[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Automatizari acvariu (marin)  XML
Forum Index » Hardware
Author Message
adiio
Member
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 07:37:01
Messages: 166
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

A... da aia cu droserul si 2 tuburi m-a frapat si pe mine cand le-am luat pe primele, nu-mi venea sa cred ca nu pot aprinde doar 1 tub.

Mai zice undeva prin documentatie ca potentiometrul ar trenui sa aiba minim 2.8mW*drosere, trebuie avuta si asta in vedere.
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

adiio wrote:Mai zice undeva prin documentatie ca potentiometrul ar trenui sa aiba minim 2.8mW*drosere, trebuie avuta si asta in vedere.

Asta nu-i problema, majoritatea potentiometrelor de 2 lei au de la 0.4W in sus


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
adiio
Member
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 07:37:01
Messages: 166
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Alta varianta de priza... de data asta de putere, tine un calorifer cu ulei de 3000W
In trecut era pe Rasberry, dar daca m-am mutat in "camera de vara" de lene sa mai schimb cablajul am pus un ESP-01 pentru comanda contactorului.
Cu ocazia mutarii, defapt a trecerii prizei in wireless, i-am si pus un senzor de temperatura, ma gandesc sa ON/OFF pe viitor in functie de temperatura.



dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Hai sa te cert. De ce n-ai scos cablul frumos, prin presetupa?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
adiio
Member
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 07:37:01
Messages: 166
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Hai sa te cert. De ce n-ai scos cablul frumos, prin presetupa?

As fi pus o presetupa cu blocarea cablului, dar doza aia nu avea asa ceva, plus ca ar trebui sa se potriveasca pe grosimea cablului.
Asa ca gaura, bagat cablu putin fortat, brida/soricel pe interior ca sa nu iasa cablul si gata.
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

cam asta este planul pentru instalatia electrica pana adopt un arduino/RPi/???
La capac i-am adaugat in lateral doua ventilatoare Noctua comandate de TH10 cu sonda pusa langa drosele care sunt deasupra neoanelor (si care au deasupra o grila de ventilatie). Un alt TH10 va supraveghea parchetul si va opri totul (inclusiv apa la picatura printr-o electrovalva). Cu POW R2 voi monitoriza consumul de curent (asa de moft). Nu stiu ce sa fac cu releul atasat fiind in serie cu cel de la TH10...
Cele 5 canale de lumina vor fi comandate de un 4CH Pro R3 si un RF R3 (va fi si o telecomanda lipita de stand pentru control manual, fara telefon).

P.S. Ventilatoarele nu sunt Noctua ci Cougar Vortex PWM CF-V12HP (sunt cumparate de acum 5 ani...).
[Thumb - instalatia electrica.png]

This message was edited 1 time. Last update was at 03/05/2021 12:08:04



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Se pare ca nu am fost atent si am gresit pe partea de antiinundatie... Nu se poate utiliza TH10 deorece detectorul este pentru umiditate si nu apa... Mi-ar trebui ceva de genul asta https://www.wifistore.ro/cumpara/senzor-de-inundatii-smartwise-compatibil-cu-sonoff-rf-433-mhz-65475, dar ar trebui sa iau si un bridge Sonoff RF...
Ce alta optiune am pentru un detector de inundatie care sa fie compatibil cu Sonoff (as putea utiliza releul din POW R2 care va fi la intrarea curentului in instalatie si cu el pot opri toata instalatia?


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Ai ajuns in punctul in care tre sa iei niste decizii :-)
Nu am vazut ca vrei si senzor de inundatie, ca iti ziceam mai devreme.

Eu as sta departe de RF pt simplul motiv ca nu este smart, e cel mult semi smart, pt ca nu stii niciodata status-ul unui device RF.

Pt senzori, optim este zigbee, nu de alta dar wifi are nevoie de putere mai mare, ceea ce inseamna senzori mai grasi (ca sa incapa baterii mai mari) si baterii care se termina repede. Sigur, poti sa alimentezi senzorii wifi cu alimentator, dar daca ai mai multi deja nu mai este practic. Si mai e problema ca tre sa folosesti ifttt ca sa faci automatizari cu device uri de la branduri diferite.

Sonoff are un hub zigbee ieftin, dar nu are senzori de inundatie zigbee, din cate vad eu. Trebuie cercetat ce alti senzori de inundatie zigbee merg cu bridge-ul asta si daca e sau nu nevoie sa fie re flashuit cu tasmota ca sa mearga. De ex aqara au senzori f buni, eu cei mai multi de la ei ii am.

Varianta eleganta este homeassistant cu stick zigbee sonoff de 20 de lei si poti sa pui orice device zigbee. Dar tre sa inveti HA, ceea ce nu e greu, doar trebuie niste timp si un laptop care fie e vechi si nu-l mai folosesti, fie alt laptop care sa mearga non stop.

