[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Biomaster 350  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Danielvrd
Unripe member
[Avatar]

Joined: 19/09/2018 09:15:33
Messages: 3
Location: Constanta
IP:
Offline

Salutare , unde pot g?si piese de schimb ptr Oase Biomaster 350 ? Multumesc
Deliabiba
Member

Joined: 15/12/2017 17:53:13
Messages: 152
Location: Maidstone, UK
IP:
Offline

ce ai nevoie pt filtru ?
Danielvrd
Unripe member
[Avatar]

Joined: 19/09/2018 09:15:33
Messages: 3
Location: Constanta
IP:
Offline

Am nevoie de garnituri , cea de la pompa din interior , cea de la capac ?i rotor
Deliabiba
Member

Joined: 15/12/2017 17:53:13
Messages: 152
Location: Maidstone, UK
IP:
Offline

am gasit asta:

https://www.ebay.co.uk/itm/GENUINE-OASE-BIOMASTER-AQUARIUM-FILTER-SPARES-250-350-600-/173034126681

daca vrei pot sa m,erg maine pana la magazinul de unde am luat eu filtrul meu si sa vb cu ei. in principiu am vazut ca vand numai Oase si aveau si piese de schimb pe stoc
cristiandrei
Junior member

Joined: 08/02/2008 09:41:09
Messages: 55
Location: Iasi
IP:
Offline

Ma bag si eu pe topicul asta, cum e la fitrele astea cu zgomotul? face galagie pompa sau sunt silentioase? Nu stiu ce sa aleg intre Ehiem si Oase.
Meric
Danielvrd
Unripe member
[Avatar]

Joined: 19/09/2018 09:15:33
Messages: 3
Location: Constanta
IP:
Offline

Al meu face zgomot , posibil sa fie rotorul uzat sau descentrat. E problema cu piesele de schimb ca nu se gasesc la noi
Deliabiba
Member

Joined: 15/12/2017 17:53:13
Messages: 152
Location: Maidstone, UK
IP:
Offline

eu le am amandoua in paralel

Eheim pro4 600
- foarte silentios
- prima amorsare a fost un pic mai dubioasa - acuma merge ok (l-am curatat o singura data) doar prefiltru intern si am aruncat cel fin alb
- nu pot sa zic nimic rau are doar cateva luni

Oase BioMaster 350 - transformat in Thermo - am adaugat un incalzitor de 300W (chiar daca recomandat este 200w intra perfect cel de 300w)
- un pic galagios pana se elimina tot aerul din el dupa care (merg sa pun urechia) - pare chiar mai silentios decat Eheim-ul
- am ascultat Eheim-ul si se aude un pic de zumzed dar cred ca este de la apa care trece prin reactorul Co2 langa filtru, m-am mutat la Oase si nu am auzit nimica incat am crezut ca nu merge si m-am uitat la spray bar sa fiu sigur ca functioneaza
- foarte buna prefiltrarea - eu folosesc bureti standard de 45ppi - poti alege 30ppi sau chiar 60ppi
- incalzitorul afara din acvariu
- poti curata prefiltrul fara sa desfaci filtrul
- la fel nu pot sa zic nimic rau ca este de o luna

https://www.aquasabi.com/new/oase-replacement-impeller-biomaster

referitor la care sa alegi.... parca totusi Eheim - dat fiind istoria, pe de alta parte Oase vine din partrea filtrari pt. iazuri unde nu cred ca au rivali si au ani buni de experienta in spate

daca ar fi sa alegi intre Eheim 4 600 si Oase BM 600

in UK
Eheim 600 - aprox 196 lire - vine cu media inclusa de calitate furtune si tevi
Oase 600 - aprox 220 lire (240lire cel cu incalzitor incorporat)- vine doar cu bureti de 20ppi si ceva plastice pt bio, dar prefiltrarea ... jos palaria.. inca sunt impresionat
- furtunele si tevile par mai de calitate ca la Eheim cel putin estetic si vine cu 2+1 ani garantie
cristiandrei
Junior member

Joined: 08/02/2008 09:41:09
Messages: 55
Location: Iasi
IP:
Offline

Merci mult de raspuns.

Partea de prefiltrare cred ca o fac in acvariu, doar daca folosesc filtru de substrat si atunci da, prefiltrarea in filtru extern ajuta.

Conversia in termo presupun ca se face utilizand incalzitoare Oase si nu altele, asadar merita cumparata din prima varianta thermo.


Mai am timp sa ma hotarasc, probabil am sa mai folosesc o vreme JBL-ul pe care il am.
Deliabiba
Member

Joined: 15/12/2017 17:53:13
Messages: 152
Location: Maidstone, UK
IP:
Offline

daca faci partea de prefiltrare in acvariu folosind filtru de substrat atunci da, daca te gandesti ca pui pe intrare in acvariu un burete, atunci renunta
Converisa se face cu incalzitoare Oase 100%, dar cred ca se potricesc si alte marci, cred ca poti sa pui Eheim Jager, am incercat cu Juwel dar este un pic mai subtire
da - merita luat thermo de la inceput pt ca este mai ieftin decat sa le iei separat

- eu cand l-am cumparat al meu am luat ce era pe stoc
am vrut 600 dar nu aveau decat 250 si 350 pe stoc, si mi-au dat discount la el si incalzitor de 300w gratis deci per total am iesit bine la pret
cristiandrei
Junior member

Joined: 08/02/2008 09:41:09
Messages: 55
Location: Iasi
IP:
Offline

Si acum am prefiltrare in acvariu, prefiltru ehiem cu doi bureti, si e destul de eficient.

Trebuie intr-un fel sau altul sa pun ceva pe sorb ca altfel se duc puii de creveti si nu numai, asa ca ori filtru de substrat ori prefiltru
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com