:
Offline

gr8kis wrote:
Lapusan wrote:Corect
Ok Hai ca am sarit de la subiect ma întrebat cândva @gr8kis daca as pune filtru extern Sincer nu.
Pentru acel acvariu de 54 l a? fi înlocuit buretele din filtru intern cu un saculet umplut cu diverse materiale filtrante si as scapa de cheltuieli plus batai de cap decupare capac gasire loc pentru filtru etc etc

P.s. mai tarziu vei vrea sa vinzi acest acvariu si sa iti iei unul mai mare si decuparea capacului O s? scada pretul considerabil. parerea fiecaruia dintre noi conteaz? . Dar decizia î?i apar?ine


Ar merge sa combin astea (gen sa pun cate putin din fiecare il filtru actual): https://www.nevertebrate.ro/material-filtrant-biologic-eheim-substrat-pro-250ml-14450, https://www.nevertebrate.ro/carbune-activ-eheim-karbon-2l-18524 si https://www.nevertebrate.ro/burete-grosier-filtru-eheim-classic-350-2215-2-buc-18589


Perfect dar le pui in saculet ca sa iti fie mai usor la curatat
gr8kis
Junior member

Joined: 25/10/2018 16:11:06
Messages: 17
IP:
Offline

Lapusan wrote:
gr8kis wrote:
Lapusan wrote:Corect
Ok Hai ca am sarit de la subiect ma întrebat cândva @gr8kis daca as pune filtru extern Sincer nu.
Pentru acel acvariu de 54 l a? fi înlocuit buretele din filtru intern cu un saculet umplut cu diverse materiale filtrante si as scapa de cheltuieli plus batai de cap decupare capac gasire loc pentru filtru etc etc

P.s. mai tarziu vei vrea sa vinzi acest acvariu si sa iti iei unul mai mare si decuparea capacului O s? scada pretul considerabil. parerea fiecaruia dintre noi conteaz? . Dar decizia î?i apar?ine


Ar merge sa combin astea (gen sa pun cate putin din fiecare il filtru actual): https://www.nevertebrate.ro/material-filtrant-biologic-eheim-substrat-pro-250ml-14450, https://www.nevertebrate.ro/carbune-activ-eheim-karbon-2l-18524 si https://www.nevertebrate.ro/burete-grosier-filtru-eheim-classic-350-2215-2-buc-18589


Perfect dar le pui in saculet ca sa iti fie mai usor la curatat


Sper sa nu te deranjeze intrebarile mele dar sunt la inceput si vreau sa le ofer viata lunga pestilor mei.

Apropo daca bag saculetul acesta in filtru actual cum ii fac ciclarea sau nu mai este nevoie? avand in vedere ca am doar un filtru.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

carbunele activ nu asi are rostul... doar daca face tratamente in apa si la schimburile masive intre tratamente si sfarsitul tratamentului tine 48 de ore filtru cu carbune activ sa scoata chimicalele din apa

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Lapusan
Junior member

Joined: 06/10/2018 10:38:11
Messages: 52
IP:
Offline

Materialele filtrante nu au nevoie de ciclare
Acvariul se cicleaza
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Ciclarea e un termen generic. Poate fi folosit si cu referire la apa, la substrat sau la filtru. Toate fac parte din acvariu. A intrat in jargonul acvaristilor asa ca nu murim de grija semanticii.

Ca sa raspund la intrebare, da! Pune saculetul in dreptul filtrului sau in zona cu flux de apa intens si lasa-l acolo vreo trei saptamini. Eu as pune in el si ceva bacterii (iti recomand Prodibio BioDigest).

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Lapusan
Junior member

Joined: 06/10/2018 10:38:11
Messages: 52
IP:
Offline

Da carbunele nu isi are rostul mai ales daca mai ai si in acvariu decoratiuni de plastic
Nu am vazut ce materiale vrea sa adauge nu mi se deschid paginile
Lapusan
Junior member

Joined: 06/10/2018 10:38:11
Messages: 52
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Ciclarea e un termen generic. Poate fi folosit si cu referire la apa, la substrat sau la filtru. Toate fac parte din acvariu. A intrat in jargonul acvaristilor asa ca nu murim de grija semanticii.

Ca sa raspund la intrebare, da! Pune saculetul in dreptul filtrului sau in zona cu flux de apa intens si lasa-l acolo vreo trei saptamini. Eu as pune in el si ceva bacterii (iti recomand Prodibio BioDigest).


Hai sa fim realisti tu de cate ori schimbi materialele filtrante din filtrul tau faci acest lucru????????
gr8kis
Junior member

Joined: 25/10/2018 16:11:06
Messages: 17
IP:
Offline

Aceasta planta https://www.nevertebrate.ro/anubias-nana-gold-16206 ii trebuie neaparat substrat sau poate creste si pe nisip?
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Lapusan wrote:
Silviu Man wrote:Ciclarea e un termen generic. Poate fi folosit si cu referire la apa, la substrat sau la filtru. Toate fac parte din acvariu. A intrat in jargonul acvaristilor asa ca nu murim de grija semanticii.

Ca sa raspund la intrebare, da! Pune saculetul in dreptul filtrului sau in zona cu flux de apa intens si lasa-l acolo vreo trei saptamini. Eu as pune in el si ceva bacterii (iti recomand Prodibio BioDigest).


Hai sa fim realisti tu de cate ori schimbi materialele filtrante din filtrul tau faci acest lucru????????


Nu, as merge in paralel cu doua filtre. Am un JBL e902 de rezerva. Insa nu prea schimb mediile filtrante, nu sunt atit de vechi. Mai adaug pe ici pe colo, unde se mai erodeaza.

