[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Recomandare Filtru Extern pentru viitor  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Janesian
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/10/2018 18:32:24
Messages: 12
Location: Bucuresti/Constanta
IP:
Offline

In primul rand buna seara si salutari tuturor. Citesc forumul de ceva vreme dar abea acum m-am hotarat sa imi fac un cont.

Dupa cum spune si titlul topicului, as dori o recomandare de filtru extern (pentru viitor).

Detalii:

Acvariul are capacitatea de 112L ( 80 x 35 x 40), este prevazut cu capac (neon cu led), filtru stock - cel care a venit cu el (destul de marisor) , incalzitor 100W.
3 plante in acvariu (nu stiu cum se numesc) substrat pietris , cateva elemente decorative (pietre, lemne, etc).

Pesti :

O pereche de scalari marisori (9-10 cm)
2 x gurami marisori ( luati odata cu scalarii acum aroape 1 an - 7-8 cm )
4 x neoni
4 x ceva din familia tetra ( mov , putin mai marisori decat neonii - se vad in poza)
2 x corydora sterbai albino marisori (porcusori)


Filtrul "stock" pe care il folosesc acum isi face treaba de minune ( hranesc pestii de 2 ori pe zi - 6 dim -6 seara) dar ma intereseaza pe viitor ( luna viitoare - noiembrie) sa achizitionez un filtru extern.
Am vazut acest filtru extern la mai multe acvarii si apa era curata lacrima ( la acvarii de 900 + litri). La mine ca sa pot mentine apa curata lacrima, trebuie sa curat filtrul undeva la 4-5 zile.
Ma gandesc ca un filtru extern ar insemna curatare la intervale mai mari de timp ( merg foarte frecvent de la Bucuresti la Constanta si se intampla sa raman mai mult timp la Cta), plus apa super curata.

Eu am vazut ceva de genul :https://www.jbl.de/en/products/detail/8022/jbl-cristalprofi-e402-greenline , credeti ca se merita? a mai avut cineva? pareri pro contra sau alte sugestii?
Nu ma intereseaza solutia cea mai ieftina. Buget pt filtru 300-500 RON.


PS: pozele sunt facute cu o janghina de telefon , apa este mult mai curata decat se vede in poze.
[Thumb - 987449ce-56b3-4282-b925-002c81e77fec.jpg]

[Thumb - 1d8d818e-f9f7-46f2-8415-d138113db19a.jpg]

[Thumb - eb48f0c2-b866-4252-a7ed-7ae7e6ec66c7.jpg]

[Thumb - fe9a1613-3f9e-412e-a2af-86a2e3c9901a.jpg]

Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

Salut,am apucat sa citesc doar printre randuri,in primul rand,bine ai venit!Cred ca ai 2 echinodorus si un anubias in acvariu daca bine vad.cat despre filtru,eu iti recomand gama classic de la eheim,poate cel de 4 litri,355 de lei pe nevertebrate,iar din cate am auzit eheim e peste jbl la capitolul filtrare.eu am eheimul de 1 litru si e extrem de silentios,nici nu l aud. lumina nu ai nevoie nu stiu ce deoarece ai plante easy,dar daca vrei un scape mai pretentios iti va trebui ceva de 60w.eu as scoate castelul de acolo.


image
Janesian
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/10/2018 18:32:24
Messages: 12
Location: Bucuresti/Constanta
IP:
Offline

Salutare si multumesc de raspuns.
Imi poti spune cam la ce interval de timp cureti tu filtrul de 1L ? (stiu ca depinde de mai muti factori, dar in medie). Pe mine m-ar interesa si ceva gen sa pot lasa 7 zile filtrul necuratat,apa neschimbata in ideea in care sunt plecat si le pun sistemul de automatic feed.
Nu e rau Eheim-ul propus de tine. Sa inteleg ca linia Classic este mai ok decat eXperience?

