[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Betta Bol  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
BobiMEz
Unripe member

Joined: 29/08/2018 10:10:52
Messages: 3
IP:
Offline

Am cumparat un bol de 10 litri,o punga de pietris (2,5kg) nu e colorat,mancare pentru pesti Betta.
Nu am luat nicio planta si niciun decor dar voi lua .
Vreau un filtru Hang On ,cel mai mic si un incalzitor mic de 25W , o sa le cumpar pe ambele + decoruri si plante saptamana viitoare
E ok pt un Betta?
Ce plante recomandati/decoruri?
Sfaturi pls
GeoCri3772
Member

Joined: 10/07/2018 14:28:49
Messages: 262
IP:
Offline

E ok pt un Betta ,vezi cum pui incalzitorul si filtrul ,ca decor poti pune o piatra (pune putin otet pe ea ,daca sfaraie nu e buna) sau lemne (de preferat din comert ,de exemplu radacini de savana ,gasesti in Hornbach si sunt foarte misto, frumoase si nu sunt f scumpe).
Lemnul il fierbi o ora-doua ,taninul oricum nu afecteaza pestii (culoarea maronie pe care o da lemnul se numeste tanin).
O planta artificiala e ok (nu sunt fan plante naturale/aquascape).
Cat mai multe ascunzatori, pietrisul bine spalat ,pietrele de decor la fel.
Nimic care o sa fie pus în acvariu nu trebuie spalat cu chimicale .
Asteapta si alte raspunsuri.
Nu te grabi.
Acvaristica este un hobby pt oameni cu rabdare.
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2851
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Bolul nu e ok nici pentru betta nici pentru alta vietate acvatica, creste plante in el sau fa ce vrei cu el dar pentru peste ia un vas de forma paralelipipedica, chiar daca nu are numai 10 litrii. Ia ceva plante usoare NATURALE, lasa indicatiile cu plante artificiale aia nu e acvaristica ! Exista si plante de suprafata-la betta ii place sa leneveasca in ele, microssorum e o planta rezistenta , vezi ca la ea si la anubias radacinile nu trebui ingropate in nisip-moare planta, o prinzi de un lemn sau piatra(fir de pescuit sau chiar superglue)

This message was edited 1 time. Last update was at 06/09/2018 19:30:33

[Email]
GeoCri3772
Member

Joined: 10/07/2018 14:28:49
Messages: 262
IP:
Offline

ocean wrote:Bolul nu e ok nici pentru betta nici pentru alta vietate acvatica, creste plante in el sau fa ce vrei cu el dar pentru peste ia un vas de forma paralelipipedica, chiar daca nu are numai 10 litrii. Ia ceva plante usoare NATURALE, lasa indicatiile cu plante artificiale aia nu e acvaristica ! Exista si plante de suprafata-la betta ii place sa leneveasca in ele, microssorum e o planta rezistenta , vezi ca la ea si la anubias radacinile nu trebui ingropate in nisip-moare planta, o prinzi de un lemn sau piatra(fir de pescuit sau chiar superglue)

Decat sa dai sfaturi bune(cum ai dat tu) pe care oamenii sa nu le asculte mai bine dai sfaturi cat mai bune pe care oamenii sa le asculte,adica ce incepator o sa iti asculte sfatul cu plantele naturale ?Cand va merge in petshop si va vedea niste plante artificiale foarte frumoase ,se va uita si la cele naturale ,de exemplu microssorum cum ai zis tu ,va zice ,,Nu e la fel de frumoasa ca aia(artificiala) plus ca nu stiu cum e cu plantele naturale ,daca se va ofili?Da ,mai bine o iau pe aia(artificiala) ."
Nu vreau sa spun ca nu ai dat un sfat bun , e foarte bun dar e sigur ca un incepator nu o sa faca cum ai spus sau daca face si planta moare nu o sa mai ia vreodata plante naturale.
Niste lemne din Hornbach cum am spus sunt perfecte c? decor si gata ,e plin bolul .Apropo de bol ,iti dai seama ca nu va schimba bolul cu un acvariu (cu forma de paralelipiped sau dreptunghi) deoarece desi stie cum e corect va spune ,,Lasa ca e bun si asta " sau ,,Lasa ca am dat bani pe el ".
galaxy
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/08/2018 14:20:52
Messages: 25
Location: Ploiesti,Prahova
IP:
Offline

Bolul tau are 10 litri,acvariul de care am dat eu comanda e mai mare cu putin deci e ok si bolul tau .

Salut forumisti de treaba ! :-)
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

In legatura cu plantele,ia ti un echinodorus bleheri,nu ai cum sa omori planta aia.

@GeoNu mai fa recomandari de genu,plantele au o importanta imensa intr un acvariu.