Dar aici nu e cazul, nu are unde sa tina materialul filtrant pentru popularea cu bacterii. Ma gindesc ca asa il poate aduce la stadiul in care il poate pune in filtru fara riscuri. E o idee!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Lapusan
Junior member

Joined: 06/10/2018 10:38:11
Messages: 52
IP:
Offline

Bacteri su destule in acvariu .Pe filtru . Pe incalzitor . Pe decoratiuni etc
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

eu asa am facut.. am mers in paralel... aveam un sun sun 302 si internul de ma bazin iar cind mi-a venit primul 402b l-am montat pur si simplu cu mediile noi si l-am lasat sa mearga impreunacu 302 iar cand a venit si al 2lea 402b , am luat mediile bio dim 302 le-am pus in cel nou si am completat cu medii noi

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

Lapusan wrote:Bacteri su destule in acvariu .Pe filtru . Pe incalzitor . Pe decoratiuni etc


aici te contrazic.. ceea ce spui tu ca sunt suficiente bacterii, nici intr-un lac natural nu vezi... in natura nu exista asta si mai ales ca in natura nu cred ca densuitatea de vietuitoare pe m2 este la fel de mare ca intr-un acvariu
gindestete ca apa pina sa ajunga un rau ,mai intai trece prin pamant,dupa care curge si la fel in acreasta curgere bacteriile isi fac o parte de datorie si cind ajunge in lac acolo iara este prelucrata
Deci , afirmatia ta ar spune ca un acvariu fara filtru ar fi un biotop mai performant decat un lac natural...
asta e parerea mea

This message was edited 2 times. Last update was at 26/10/2018 19:13:37


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Lapusan wrote:Bacteri su destule in acvariu .Pe filtru . Pe incalzitor . Pe decoratiuni etc


Sunt! Mai greu e sa le aduci pe toate la un loc unde sa se inmulteasca si sa aiba un contact mare cu apa. Adica in filtru!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Lapusan
Junior member

Joined: 06/10/2018 10:38:11
Messages: 52
IP:
Offline

Uite acum mi-am dat seama ca la mine la 2 acvarii la care am cate 2 filtre se intampla aceasta procedura nici odata nu schimb sau curat ambele filtre de la un acvariu in aceeasi zi
Dar la celelalte acvari unde am doar cate un filtru pur si simplu scot materialul si il bag pe cel nou si e totul ok binenteles ca schimb doar vata care este imbacsita restul doar le clatesc putin si inapoi in filtru.
Eu fac pariu pe o bere pe care cu siguranta o sa o bem impreuna candva ca cel putin 75% din acvaristi nu merg in paralel cu doua filtre cand e vorba de schimbare materiale filtrante
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

eu zic sa facem poll,suna interesant


image
sclau89
Member
[Avatar]

Joined: 23/01/2013 01:46:40
Messages: 139
Location: Tg-Mures
IP:
Offline

gr8kis wrote:Aceasta planta https://www.nevertebrate.ro/anubias-nana-gold-16206 ii trebuie neaparat substrat sau poate creste si pe nisip?

Planta nu se pune in substrat, se ataseaza rizomul ei pe lemn,piatra, orice decor.
gr8kis
Junior member

Joined: 25/10/2018 16:11:06
Messages: 17
IP:
Offline

sclau89 wrote:
gr8kis wrote:Aceasta planta https://www.nevertebrate.ro/anubias-nana-gold-16206 ii trebuie neaparat substrat sau poate creste si pe nisip?

Planta nu se pune in substrat, se ataseaza rizomul ei pe lemn,piatra, orice decor.


Ca si fertilizat imi poti recomanda ceva?
sclau89
Member
[Avatar]

Joined: 23/01/2013 01:46:40
Messages: 139
Location: Tg-Mures
IP:
Offline

Am citit putin ce ai scris pana acum, daca am inteles corect, inca nu ai plante.Daca incepi sa fertilizezi doar pt un anubias,la ritmul lui de crestere probabil vei da in alge.Acuma depinde si de gusturi,dar mai poti aduga si alte plante easy ca de exemplu microsorum,sunt mai multe varietati,varietatea narrow leaf nu creste asa mare,elodea,bucephalandre(cam orice tip),cryptocoryne cam oricare varietate iti place,plante plutitoare(sunt mari consumatoare de nutrienti unele,ceea ce e bine) de tip ceratopteris cornuta,pistia stratiotes,limnobium laevigatum,phyllanthus fluitans.Mai sunt si altele, alegi care iti plac dintre ele.Acuma la intrebarea ta referitor la ce fertilizant recomand, daca zic vreun nume sa te tii pe contrazis, nu doar cat la filtre .La tipurile de plante care am scris sus, nu ai nevoie de fertilizare speciala,micro si macro cred ca o sa iti ajunga fara sa suplimentezi.Eu personal folosesc gama Easy Life momentan.In plus ce nu am gasit scris de tine, este daca intentionezi sa introduci CO2.Tot asa, plantele de mai sus merg si fara, dar evident ca o duc mai bine cu CO2

This message was edited 3 times. Last update was at 26/10/2018 23:32:02

sclau89
Member
[Avatar]

Joined: 23/01/2013 01:46:40
Messages: 139
Location: Tg-Mures
IP:
Offline

Vad ca nu mai pot edita, am uitat sa zic poti pune si toate tipurile de moss la plante.
gr8kis
Junior member

Joined: 25/10/2018 16:11:06
Messages: 17
IP:
Offline

sclau89 wrote:Vad ca nu mai pot edita, am uitat sa zic poti pune si toate tipurile de moss la plante.


Ce imi recomanzi ca si co2, sa adaug solu?ie sau o pompa de co2 sau ce mi-ai recomanda pentru acvariu de 54l?
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com