[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Alt inceput  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
victor93
Junior member

Joined: 14/07/2018 10:20:14
Messages: 42
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut!

Numele meu este Victor si locuiesc in Bucuresti. Am mai detinut un acvariu acum ceva ani de aprox. 80 l populat cu Guppy, Sanitari, Xipho etc. Acesta a fost unul DIY de la tank pana la sistemul de iluminare (tuburi Philips dedicate pentru acvarii). Acesta a sfarsit prin a fi suprapopulat cu Guppy pentru ca aveam maternitate si am tinut tot puietul , my bad! Am renuntat la el la momentul ala.

Vreau sa incep un nou set-up. M-a gandesc la un acvariu de apa dulce, plantat, care ca si cel anterior sa se apropie cat mai mult de un colt din natura. Ca si volum, la momentul de fata ma gandesc la ceva de 80 - 100L. Inca nu sunt decis cu privire la locul de amplasare al acestuia de aici si variatia de volum. As vrea ceva comercial si nu DIY pentru ca acum am si un motan ce sta destul de mult singur acasa si sistemul trebuie sa fie cat mai safe pentru acesta.

Am nevoie de ajutorul vostru cu privire la alegerea echipamentelor. In momentul de fata nu stau deloc bine cu timpul liber asa ca o sa vreau un sistem cat de cat ok pentru a fi relativ autonom (stiu cu ce se mananca deci nu ma astept sa se intretina singur dar...). Bugetul este variabil, nu vreau sa cheltui o avere dar in functie de recomandarile voastre ma pot adapta.

Problema principala:

Calitatea apei. Locuiesc in zona Cartier Latin unde calitatea apei este destul de problematica.

Am folosit un tester 3 in 1 ordinar pentru moment valoriile fiind: GH - aprox. 10 - 12 , KH - aprox. 15 - 18 si un pH de aprox. 7,2. Stiu ca sunt valori cu o eroare mare dar macar mi-am facut o idee generala. Zilele urmatoare voi face rost si de niste testere adevarate si pot reveni cu valori mai aproape de realitate.

Aici regasiti si ultimul buletin de analiza al apei facut public de catre primaria Bragadiru: https://acilfov.ro/images/calitate_apa/18.06.2018-BRAGADIRU.pdf (trebuie totusi sa verific daca furnizorul meu preia apa de la ApaCanalIlfov avand in vedere ca valorile par a fi altele.

Astept cu interes recomandarile voastre si eventual pareri cu privire la calitatea apei.

Incerc sa imi fac temele bine inainte de a ma inhama la asta dinou, avand in vedere ca timpul nu imi permite sa o dau in bara Multumesc!

victor93
Junior member

Joined: 14/07/2018 10:20:14
Messages: 42
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Asa cum banuiam, firma de distributie pe aceasta zona face adaos de apa din sursa de foraj propriu. De aceea diferentele dintre buletinul de analiza si rezultatele de la robinet.

Cum aceasta firma nu are un buletin de analiza facut public o sa revin cat de curand cu niste rezultate facute la robinet, cu niste teste mai eficiente.

Pana atunci, propuneri de echipamente? Multumesc!
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Pentru apa, daca iti permiti, o instalatie de osmoza inversa va rezolva problema. La un acvariu de 100 de litri, un filtru JBL e902 cu piatra ponce in loc de bureti ar fi suficient. Iarasi, daca iti permiti, poti folosi medii filtrante mai bune, cum ar fi Siporax. Un micro-skimmer este util. Lumina ... doi t5 x 24 w, nu mai mult. Mai tirziu poti adauga reflectoare. CO2 ... si aici dupa buget! Cauta pe net, vezi ce se potriveste.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
victor93
Junior member

Joined: 14/07/2018 10:20:14
Messages: 42
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut, multumesc de recomandari.