This message was edited 1 time. Last update was at 08/10/2018 20:18:03

grafferu
Junior member

Joined: 30/06/2008 16:46:28
Messages: 44
Location: Constanta
IP:
Offline

Daca ai bani de experience, ia-ti, eu mi-am luat un experience 350 ptr un acvariu de 90L si nu l-am curatat 2 luni, nici nu i-a scazut flowul nici nimic. Sunt super extra mega multumit de eheim cum este si Cozmastie si gasesti si la 500 lei pe nevertebrate. Are pompa puternica, material filtrant intra destul, este ok zic eu, mai ales modelele astea mai noi care consuma doar 8W, al meu e modelul mai vechi care consuma 22 sau 25W


La 511 lei il iei full options sa zic, are si material filtrant care ala costa sa il iei separat, parerea mea este ca merita

https://www.nevertebrate.ro/filtru-extern-eheim-experience-250-2424-14613

This message was edited 1 time. Last update was at 09/10/2018 09:38:04

Janesian
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/10/2018 18:32:24
Messages: 12
Location: Bucuresti/Constanta
IP:
Offline

Nu merge sa mai editez postul de sus , asa ca revin si cu alte intrebari legate de filtrul extern (Eheim, JBL sau car o fi el). Ms de info.

Am facut putin research si am vazut ca pe langa pad-urile filtrante, se foloseste si material filtrant ( gen Eheim substrat pro sau altele). Am vazut ca e destul de scump ( cca 100 ron pt 1 L ).

Acum intrebarea mea este : la cat timp se schimba/inlocuieste acest material filtrant ? Exista posibilitatea de a se curata/spala, etc ?

La 100 Ron / Litru si o capacitate de 4L a filtrului sa zicem, ar insemna 400 RON doar material filtrant, daca trebuie schimbat cu totul la 1 luna , ma las pagubas si ma orientez spre altceva. Prefer sa cumpar alt filtru intern in fiecare luna de banii astia.
Daca se schimba la 3-4 luni , nu e un capat de tara 400 ron.

This message was edited 2 times. Last update was at 09/10/2018 09:51:00

Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Trebui schimbat in cazul mediilor filtrante formate din materiale poroase.
Trebuie schimbat cand porii din material se colmateaza si ramane spatiu foarte putin pentru coloniile de bacterii.
Se schimba rar (de la cateva luni pana la cativa ani).
De exemplu daca ai prefiltru care opreste o mare parte din mizerie, atunci poti schimba materialul filtrant la cativa ani.
Daca nu ai prefiltru si ai si niste pesti cacaciosi ar trebui schimbate mai des.
Ar mai merge si curatat, dar nu stiu daca se merita efortul pentru un litru de material, poate la cantitati mai mari.

[Nano cu albinute] [Old tree]
cristiandrei
Junior member

Joined: 08/02/2008 09:41:09
Messages: 55
Location: Iasi
IP:
Offline


Materialele alea scumpe nu se schimba asa des, alea se pun dupa o oarecare filtrare mecanica, uzual burete, si sunt folosite pentru filtrare biologica (uneori chimica) iar ideea tocmai asta e, sa nu le speli si sa nu le schimbi.

Ehiem substrat Pro, Matrix, Siporax, astea se schimba dupa ani de zile.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Nu se schimba, practic. Se clatesc in apa recuperata la schimburile de apa si cam atit.

Revin mai tirziu ca sint grabit.

This message was edited 1 time. Last update was at 09/10/2018 10:22:06


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Janesian
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/10/2018 18:32:24
Messages: 12
Location: Bucuresti/Constanta
IP:
Offline

Multumesc tuturor de info.
Ramane luna viitoare sa ma hotarasc intre Eihem classic sau eXperience ( model pt acvariul meu). Am vazut partea de prefiltru ce mi-ati spus voi mai sus si am inteles cam care e treaba acum si cu mediile/materialele de filtrare.