This message was edited 1 time. Last update was at 06/09/2018 20:32:35



image
GeoCri3772
Member

Joined: 10/07/2018 14:28:49
Messages: 262
IP:
Offline

Cozmastie wrote:In legatura cu plantele,ia ti un echinodorus bleheri,nu ai cum sa omori planta aia.

@GeoNu mai fa recomandari de genu,plantele au o importanta imensa intr un acvariu.

Au ele importanta dar nu sunt obligatorii,fiecare om are preferintele lui ,poate sa vrea cu multe plante ,cu cateva plante ,cu decoruri (lemn/pietre),sau fara plante si fara decoruri ,cu substrat sau fara ,plante naturale sau artificiale.
Poate sa puna pe un lemn ceva moss si gata .
GeoCri3772
Member

Joined: 10/07/2018 14:28:49
Messages: 262
IP:
Offline

Sa fim seriosi , un acvariu sub 30 de litri se echilibreaza greu ,e greu sa il ti echilibrat . Cu atat mai greu pentru un incepator.
Eu acum mi-am spus doar opinia.
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

Plantele folosesc o tona de nutrienti din apa,asta daca au co2 care nu e bun pt pesti,si elibereaza o2,care e bun pt pesti(fotosinteza).nu stiu daca nu sunt obligatorii,poti sa te chinui sa realizezi schimbul de gaze mecanic,dar no


image
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ocean wrote:Ia ceva plante usoare NATURALE, lasa indicatiile cu plante artificiale aia nu e acvaristica !


Subscriu in totalitate la afirmatia asta.

BobiMEz wrote:
Nu am luat nicio planta si niciun decor dar voi lua .
Ce plante recomandati/decoruri?
Sfaturi pls


Colegul vad ca intreba de plante. Si sunt convins ca nu ne intreba ce plante artificiale ii recomandam ...

BobiMEz wrote:Vreau un filtru Hang On ,cel mai mic si un incalzitor mic de 25W


Este o alegera buna un filtru hang-on, ia totusi un acvariu cu laturi drepte ( gasesti ceva 10-30L la hornbach, maxim 50 lei) - se va atasa mai bine la acesta un filtru hang on.

In filtru scoti buretele si pui MiniSiporax.

MSI Reef
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

GEO,te rog din suflet frate sa te abtii sa mai rexomanzi oamenilor plante artificiale,sau alte acareturi ce por creea focare de infectie.
Bolul NU ESTE BUN !!!!!!!!!!!!!!!!
BOLUL NU ESTE BUN !
Bolul NU ESTE PENTRU ANIMALE !!!!!
Daca nu iti plac plantele,NU RECOMANDA DELOC ! Nu sunt fan deloc aquascape,nu sunt cu migaleala la plante,daca prind vreo planta gratis o pun in acvariu si o las sa creasca pana la saturatie sau pana impiedica pe alta sa se dezvolte,DAR NICIODATA NU RECOMAND PLASTICE IN ACVARIU in afara de tzevaraia de la filtre. VA ROG ! Incetati cu aberatiile si daca chiar vrem sa cheltuim cat mai putin,hai sa urmam urmatoarele cateva sfaturi:
-Citim INAINTE !!!
-CATI BANI AVEM ?
-- Sticla(ACVARIU/NU BOL!!!)
--Filtru(NU BURETZEL !) in functie de marimea acvariului
- Material filtrant daca acvariul are nevoie de extern
- substrat(nu e graba)decat DACA AVEM bani
-lumina DECAT DACA AVEM bani
- APA DE LA ROBINET((nu plata,nu de la izvoare))
START !!!!! (Ciclarea acvariului---> mai xitim odata ciclarea si nevoile pestilor)
-intre timp(1 luna,2) cumparam substrat/lumina
-1/2 pesti (nu corydoras)
-dupa 1 sapramana daca totul e bine,alti pesti
-schimb de apa la 3/4 zile cate 20/30%
-NU SCOICI,NU PLASTICE,NU GROTE ASCUTITE/TAIOASE


aceste sfaturi au ca scop educarea unui mic acvarist,nu o cearta propriu zisa la cei ce au facut greseli,ci la cei ce continua sa o faca desi le zicem sa nu.

NU INVESTITI FARA SA CITITI !


