[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Pestele meu Betta are inotatoarele rupte. Are fin rot?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
BehindTheLens
Unripe member
[Avatar]

Joined: 03/09/2018 07:38:15
Messages: 3
IP:
Offline

Buna! Am un peste Betta de aprox. doua luni si il tin intr-un acvariu de 30 de l. Cand l-am luat, avea inotatoarele intregi si frumoase, acum sunt rupte, unele zone par muscate, si pe zi ce trece arata tot mai franjurate si parca isi pierd din intensitatea culorii.
Pestele, in schimb, este foarte activ, mananca, respira, totul OK. Atat doar ca este foarte agresiv si se "umfla in pene" la propria lui reflexie.
La inceput am avut plante artificiale, dar dupa ce am vazut ca isi rupe inotatoarele, le-am scos pe toate cele care erau ascutite si am pus plante naturale.
De asemenea, mentionez ca nu mai am alti pesti in acvariu in afara de el, doar 2 melci Pomacea si 2 Neritina zebra, care oricum isi vad de treaba lor si nu se ating de peste.
Ii schimb 20-30% din apa odata la 3 zile si odata la 2 saptamani 50%, parametri sunt OK, temperatura e de 27 de grade.
Ma gandeam sa il pun sub tratament cu sare amara, dar inotatoarele lui nu par sa aiba fin rot, dupa cum arata, dar nu sunt sigura.
Aici am o poza ca sa va faceti o idee cum arata inotatoarele lui:
https://imgur.com/gZEEddZ
Ce imi recomandati sa fac?
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

Salut.In primul rand nu trebuie sa schimbi 1/2 din apa la 2 sapt,e chiar mai mult decat bine ca schimbi o data la 3 zile.Nu stiu ce sa zic despre peste,nu vreau sa ii faci tratament degeaba,dar eu zic ca are fin rot,eventual poti pune 1 lingura rasa de sare neiodata in acvariu dupa schimbul de apa,si treptat sa cresti cantitatea la 1 lingura cu varf.Eu asa am facut cu guppy-ul meu si acum e bine.Cauta niste poze cu fin rot betta pe net si compara le cu al tau.Ape limpezi!


image
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2853
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Eu nu vad sa aiba ceva pestele tau din poza, eventual fa-i una cand se infoaie, in rest cu schimburile e bine ; nu are treaba ca schimba 1/2 din volum la doua saptamani sau saptamanal e bine oricum avand in vedere ca face schimburile mai mici la doua zile, e mult mai mult decat fac alti multi alti acvaristi(daca e la aceiasi temperatura si statuta pestele tau o duce foarte bine), apa proaspata/curata nu strica dimpotriva, chestia cu neschimbatul apei e de la puturosi restul sunt texte
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com