Si dupa aia nu o sa te mai poti opri din automatizat casa, ca homeassistant tinde sa dea dependenta, deci be warned :-)

This message was edited 2 times. Last update was at 03/05/2021 18:18:55




Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dar am vazut ca: "Sonoff RF Bridge 433 este un dispozitiv care permite conectarea la re?eaua WiFi a telecomenzilor senzorilor ?i altor dispozitive similare care comunic? prin transmisie radio 433MHz. " Ceea ce inteleg eu este ca preia semnalele transmise pe RF433 si le retransmite WiFi. De ce spui ca nu e smart?

Daca ma incurc prea mult renunt la asta. Daca nu am avut inundatie neprovocata de mine in aproape 20 de ani de cand merge sistemul, nu merita sa-mi bat capul. La dezastre, inundatia este cea mai mica problema. Oricum stau la parter si cel mult schimb parchetul (oricum e incercat cu doua inundatii provocate de mine, unul cand testam instalatia la picatura si scurgerea am facut-o cu furtun de 16 interior si picatura cu picatura, in miex de noapte cand m-am dat jos din pat am avut un soc cand mi-am bagat picioarele in apa A doua acum o luna cand am dat reset la acvariu, scoteam apa cu galeata pana la un anumit nivel sa nu dezamorsez filtrele si umpleam la loc cu instalatia la picatura data la maxim. Am bagat in bazin capatul cu care trageam apa, amorsat... Mare greseala, a alunecat si mi-a scurs vreo 10 cm din acvariu pe parchet pana m-am prins


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

In general vorbind, un device RF nu e smart pt ca nu ii stii status-ul: de ex i s-a terminat bateria sau s-a defectat - nu vei vedea asta nicaieri, vei sta linistit ca ai senzor dar de fapt nu ai.

De asemenea, daca ii dai o comanda, nu poti sa stii daca a fost sau nu executata. Eu am folosit o priza RF cu telecomanda rf smart ca sa comand o pompa de apa pt irigatie flori pe balcon. A mers perfect niste luni, dar intr-o zi comanda de oprire pompa nu a mai gost receptionata, cine stie de ce, drept urmare pompa a mers in gol vreo 8 ore pana am ajuns eu acasa :-)

Dar presupun ca pt senzor de inundatie e ok, ca ala doar tre sa dea el un semnal, nu primeste comenzi.

Atat timp cat ii cunosti limitarile, presupun ca e ok si RF.



Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Lasam inundatia pe planul secund pana ma mai prind cum este jucaria asta si ma mai eliberez la buzunar
Baiatul meu a avansat. Si-a facut server din RPi, a suprascris firmware-ul la niste deviceuri d'astea... Il astept sa se plictiseasca de joaca lui ca sa-i dau eu niste teme de studiu


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
adiio
Member
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 07:37:01
Messages: 166
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Astea sunt unele dintre problemele de care te lovesti in cazul software-ului proprietar, ca sa faci niste automatizari simple trebuie sa dai bani pe hardware compatibil... cand ai putea sa o faci extrem de simplu cu un firmware custom.
Exista Tasmota sau Easy ESP, pe ambele poti programa pinii lui ESP ca si input, de acolo poti pune un banal senzor de nivel, sau un detector analogic de inundatie (contact).
Daca tot a inceput cu rasberry poti face automatizarile de IN/OUT direct pe sistemul inclus, tot secretul ar fi sa folosesti distributia oficiala a lui raspberry, am o vaga banuiala ce HA nu este compatibil... vorbeam despre asta intr-un post anterior.
Trebuie avut in vedere ca RPI inseamna cablu, nu cred ca-i o problema in cazul tau, teoretic ai nevoie sa o faci local sub/langa acvariu.

This message was edited 1 time. Last update was at 04/05/2021 08:54:05

Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

adiio wrote:Daca tot a inceput cu rasberry poti face automatizarile de IN/OUT direct pe sistemul inclus, tot secretul ar fi sa folosesti distributia oficiala a lui raspberry, am o vaga banuiala ce HA nu este compatibil... vorbeam despre asta intr-un post anterior.
Trebuie avut in vedere ca RPI inseamna cablu, nu cred ca-i o problema in cazul tau, teoretic ai nevoie sa o faci local sub/langa acvariu.

De ce trebuie cabluri? El din cate am inteles si-a facut server cu care comunica WiFi cu divaisurile, ceva gen HA daca nu chiar asta. O sa mai vorbesc cu el...

In sfarsit au venit si cele 4 drosele electronice dimabile care alaturi de unul dublu vor alimenta cele 6 neoane. In Ro nu avea nimeni si a trebuit sa importe pentru mine (Celon), au venit in 8 zile de la comanda si asta cu sarbatorile din perioada asta.
[Thumb - IMG_20210504_112421_edit_876550061447497.jpg]



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
adiio
Member
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 07:37:01
Messages: 166
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Wireless pe partea de conectare la retea probabil, dar partea de senzoristica IN/OUT trebuie cablata.
gmanea
Member

Joined: 01/03/2012 22:52:18
Messages: 220
Location: Targoviste
IP:
Offline

Da, si eu intentionez la fel, totul cablat la interior. Mai jos sunt cateva detalii, poate ca sursa de inspiratie:
- comunicatie interna pe 485 modbus intre modulele: ATO (nivel sump + nivel bazin ATO), Temperatura, PH si pompe.
- aceste module comunica cu un modul master 485 ce comunica peste WiFi(este un esp 8266 D1 mini) cu un server NodeRed peste MQTT(instalat pe un pi 4).
- server-ul NodeRed transmite mesaje de alarma MQTT catre o tableta (cu android) care avertizeaza sonor si vizual(conectata peste bluetooth cu un difuzor/lampa din tavan).