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2851
Location: Targu Mures
IP:
Offline

GeoCri3772 wrote:Decat sa dai sfaturi bune(cum ai dat tu) pe care oamenii sa nu le asculte mai bine dai sfaturi cat mai bune pe care oamenii sa le asculte,adica ce incepator o sa iti asculte sfatul cu plantele naturale ?Cand va merge in petshop si va vedea niste plante artificiale foarte frumoase ,se va uita si la cele naturale ,de exemplu microssorum cum ai zis tu ,va zice ,,Nu e la fel de frumoasa ca aia(artificiala) plus ca nu stiu cum e cu plantele naturale ,daca se va ofili?Da ,mai bine o iau pe aia(artificiala) ."
Nu vreau sa spun ca nu ai dat un sfat bun , e foarte bun dar e sigur ca un incepator nu o sa faca cum ai spus sau daca face si planta moare nu o sa mai ia vreodata plante naturale.
Niste lemne din Hornbach cum am spus sunt perfecte c? decor si gata ,e plin bolul .Apropo de bol ,iti dai seama ca nu va schimba bolul cu un acvariu (cu forma de paralelipiped sau dreptunghi) deoarece desi stie cum e corect va spune ,,Lasa ca e bun si asta " sau ,,Lasa ca am dat bani pe el ".

Multumesc "maestre" pentru sfat, o sa tin seama de el si o sa incerc sa nu mai "stric orzul pe gaste" ca in cazul tau-esti fara speranta! Uiti o treaba nu toti sunt asa caposi si/sau necopti iar in unele situatii cei care cer sfaturi le si aplica(si daca nu reusesc din prima mai incearca) cel putin partial si tot e ceva, deci nu raporta pe tot restul incepatorilor la cei ca tine, procentul vostru e nesemnificativ din fericire altfel acvaristica din tara asta ar fi fost absenta si forumurile degeaba
[Email]
BobiMEz
Unripe member

Joined: 29/08/2018 10:10:52
Messages: 3
IP:
Offline

Mi-am cumparat aseara o planta de plastic care nu are frunzele (foarte) ascutite si un castel .
De filtru Hang On am dat comanda de pe emag ,de incalzitor nu ,oricum in casa nu e frig.
GeoCri3772
Member

Joined: 10/07/2018 14:28:49
Messages: 262
IP:
Offline

paradoxx wrote:GEO,te rog din suflet frate sa te abtii sa mai rexomanzi oamenilor plante artificiale,sau alte acareturi ce por creea focare de infectie.
Bolul NU ESTE BUN !!!!!!!!!!!!!!!!
BOLUL NU ESTE BUN !
Bolul NU ESTE PENTRU ANIMALE !!!!!
Daca nu iti plac plantele,NU RECOMANDA DELOC ! Nu sunt fan deloc aquascape,nu sunt cu migaleala la plante,daca prind vreo planta gratis o pun in acvariu si o las sa creasca pana la saturatie sau pana impiedica pe alta sa se dezvolte,DAR NICIODATA NU RECOMAND PLASTICE IN ACVARIU in afara de tzevaraia de la filtre. VA ROG ! Incetati cu aberatiile si daca chiar vrem sa cheltuim cat mai putin,hai sa urmam urmatoarele cateva sfaturi:
-Citim INAINTE !!!
-CATI BANI AVEM ?
-- Sticla(ACVARIU/NU BOL!!!)
--Filtru(NU BURETZEL !) in functie de marimea acvariului
- Material filtrant daca acvariul are nevoie de extern
- substrat(nu e graba)decat DACA AVEM bani
-lumina DECAT DACA AVEM bani
- APA DE LA ROBINET((nu plata,nu de la izvoare))
START !!!!! (Ciclarea acvariului---> mai xitim odata ciclarea si nevoile pestilor)
-intre timp(1 luna,2) cumparam substrat/lumina
-1/2 pesti (nu corydoras)
-dupa 1 sapramana daca totul e bine,alti pesti
-schimb de apa la 3/4 zile cate 20/30%
-NU SCOICI,NU PLASTICE,NU GROTE ASCUTITE/TAIOASE


aceste sfaturi au ca scop educarea unui mic acvarist,nu o cearta propriu zisa la cei ce au facut greseli,ci la cei ce continua sa o faca desi le zicem sa nu.

NU INVESTITI FARA SA CITITI !


Ok ,îmi cer scuze.
GeoCri3772
Member

Joined: 10/07/2018 14:28:49
Messages: 262
IP:
Offline

ocean wrote:
GeoCri3772 wrote:Decat sa dai sfaturi bune(cum ai dat tu) pe care oamenii sa nu le asculte mai bine dai sfaturi cat mai bune pe care oamenii sa le asculte,adica ce incepator o sa iti asculte sfatul cu plantele naturale ?Cand va merge in petshop si va vedea niste plante artificiale foarte frumoase ,se va uita si la cele naturale ,de exemplu microssorum cum ai zis tu ,va zice ,,Nu e la fel de frumoasa ca aia(artificiala) plus ca nu stiu cum e cu plantele naturale ,daca se va ofili?Da ,mai bine o iau pe aia(artificiala) ."
Nu vreau sa spun ca nu ai dat un sfat bun , e foarte bun dar e sigur ca un incepator nu o sa faca cum ai spus sau daca face si planta moare nu o sa mai ia vreodata plante naturale.
Niste lemne din Hornbach cum am spus sunt perfecte c? decor si gata ,e plin bolul .Apropo de bol ,iti dai seama ca nu va schimba bolul cu un acvariu (cu forma de paralelipiped sau dreptunghi) deoarece desi stie cum e corect va spune ,,Lasa ca e bun si asta " sau ,,Lasa ca am dat bani pe el ".