Am mai avut o runda de negocieri si am obtinut spatiu pentru 125 L

Ma uitam catre un Juwel Rio 125 dar nu gasesc nicaieri doar tank-ul cu capac si stand urmand sa iau ulterior filtru extern, incalzitor etc. Aveti idee daca se gaseste si separat?

Eventual daca imi recomandati un alt tank de aprox. 125 L doar cu capac, pot lua separat standul.

Legat de instalatia de osmoza, am acces la apa trecuta prin asemenea instalatie si as putea sa o combin. Dar as vrea sa creez acvariu plecand de la parametrii apei mele pentru a fi cat mai in regula!

Multumesc!
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

victor93 wrote:Salut, multumesc de recomandari.

Am mai avut o runda de negocieri si am obtinut spatiu pentru 125 L

Ma uitam catre un Juwel Rio 125 dar nu gasesc nicaieri doar tank-ul cu capac si stand urmand sa iau ulterior filtru extern, incalzitor etc. Aveti idee daca se gaseste si separat?

Eventual daca imi recomandati un alt tank de aprox. 125 L doar cu capac, pot lua separat standul.

Legat de instalatia de osmoza, am acces la apa trecuta prin asemenea instalatie si as putea sa o combin. Dar as vrea sa creez acvariu plecand de la parametrii apei mele pentru a fi cat mai in regula!

Multumesc!


Nu se vinde Juwel separat. Asa vine el cu toate. Daca nu ai nevoie de filtru intern il scoti afara si gata. Sau poti sa lasi filtrul intern si sa mai adaugi si unul extern. Veteranii spun ca filtrul intern Juwel este unul dintre cele mai bune filtre interne ever ( aici nu vorbesc din experienta ).
Eu am Juwel dar am mers pe varianta indepartarii filtrului intern . Nu am fost convins dar m-a convins pozitia lui , fiind in zona cu vizib8litate buna. Daca ar fi fost amplasarea invers l-as fi pastrat. Pozitia incalzitorului la Juwel e f f buna in carcasa filtrului intern incat vei avea tot timpul apa incalzita mai omogen zic. La mine in acvarii nu folosesc incalzitor , temperatura variaza pe parcursul anului intre 23 si 29 de grade.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Daca achizitionati acvarii la suprapret,macar lasati internul acolo,eu consider filtrarea mecanica f importanta pt filtrarea biologica ^^ suna ciudat,dar...in capul meu are sens

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
victor93
Junior member

Joined: 14/07/2018 10:20:14
Messages: 42
Location: Bucuresti
IP:
Offline

paradoxx wrote:Daca achizitionati acvarii la suprapret,macar lasati internul acolo,eu consider filtrarea mecanica f importanta pt filtrarea biologica ^^ suna ciudat,dar...in capul meu are sens


Nu vreau sa achizitionez in mod express acvariu Juwel, cu atât mai mult nu vreau sa dau pe el mai mult decât face. De aceea va cer sfaturile.

Recomanda - mi tu un acvariu decent calitativ care sa vina echipat doar cu capac. Standul e optional, se poate face ulterior.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Nu cunosc acvarii doar cu capac, stiu doar acvarii sticla si atat sau acvarii "full option"(cu capac,lumina de rahat,si filtru intern la fel) de undemai adaugam noi o lumina mai buna,un filtru intern/extern superior si substrat in functie de gust,dar cat mai natural.
Din ce am vazut,aquariumprest.ro ar avea preturi decente,insa nu stiu ce mai au acum,am vizitat site.ul acum cateva luni.
Eu as face asa -
1: as cauta acvarii aici pe forum de la baieti,la un pret rezonabil,iar in functie de pret si ce ofera,m.as orienta catre ce mai am de adaugat la el. Cauta unul decent ca marime,indiferent daca are capac sau nu,poate fi adaugat ulterior sau improvizat pt siguranta pestilor. Cu 200/300 ron ai putea lua un 150/200l doar sticla.
2: as cauta pe cineva care face acvarii,sau as cauta pe olx.
3: as lua un acvariu mare dar ieftin "full option" si i.as adauga eu alte chestii,asteptand indicatii cu ce mai am nevoie de la userii de pe forum

