[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Biohome Ultimate  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Dr Nano
Senior member
[Avatar]

Joined: 30/05/2018 09:42:42
Messages: 512
Location: Targoviste
IP:
Offline

Am vazut ca este foarte laudat si ca anglo-saxonii prefera genul asta de material filtrant. Se gaseste si pe piata romaneasca?

Nano Habtat 35

Puffers' Island 30
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Nu - doar daca il comanzi pe afara.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Dr Nano
Senior member
[Avatar]

Joined: 30/05/2018 09:42:42
Messages: 512
Location: Targoviste
IP:
Offline

Mulltumesc de informatie. Voi cauta o sursa din afara

Nano Habtat 35

Puffers' Island 30
Deliabiba
Member

Joined: 15/12/2017 17:53:13
Messages: 152
Location: Maidstone, UK
IP:
Offline

Man, tu nu o sti pe aia: Cercetatori britanici au descoperit ca....
Cam asa este si asta. Odata ce scrie Made in GB sa terminat nimic nu este mai bun.
Ex meu. Am avut ceva probleme cu pesri si toti imi ziceau de Melafix si Melamix si King British si API si nimic nu a functionat pana ce am lyata Esha2000 Made in Germani, 3 zile tratament si totul a fost ok
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Parca sint americani, nu britanici.

Oricum pina la ora actuala nimeni nu a facut un test comparativ intre diversele materiale filtrante biologic. Si biohome-ul e destul de laudat pe la ei. Pina nu gasesti pe cineva care a comparat materialele respective intre ele cam in aceleasi conditii, raminem la argumentul principal "la mine merge bine" ( in 1 , 2 sau 5 bazine). Apropo - la mine merge f. bine Siporax la un plantat, desi sint multi care zic ca Siporax "maninca" NO3, adica nu e bun pt. plantat.

Si daca ma gindesc bine cred ca as fi sarit in aer in urma cu 30 de ani daca mi-ar fi spus cineva ca o sa vreau sa introduc CO2 in acvariu ca sa cresc plante. Sint multe lucruri care evolueaza.


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Deliabiba
Member

Joined: 15/12/2017 17:53:13
Messages: 152
Location: Maidstone, UK
IP:
Offline

Din cate am vazut pe aici biohone face ciclul complect .

Este posibil ca avand in eheimul meu de jos in sus:
un sertar cu eheim biomec
unul cu sera siporax
Doua cu eheim substrat pro

Si sa am No3 maxim 5 ppm?
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

As avea o retinere privind Biohome, exista pareri pro si contra. Pentru materialele consacrate aproape avem un consens cum functioneaza si in spatele acestor materiale sunt firme cu bugete serioase care au investit in cercetare si dezvoltare.

Din ce stiu Biohome este mai "small business", sa zic asa.

MSI Reef
Dr Nano
Senior member
[Avatar]

Joined: 30/05/2018 09:42:42
Messages: 512
Location: Targoviste
IP:
Offline

Liv wrote:Parca sint americani, nu britanici.

Oricum pina la ora actuala nimeni nu a facut un test comparativ intre diversele materiale filtrante biologic. Si biohome-ul e destul de laudat pe la ei. Pina nu gasesti pe cineva care a comparat materialele respective intre ele cam in aceleasi conditii, raminem la argumentul principal "la mine merge bine" ( in 1 , 2 sau 5 bazine). Apropo - la mine merge f. bine Siporax la un plantat, desi sint multi care zic ca Siporax "maninca" NO3, adica nu e bun pt. plantat.

Si daca ma gindesc bine cred ca as fi sarit in aer in urma cu 30 de ani daca mi-ar fi spus cineva ca o sa vreau sa introduc CO2 in acvariu ca sa cresc plante. Sint multe lucruri care evolueaza.



Am vazut teste legate de absorbtia de apa (ptr porozitate).

Nano Habtat 35

Puffers' Island 30
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Online

Absortia e irelevanta pentru filtrarea biologica, conteaza marimea cavitatilor(porilor) si densitatea lor per spatial dat. Am sa-ti dau un exemplu ce mi s-a servit acum cativa ani : creta e printre materialele cu o foarte buna capilaritate/absortie si nu e buna pentru filtrare
[Email]
Dr Nano
Senior member
[Avatar]

Joined: 30/05/2018 09:42:42
Messages: 512
Location: Targoviste
IP:
Offline

Tormecul parca seamana cu Biohome

image

This message was edited 1 time. Last update was at 28/08/2018 14:17:29


Nano Habtat 35

Puffers' Island 30
Dr Nano
Senior member
[Avatar]

Joined: 30/05/2018 09:42:42
Messages: 512
Location: Targoviste
IP:
Offline

Am gasit si o pagina de producator: http://genesisgroup.com.au/biohome-filter-media/

Nano Habtat 35

Puffers' Island 30
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Biohome: Nisip presat ( Sintered glass, stica, adica nisip )

Tormec: Turba presata - tormecul este altceva, cu alta utilitate (pt blackwater, etc.).