Ce este foarte important, fiecare modul este independent, managerul central are doar rol de configurare, monitorizare si alarmare.

Modulul ATO are urmatoarea arhitectura:
- controller ProMini 3.3V
- masurare nivel apa sump prin metoda ToF: VL53L0X
- pompa DIY cu Nema17 si stepper "super silent" tmc2209, furtun silicon 4mm.
- logica integrata pentru controlul distantei pana la luciul apei.
Ca parametrii de intrare primiti peste 485(la instalarea initiala):
- tara (valoarea de referinta a distantei pana la suprafata apei; in mod normal se face o singura data, cand se stabileste nivelul dorit in compartimentul pompei).
- threshold-ul dorit (din experienta nu este necesar, rezolutia este de 1mm).
- viteza motorului(cam 3 RPM sunt suficiente, dar depinde de bazin).
- timeout (daca nivelul nu ajunge la valoarea prestabilita intr-un interval de timp se genereaza alarma).

Cam aceeasi tehnologie este utlizata si pentru a masura nivelul din bazinul ATO(apa dulce).
Utilizez aceasta componenta pentru:
- a detecta daca apa care ajunge in sump este egala cu cea scoasa din bazinul ATO(alarma altfel, poate s-a spart un furtun...).
- alarma ca apa dulce este pe terminate.

Modulul de temperatura:
- Un incalzitor normal, setat putin peste valoarea curenta.
- Incalzitorul este alimentat printr-un releu SSR controlat de un arduino ProMini.
- Un senzor Dallas ds18b20 cu carcasa de inox.
Functionarea este urmatoarea: in functie de temperatura programata(putin sub valoarea setata mecanic) se genereaza un semnal PWM ce controleaza releul SSR ce alimenteaza incalzitorul.
In cazul in care releul SSR nu mai functioneaza, temperatura creste pana la valoarea setata mecanic din incalzitor si se genereaza alarma.

Pentru PH am utilizat o sonda Dupla, un amplificator "china" si un convertor ADC ADS1115 + ProMini 3.3V.
Aici este nevoie de un modul de alimentare cu izolatie astfel incat sa se elimine bucla de masa si a nu influenta masuratoarea sondei PH.

Pompele (skimmer, valuri, main) sunt comandate cu 0-5V cu ajutorul unui DAC si un ProMini.
Pentru a le putea opri o sa utilizez un FET (inca nu am aceasta dezvoltare, urmeaza).

Sunt in desfasurare multe din activitatile de mai sus, dar ce pot sa afirm cu certitudine(testate):
- masurarea nivelului prin metoda "time of flight" este foarte precisa.
- pompa DIY cu Nema17 si stepper tmc2209 este extrem de silentioasa.
- integrarea cu un home assistant/google/node red, etc.. este exceptionala, ofera foarte multe posibilitati de management;
de exemplu, eu culeg la 5 secunde temperatura si PH-ul masurate de senzori; daca se depaseste o valoare dorita se face "publish" pe o adresa MQTT o alarma; la adresa respectiva a facut "subscribe"
tableta care genereaza o notificare (si pe boxa bluetooth).

Daca este cineva interesat....revin!
[Yahoo!]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

gmanea wrote:...Daca este cineva interesat....revin!

Ofcors ca vrem sa revii


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
adiio
Member
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 07:37:01
Messages: 166
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

@gmanea
Tare metoda de masurare a distantei cu senzorul laser, nu m-as fi gandit. Cum il protejezi de apa?
M-ar interesa pe mine, daca se poate, ceva poze cu pompa DIY cu motorasul pas cu pas...
gmanea
Member

Joined: 01/03/2012 22:52:18
Messages: 220
Location: Targoviste
IP:
Offline

Am facut si un filmulet, sa vad cum il pun!
Teoretic senzorul are lentile pe led-urile interne. Dar ca sa dorm linistit am pus o sticla subtire de la un display oled 0.96'' spart(se desface cu o lama pe jumatate).
Ca modul este independent, pe 485 doar raporteaza datele si poate sa primesca parametrii de configurare pe care sa-i salveze in eeprom.

[Thumb - ato1.jpg]

[Yahoo!]
gmanea
Member

Joined: 01/03/2012 22:52:18
Messages: 220
Location: Targoviste
IP:
Offline

Cred ca l-am pus:
[Yahoo!]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

din pacate trebuie sa ne dai si voie sa-l vedem
[Thumb - 2021-05-13 23_18_42-Automatizari acvariu (marin) — Mozilla Firefox.png]



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
 
Forum Index » Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com