In situatia data,un 200/300 ron pe acvariu(cu sau fara capac)cu un extern second la 300 sau nou la 500ron,plus 100 ron material filtrant pt extern,100 ron substrat si eventual inca 100ron un intern cat decat ok,ai ajunge la o suma de maxim 1100/1200 ron (adca aceeasi investitie ca si la juwel) doar ca fara alte investitii pe viitor,dai banii odata,dar sti ca ai ce iti trebuie,ce vor pestii si ce iti place si tie. Intr.adevar,nu ai stand,dar am un acvariu pus pe doua dulapioare vechi puse de.a latul,cu un blat de lemn(oridecare) deasupra si un blat de ala de "pluta"(spuma alba ) pt uniformizarea bolobocului
Pare conplicat,dar nu este,avand din nou rabdare,pt ca la urma urmei vrem in primul rand sa nu aruncam banii,sa le placa pestilor pe ce dam banii si sa se simta bine,sane placa si noua,urmand ca ma apoi sa facem mici achizitii suplimentare cu toate goangele noastre din cap admirand comportamentul natural al lor.
Poti chiar acum sa faci un topic de cautare a echipamentelor descrise mai sus aici pe forum,si te asigur ca in maxim 3 zile,vei avea mai multe oferte decat ai vrea la orice produs ^^ acum e vara,lumea intra mai mult seara sau deloc p forum,dar cei care intra mai mereu,te vor ajuta cu sigiranta.

This message was edited 1 time. Last update was at 15/07/2018 12:31:45


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Vlad123
Unripe member
[Avatar]

Joined: 15/07/2018 14:47:59
Messages: 1
IP:
Offline

salut,cine imi poate da un sfat in legatura cu ce fel de pesti mi as putea popula acvariul. dim:120X50X40 150-250 litri apa dulce. precizez ca am avut 10x Labidochromis caeruleus 4x Labidochromis caeruleus 2x Placidochromis Tanzania 4x Otophanyx Lithobates 2x Sciaenochromis Ahli 4x Ancistrus dolichopterus dar au murit cand m am mutat....
multumesc!

This message was edited 1 time. Last update was at 15/07/2018 15:02:02

Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

@Vlad123
Deschide si tu un topic separat pe tema asta. Sa nu se amestece problemele.
Si treci locatia la profil. Si eventual da-ne o descriere cu experienta care o ai la "Despre noi".

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
victor93
Junior member

Joined: 14/07/2018 10:20:14
Messages: 42
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare!

Din pacate nu am reusit deocamdat? sa intru in posesia testerelor de apa.

Ce parere aveti de un Juwel Lido 120 cu filtru E901 SH (fara filtru intern) + stand la 800 de lei?

Mi se pare cam ciudata forma la lido.

Ce ati alege intre lido 120 si rio 125?

Mersi!
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

victor93 wrote:Salutare!

Din pacate nu am reusit deocamdat? sa intru in posesia testerelor de apa.

Ce parere aveti de un Juwel Lido 120 cu filtru E901 SH (fara filtru intern) + stand la 800 de lei?

Mi se pare cam ciudata forma la lido.

Ce ati alege intre lido 120 si rio 125?

Mersi!


Fara sa stau de loc pe ganduri Rio !
victor93
Junior member

Joined: 14/07/2018 10:20:14
Messages: 42
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut!

Revin cu parametrii apei de la robinet:

Duritate: 31 °fH / 17.4 °dH
KH: ~ 18 dKH
TDM (Total dissolved solids) : 291 ppm
pH (20°C): 7.8

Cum vi se par parametrii pentru un acvariu plantat? Si de imi recomandati pe parte de fauna pentru apa asta. Mersi!
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com