Matrix/MicroMec/Siporax/ADA/Substrat pro (Eheim) sunt cele pentru filtrare biologica /// Sau materialele neprelucrate sa zic asa, spartura de lava, piatra ponce, zeolit.

Recomand cele consacrate, Biohome = mult youtube.

ocean wrote:Absortia e irelevanta pentru filtrarea biologica, conteaza marimea cavitatilor(porilor) si densitatea lor per spatial dat. Am sa-ti dau un exemplu ce mi s-a servit acum cativa ani : creta e printre materialele cu o foarte buna capilaritate/absortie si nu e buna pentru filtrare


+1




This message was edited 2 times. Last update was at 28/08/2018 15:47:30


MSI Reef
cristiandrei
Junior member

Joined: 08/02/2008 09:41:09
Messages: 55
Location: Iasi
IP:
Offline

Deliabiba wrote:Din cate am vazut pe aici biohone face ciclul complect .

Este posibil ca avand in eheimul meu de jos in sus:
un sertar cu eheim biomec
unul cu sera siporax
Doua cu eheim substrat pro

Si sa am No3 maxim 5 ppm?


Asta ar insemna denitrificare, posibil sa rezolvi crescand debitul prin filtru sau oxigenarea.
Procesarea NO3 in filtru, eliminarea, se face in conditii anaerobe care pot aparea daca debilut este mic pentru marimea filtrului, daca traseul prin filtru este lung...

A, poti sa reduci schimburile de apa

This message was edited 1 time. Last update was at 28/08/2018 15:59:48

Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Orice material filtrant biologic poate face denitrificare daca poti sa ii asiguri conditii anaerobe.

Revenind la Biohome suprafata desfasurata declarata de producator (540 m2) e mai mare decit la Siporax si mai mica decit la Matrix. Si mult mai mica decit la Marine pure. Matrix e cunoscut la noi pt. calitatea filtrarii.

Sera zice de Siporax ca e de ajuns 1 litru Siporax la 200litri acvariu. Eu am 4 litri de Siporax in filtre si cred ca nu ajunge. In nici un caz 2 litri (cu care am inceput) nu au fost de ajuns. Deci declaratille producatorilor sint cu titlu informativ. 1 litru de Siporax s-ar putea sa fie de ajuns daca as avea doar 20-30 de neoni intr-un plantat. La porcusorii mei (10 ancistrus si citeva sute de RCS) in nici un caz nu face fata (bine - eu sint adeptul "nu exista filtre prea mari (ca volum de material filtrant), sint doar filtre prea mici".

As zice sa te orientezi fie catre Matrix (cu proprietati de filtrare recunoscute de mult timp si de foarte multi acvaristi) sau daca vrei sa incerci ceva nou catre Marine Pure - doar ca e f. scump pt. noi. Daca vrei ceva destul de ieftin si care se gaseste usor - Siporax.

Testele alea cu absorbtia apei colorate in material sint irelevante pt. noi - f. bun exemplul cu creta.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Dr Nano
Senior member
[Avatar]

Joined: 30/05/2018 09:42:42
Messages: 512
Location: Targoviste
IP:
Offline

Mie Matrixul mi se pare bun pentru filtre mai mari, in combinatie cu medii cu porozitate mai grosiera. Avand in vedere porii acestia fini pot fi mai greu oxigenati, cred ca e util pentru colonizarea cu anaerobii care consuma nitratii. Legat de comparatia cu creta sunt de acord ca e importanta compozitia materialul ca si porizitatea lui.


E doar o parere formata urmarind reviewuri pe youtube.

Am mers pana la urma pe Sera Biopur Forte avand in vedere ca filtrul are un debit mic (doar 300l/h) si o capacitate de aprox. 500ml pentru medii de filtrare, altele decat buretele.. Adevarul e ca modificarile prea mari pot duce la scaderea debitului. Acest lucru l-am observant de cand folosesc Sera Siporax Mini in locul modulului Dennerle pentru material filtrant cu care aveam un debit bun si constant. Curat buretelul de prefiltrare destul de des (2 ori/sapt).

This message was edited 2 times. Last update was at 30/08/2018 10:30:13


Nano Habtat 35

Puffers' Island 30
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Online

Nu exista porositate mai buna pentru una sau alta, exista porozitate optima(ca dimensiune si densitate) pentru a fi populata de un numar cat mai mare de bacterii per cm cub, ori matrixul asta are si e un produs de top, nu il poti compara cu un produs Sera care e asa entry level(ca e forte sau nu). Un debit mediu (in functie si de litraj si incarcatura biologica) asigura o viteza optima pentru ca bacteriile respective sa isi faca treaba cat mai bine, ca idee la bazinul meu de 540 de litrii net debitul pompei de la filtrul biologic(20 litrii de ponce si siporax) era de aproximativ 600-650 l/h, populat cu 5 discusi mari(18-20 cm) si sase altumi mari (30 cm si peste)
[Thumb - 20160527_214853-1-1-1[2].jpg]

[Email]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com