[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
14 zile - acvariu Juwel Rio 240 litri  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Emas
Junior member

Joined: 23/06/2018 23:09:56
Messages: 5
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut,

Sunt nou pe acest forum si as avea nevoie de cateva sfaturi din partea voastra.

Probabil doar voi ma puteti ajuta, pentru ca "expertii" din petshop-uri sau din horbach nu m-au ajutat cu informatiile necesare si chiar as mai avea nevoie de o parere in plus.

Asadar, in 14 zile o sa fiu posesorul unui acvariu JUWEL RIO 240 de litri + MOBILIER + setul complet pe care il ofera firma juwel (filtru Bioflow + incalzitor s.a) si nu as vrea sa gresesc foarte mult sau daca se poate chiar deloc.

Mentionez ca am de 1 an, acvariu de 60 de litri cu 2 scalari si vreo 6 neoni si pot spune ca nu am dat-o in "bara" pana acum dar presupun ca la cel de 240 de litri e putin mai complicat de intretinut.

Si as avea niste intrebari la care nu gasesc raspunsul si care mi-ar fi de foarte mare ajutor si anume:

1. Trebuie filtru extern + filtru uv? (Am gasit filtru extern JBL E 902 potrivit pentru capacitatea aceastui acvariu. Legat de filtru UV, pana acum nu am inteles cum s-ar monta la filtrul exterior sau care ar fi rolul lui exact)

2. Daca pun plante si doresc sa pun, imi trebuie instalatie de CO2 cu tuburi (daca da, sincer, as vrea sa stiu daca mai exista alternative ) si ma afecteza filtru uv?

3. La plante trebuie substrat fertil? Daca da, se pune prima data substratul fertil si apoi piata de 3-4mm?

4. In acvariul de 240 litri este prea mult, daca am in total sa zicem: 5-6 scalari, 5-6 neoni, 5-6 gurami si 2-3 sanitari?

5. Schimbul de apa se face la 1-2 saptamani cum il fac la acvariul care il acum de 60 de litri?

Orice alt sfat este foarte apreciat.

Multumesc mult.

This message was edited 1 time. Last update was at 23/06/2018 23:30:43

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare si bun venit pe forum!

E bine sa-ti completezi profilul personal cu orasul in care locuiesti (My Profile - Location), ca sa nu te trimitem "dupa cai verzi pe pereti".
Referitor la intrebarile tale:

#1 - Filtru extern / lampa UV
- DA, un filtru extern este foarte util... recomand sa pui in el doar material de filtrare biologica + un prefiltru pe IN.
- Ca recomandare personala, NU te uita la debitul de apa al pompei ci la volumul canistrei... tot ce conteaza este cantitatea de material filtrant care incape in filtru!
- Lampa UV nu este obligatorie!... are utilitate doar in cazul in care te umpli de infuzori (sau in cazul anumitor maladii).
- Se monteaza pe circuitul OUT al filtrului extern (deci, apa care iese din filtru trece prin lampa UV si abia apoi ajunge in acvariu).
- Daca iei lampa UV, eu recomand sa o montezi (ca "sa fie" deja pe circuit), dar sa NU ii dai drumul decat la nevoie.

#2 - instalatie de CO2
- Daca vrei sa cresti plante pretentioase, atunci DA... ai nevoie de instalatie de CO2.
- In acelasi timp, pentru plantele pretentioase ai nevoie de "lumina" adecvata... nu stiu acvariile Juwel, da' nu cred ca ele vin cu cine stie ce lampa. Deci, o sa trebuiasca sa modifici / inlocuiesti lampa.
- Daca te multumesti cu niste plante "normale", atunci poti renunta la CO2 si la modificarea capacului.
- DA, lampa UV "deterioreaza" fertilizantii pe care ii vei pune in apa acvariului. Ca atare, cand fertilizezi trebuie sa opresti UV-ul.

#3 - Substrat fertil
- DA, ar fi bine sa pui un strat de "substrat fertil", peste care sa vii cu 2 degete de nisip.
- Practic insa, plantele "obisnuite" traiesc bine mersi si in nisip simplu. Totul depinde de nivelul la care vrei sa ajungi.
- Avem rubrica speciala cu "bazine plantate" si sunt multi colegi care te pot sfatui foarte bine.