Cand voi achizitiona filtrul luna viitoare as dori sa fac dupa modelul de mai jos(am vazut ca este foarte popular)

1.Pad din burete gros - partea de jos de langa valva de IN (sau cum se numeste) (filtrare fizica)
2.Pad burete mai subtire peste cel gros (filtrare fizica)
3.Material filtrant (gen Substrat pro sau altele) - filtrare biologica
4.Pad carbon - filtrare chimica

Probabil voi renunta la pad-ul acela foarte dens (fine pad - gen vata), multi spun ca se imbacseste foarte repede si obtureaza debitul filtrului.


Ca pesti vor ramane cei pe care ii am :

Acvariu 112 L (80x35x40)

2x scalari
2x gurami
4x neoni
4x ternetzi galactic purple ( cica asa se cheama aia din familia tetra)
2x cory sterbai albino ( as mai lua inca 2 buc de cory XXL pe viitor - mie unul imi plac foarte mult "porcusorii" )

Daca mai aveti sugestii despre filtru , medii de filtrare, materiale de filtrare, setup pentru filtru, ceva extra ce se face inainte/dupa montarea unui filtru extern , sunt numai ochi si urechi.

This message was edited 1 time. Last update was at 09/10/2018 10:40:50

Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Eu iti recomand sa umpli filtrul doar cu material filtrant biologic si sa cumperi un prefiltru pe care sa-l pui pe IN-ul de la filtru.
Uita-te de exemplu la SunSun HW-602 sau 603. Costa 60-80 lei.
Daca ai prefiltru, speli buretii din el la 2-3 saptamani sub jet de apa bine de tot, iar la filtru umbli de 2 ori pe an.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Ca si materiale filtrante, cele mai bune sunt (in ordine alfabetica): Ada Bio Rio, Eheim Substrat Pro, Seachem Matrix, Sera Siporax.

Carbon nu-ti recomand sa pui in filtru.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Renunta la orice fel de ceva cu carbon. E folosit doar dupa tratamente pt. boli ca sa elimine medicamentele din apa. O data cu medicamentele elimina si unii fertilizanti.

Pune un prefiltru (sint mai multe modele) si umple filtrul cu material filtrant biologic (Matrix, Substrate Pro sau Siporax - eu le prefer in ordinea asta).
In filtru pui doar un burete inaintea pompei de apa si atit.
Prefiltrul si buretii ii speli bine la schimburile de apa. Restul materialului filtrant il clatesti numai in apa din acvariu la 2-3 luni.

Ai cam multi pesti pt. 112 litri.
LA filtre problema e simpla - cu cit sint mai mari ca volum care incape in ele sint mai bune.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

Liv wrote:Renunta la orice fel de ceva cu carbon. E folosit doar dupa tratamente pt. boli ca sa elimine medicamentele din apa. O data cu medicamentele elimina si unii fertilizanti.

Pune un prefiltru (sint mai multe modele) si umple filtrul cu material filtrant biologic (Matrix, Substrate Pro sau Siporax - eu le prefer in ordinea asta).
In filtru pui doar un burete inaintea pompei de apa si atit.
Prefiltrul si buretii ii speli bine la schimburile de apa. Restul materialului filtrant il clatesti numai in apa din acvariu la 2-3 luni.

Ai cam multi pesti pt. 112 litri.
LA filtre problema e simpla - cu cit sint mai mari ca volum care incape in ele sint mai bune.


exaact asta vroiam si eu sa spun.Pentru un bazin de 120l i-as recomanda sa se uite dupa un filtru cu un volum minim de 4-5l... chiar daca fabricantul zice ca e pentru bazine de 400 l dar cum stim cu totii... doar povesti...Un filtru cu un volum de 5 l ar fii .. ar avea ceva +5% filtrare bio.. eu cred ca ar fi bine.In functie de bugetpoate sa opteze pentru enheim,GBL,tetra... sau daca frea mai ieftin,un sun sun 402 care ste in jur de 50E.. eu am si sunt multumit

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com