Multumesc "maestre" pentru sfat, o sa tin seama de el si o sa incerc sa nu mai "stric orzul pe gaste" ca in cazul tau-esti fara speranta! Uiti o treaba nu toti sunt asa caposi si/sau necopti iar in unele situatii cei care cer sfaturi le si aplica(si daca nu reusesc din prima mai incearca) cel putin partial si tot e ceva, deci nu raporta pe tot restul incepatorilor la cei ca tine, procentul vostru e nesemnificativ din fericire altfel acvaristica din tara asta ar fi fost absenta si forumurile degeaba

Eu nu am spus ca nu e corect ce ai spus .
Oricum îmi cer scuze.
GeoCri3772
Member

Joined: 10/07/2018 14:28:49
Messages: 262
IP:
Offline

BobiMEz wrote:Mi-am cumparat aseara o planta de plastic care nu are frunzele (foarte) ascutite si un castel .
De filtru Hang On am dat comanda de pe emag ,de incalzitor nu ,oricum in casa nu e frig.

Nu vreau sa fiu obraznic dar v-am zis eu.
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

asta o fost doar noroc,s o intamplat...


image
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

paradoxx wrote:GEO,te rog din suflet frate sa te abtii sa mai rexomanzi oamenilor plante artificiale,sau alte acareturi ce por creea focare de infectie.
Bolul NU ESTE BUN !!!!!!!!!!!!!!!!
BOLUL NU ESTE BUN !
Bolul NU ESTE PENTRU ANIMALE !!!!!
Daca nu iti plac plantele,NU RECOMANDA DELOC ! Nu sunt fan deloc aquascape,nu sunt cu migaleala la plante,daca prind vreo planta gratis o pun in acvariu si o las sa creasca pana la saturatie sau pana impiedica pe alta sa se dezvolte,DAR NICIODATA NU RECOMAND PLASTICE IN ACVARIU in afara de tzevaraia de la filtre. VA ROG ! Incetati cu aberatiile si daca chiar vrem sa cheltuim cat mai putin,hai sa urmam urmatoarele cateva sfaturi:
-Citim INAINTE !!!
-CATI BANI AVEM ?
-- Sticla(ACVARIU/NU BOL!!!)
--Filtru(NU BURETZEL !) in functie de marimea acvariului
- Material filtrant daca acvariul are nevoie de extern
- substrat(nu e graba)decat DACA AVEM bani
-lumina DECAT DACA AVEM bani
- APA DE LA ROBINET((nu plata,nu de la izvoare))
START !!!!! (Ciclarea acvariului---> mai xitim odata ciclarea si nevoile pestilor)
-intre timp(1 luna,2) cumparam substrat/lumina
-1/2 pesti (nu corydoras)
-dupa 1 sapramana daca totul e bine,alti pesti
-schimb de apa la 3/4 zile cate 20/30%
-NU SCOICI,NU PLASTICE,NU GROTE ASCUTITE/TAIOASE


aceste sfaturi au ca scop educarea unui mic acvarist,nu o cearta propriu zisa la cei ce au facut greseli,ci la cei ce continua sa o faca desi le zicem sa nu.

NU INVESTITI FARA SA CITITI !



Extrem de corect ce ai spus,si nici nu e greu de aplicat in practica,am si un exemplu bunrimul meu setup a costat 740 de lei,nu a iesit deloc special.al doilea setup a costat 640 si e diferenta de la cer la pamant,ce i drept de 4 luni mi am tot luat sol/filtru/etc.Concluzie:mai bine nu va grabiti...


image
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Trecand peste ,te rog nu baga acel castel si acea inutilitatepde "planta"in acvariu,o sa se creeze alge care o sa se depuna pe ea,o sa ramana pestele blocat in castel,etc...te rog asculta.ma,nu vei avea nicio satisfactie sa vezi ceva din natura kitschuit la maxim.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/09/2018 08:56:31


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
grafferu
Junior member

Joined: 30/06/2008 16:46:28
Messages: 44
Location: Constanta
IP:
Offline

E pacat sa chinui pestele... am si eu un prieten care are un betta intr-un bol kitschuit si ma rog de el de cand am aflat ca s-a pricopsit cu el sa il ajut cu ce pot si eu, el doar sa isi cumpere un acvariu dar e incapatanat si nu vrea sa ma asculte...
[Thumb - 75A2C0E0-BD26-4E4C-A273-38F39B8CD0AE.jpeg]

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com