#4 - Pestii
- Scalarii sunt cichlidae, adica pesti "teritoriali".... cand sunt tineri, e in regula. La maturitate, se va alege o pereche care ii va "fugari" pe ceilalti.
- Recomandarea mea este sa pastrezi cei 2 scalari pe care ii ai deja... poti sa mai iei niste neoni (sunt pesti "de card" si se simt bine "daca-s multi). Sa zic asa, 15-20 neoni.
- Guramii sunt din alt film... dar nu sunt agresivi, asa ca, daca iti plac tie, poti sa iei.
- Ia 4-5 Corydoras si 2-3 Ancistrus... atat!

#5 - Schimbul de apa
- Schimbul de apa se face cu scopul de a elimina nitratii rezultati in urma proceselor biologice din acvariu.
- Depinde de "cati" pesti ai si "ce" volum de apa... teoretic, nu gresesti daca faci un schimb de apa (25-50%) la fiecare 2-4 saptamani.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
sefer jesirah
Junior member

Joined: 13/03/2016 07:28:24
Messages: 79
Location: Mogosoaia
IP:
Offline

Daca iti plac scalarii, poti merge pe varianta ,,black water'', cu foarte putine plante si alea afara pretentii cu lemne si fara pietre. In varianta asta, scapi de co2, fertilizare si lumina modificata. Daca cauti pe forum sau pe net, gasesti niste acvarii in genul asta super faine! Asta e varianta cheap! o instalatie de osmoza si co2, te-ar ajuta sa le faci o apa moale si acida, ca la ei acasa, dar le poti achizitiona in timp! Mai era ceva, nu mai trebuie nici substrat fertil, substrat inert, granulatie mai mica si deschis la culoare. Ceva conuri de arin si frunze de stejar.

https://www.google.ro/search?biw=1366&bih=662&tbm=isch&sa=1&ei=IlgvW4GfL4X6wALJ47noDw&q=biotop+angelfish&oq=biotop+angelfish&gs_l=img.3...10548.17713.0.18778.16.14.0.2.2.0.130.1249.12j2.14.0....0...1c.1.64.img..0.8.616...0j0i30k1j0i8i30k1j0i10i30k1j0i10i19k1j0i8i30i19k1j0i30i19k1.0.pI1CDt9uaCA

This message was edited 2 times. Last update was at 24/06/2018 10:38:08

Emas
Junior member

Joined: 23/06/2018 23:09:56
Messages: 5
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:Salutare si bun venit pe forum!

E bine sa-ti completezi profilul personal cu orasul in care locuiesti (My Profile - Location), ca sa nu te trimitem "dupa cai verzi pe pereti".
Referitor la intrebarile tale:

#1 - Filtru extern / lampa UV
- DA, un filtru extern este foarte util... recomand sa pui in el doar material de filtrare biologica + un prefiltru pe IN.
- Ca recomandare personala, NU te uita la debitul de apa al pompei ci la volumul canistrei... tot ce conteaza este cantitatea de material filtrant care incape in filtru!
- Lampa UV nu este obligatorie!... are utilitate doar in cazul in care te umpli de infuzori (sau in cazul anumitor maladii).
- Se monteaza pe circuitul OUT al filtrului extern (deci, apa care iese din filtru trece prin lampa UV si abia apoi ajunge in acvariu).
- Daca iei lampa UV, eu recomand sa o montezi (ca "sa fie" deja pe circuit), dar sa NU ii dai drumul decat la nevoie.

#2 - instalatie de CO2
- Daca vrei sa cresti plante pretentioase, atunci DA... ai nevoie de instalatie de CO2.
- In acelasi timp, pentru plantele pretentioase ai nevoie de "lumina" adecvata... nu stiu acvariile Juwel, da' nu cred ca ele vin cu cine stie ce lampa. Deci, o sa trebuiasca sa modifici / inlocuiesti lampa.
- Daca te multumesti cu niste plante "normale", atunci poti renunta la CO2 si la modificarea capacului.
- DA, lampa UV "deterioreaza" fertilizantii pe care ii vei pune in apa acvariului. Ca atare, cand fertilizezi trebuie sa opresti UV-ul.

#3 - Substrat fertil
- DA, ar fi bine sa pui un strat de "substrat fertil", peste care sa vii cu 2 degete de nisip.
- Practic insa, plantele "obisnuite" traiesc bine mersi si in nisip simplu. Totul depinde de nivelul la care vrei sa ajungi.
- Avem rubrica speciala cu "bazine plantate" si sunt multi colegi care te pot sfatui foarte bine.

#4 - Pestii
- Scalarii sunt cichlidae, adica pesti "teritoriali".... cand sunt tineri, e in regula. La maturitate, se va alege o pereche care ii va "fugari" pe ceilalti.
- Recomandarea mea este sa pastrezi cei 2 scalari pe care ii ai deja... poti sa mai iei niste neoni (sunt pesti "de card" si se simt bine "daca-s multi). Sa zic asa, 15-20 neoni.
- Guramii sunt din alt film... dar nu sunt agresivi, asa ca, daca iti plac tie, poti sa iei.
- Ia 4-5 Corydoras si 2-3 Ancistrus... atat!

#5 - Schimbul de apa
- Schimbul de apa se face cu scopul de a elimina nitratii rezultati in urma proceselor biologice din acvariu.
- Depinde de "cati" pesti ai si "ce" volum de apa... teoretic, nu gresesti daca faci un schimb de apa (25-50%) la fiecare 2-4 saptamani.



Mersi pentru ajutor:

Cand ai spus ca gurami sunt “din alt film” la ce te-ai referit?

Mersi!
Emas
Junior member

Joined: 23/06/2018 23:09:56
Messages: 5
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Emas wrote:
koala wrote:Salutare si bun venit pe forum!

E bine sa-ti completezi profilul personal cu orasul in care locuiesti (My Profile - Location), ca sa nu te trimitem "dupa cai verzi pe pereti".


Adresa este de la inceput pusa.

Este Bucuresti.

This message was edited 1 time. Last update was at 24/06/2018 12:54:52

Emas
Junior member

Joined: 23/06/2018 23:09:56
Messages: 5
Location: Bucuresti
IP:
Offline

sefer jesirah wrote:Daca iti plac scalarii, poti merge pe varianta ,,black water'', cu foarte putine plante si alea afara pretentii cu lemne si fara pietre. In varianta asta, scapi de co2, fertilizare si lumina modificata. Daca cauti pe forum sau pe net, gasesti niste acvarii in genul asta super faine! Asta e varianta cheap! o instalatie de osmoza si co2, te-ar ajuta sa le faci o apa moale si acida, ca la ei acasa, dar le poti achizitiona in timp! Mai era ceva, nu mai trebuie nici substrat fertil, substrat inert, granulatie mai mica si deschis la culoare. Ceva conuri de arin si frunze de stejar.

https://www.google.ro/search?biw=1366&bih=662&tbm=isch&sa=1&ei=IlgvW4GfL4X6wALJ47noDw&q=biotop+angelfish&oq=biotop+angelfish&gs_l=img.3...10548.17713.0.18778.16.14.0.2.2.0.130.1249.12j2.14.0....0...1c.1.64.img..0.8.616...0j0i30k1j0i8i30k1j0i10i30k1j0i10i19k1j0i8i30i19k1j0i30i19k1.0.pI1CDt9uaCA


Poti sa imi spui niste plante mai putin pretentioase si cat de cat frumoase?
sefer jesirah
Junior member

Joined: 13/03/2016 07:28:24
Messages: 79
Location: Mogosoaia
IP:
Offline

Frumoase..pentru cine? Ti-am dat un link, esti la un click distanta de raspuns.

This message was edited 1 time. Last update was at 25/06/2018 15:47:11

Emas
Junior member

Joined: 23/06/2018 23:09:56
Messages: 5
Location: Bucuresti
IP:
Offline

sefer jesirah wrote:Frumoase..pentru cine? Ti-am dat un link, esti la un click distanta de raspuns.


Am vazut linkul doar ca nu prea ma incanta.

Probabil o sa aleg varianta mai grea, adica instalatie de co2 completa.

Imi plac foarte mult pestii dar si plantele au rolul lor.

Si prefer sa fac totul de la inceput bine sau foarte bine desi fiind un semi incepator, probabil ca o sa mai gresesc.

Daca tot am investit in acvariu plus filtru extern, cred ca merita si o instalatie de co2 pt plante.
Cred

Ai spus ceva de o instalatie de osmoza...Trebuie si asta? Adica pe langa filtru intern + filtru extern + instalatie de co2, mai trebuie si alta instalatie de osmoza? Ca daca e asa, iar ma cert cu nevasta

This message was edited 2 times. Last update was at 25/06/2018 23:34:40

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com