[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Filtru Tetratec sau JBL  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
fipilica
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2004 10:52:05
Messages: 609
Location: Brasov, Calea Bucuresti nr. 106
IP:
Offline

Ce imi recomandati a alege intre un tetratex ex 600 si un jbl profi 120?
M-ar interesa niste pareri in privinta:
1. volumului material filtrant
2. fiabilitate
3. zgomot redus
4. usurinta in gasirea pieselor de schimb


Detalii acvariu:
-volum 70litri brut
-7 kribi cu marimi intre 2 cm si 6cm ~4 luni achizitionati recent. vor ramane o pereche de indata ce se va alege una
- 8 melci pomaceea diferite marimi.
- windlove,anubias,cladophora & java moss, valisneria,echinodorus tenellus & ozelot,nucusi,cateva fire parvula

Din ce am calculat eu tetratec are un volum mai mare dar nu stiu daca se aplica si in cazul volumului materialului filtrant.

...
[Yahoo!] [MSN]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Eu as lua JBL pentru fiabilitate.Ca volum al materialului filtrant , la 70 l cat are acvariul nu cred ca trebuie sa-ti faci probleme.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
fipilica
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2004 10:52:05
Messages: 609
Location: Brasov, Calea Bucuresti nr. 106
IP:
Offline

Intr-adevar la 70 de litri si la ce locuitori or sa fie diferenta de material filtrant nu e decisiva insa ar fi fost bune niste pareri, impresii de la proprietari
Din pacare se pare ca nu foarte multa lume are asa ceva acasa sau daca au nu sunt prin preajma In consecinta o sa merg pe mana JBL-ului dat fiind ca in Brasov se pot gasi piese de schimb mai usor pentru el.

...
[Yahoo!] [MSN]
fipilica
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2004 10:52:05
Messages: 609
Location: Brasov, Calea Bucuresti nr. 106
IP:
Offline

Intr-un final jbl-ul cristal profi 250 a fost achizitionat. Cateva detalii minore ii cam stirbesc din imaginea de lucru nemtesc insa overall isi merita banii.
Intr-adevar este extrem de silentios, mai mult zgomot face bula de co2 in numaratorul de bule (sticla drojdie+gelatina+numarator DIY) decat filtrul :-)
Nici in ceea ce priveste faptul ca au pus mai mult accent pe volumul filtrant decat pe volumul de apa filtrat nu se dezmint. Cu debitul setat la ~70% (am luat in considerare cursa robinetului) creeaza un curent de apa aproape insesizabil.

...
[Yahoo!] [MSN]
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

fipilica wrote:Cateva detalii minore ii cam stirbesc din imaginea de lucru nemtesc insa overall isi merita banii.


Mda. Sa vedem. Greu de amorsat? Hm? Cunoscut? Metoda de amorsare (orificiul ala de umplere - fara pompa) mi se pare cel putin foarte departe de conceptul "german engineered". Nu mi se pare un detaliu minor. smilie

filipica wrote:un curent de apa aproape insesizabil.


Aici ai punctat decisiv. Dupa introducerea maselor filtrante debitul este foarte mic. Neacceptabil de mic as putea spune chiar cu "robinetul" deschi la maxim. smilie

In rest este facut din materiale bune si solid dar pare o copie stearsa a unui Eheim.
Ca sa nu mai spun ca inainte de a-l cumpara am cautat pe forumurile din Australia si USA sa vad ce parerere au baietii de acolo (pe site-ul JBL scrie ca este un flitru foarte vandut prin acele locuri). Surpriza. Aproape nici o referinta. Ma rog, am riscat totusi si l-am cumparat.
In momentul de fata sta frumos in cutie. Doar e un adevarat "back-up" nu?
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Scuze pentru postul nou - sa-l stapanesti sanatos.
Toate celelalte au problemele lor - sa nu crezi ca exista unul perfect.
E totusi un filtru bun.
fipilica
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2004 10:52:05
Messages: 609
Location: Brasov, Calea Bucuresti nr. 106
IP:
Offline

Gabriel wrote:
Mda. Sa vedem. Greu de amorsat? Hm? Cunoscut? Metoda de amorsare (orificiul ala de umplere - fara pompa) mi se pare cel putin foarte departe de conceptul "german engineered". Nu mi se pare un detaliu minor. smilie

Sincer eu l-am amorsat folosind furtunul de tur, a mers din prima si nu l-am trecut la minusuri. Intr-adevar ar fi fost util un buton de amorsare dar se poate trai si fara

Gabriel wrote:
filipica wrote:un curent de apa aproape insesizabil.


Aici ai punctat decisiv. Dupa introducerea maselor filtrante debitul este foarte mic. Neacceptabil de mic as putea spune chiar cu "robinetul" deschi la maxim. smilie

In privinta asta ma asteptam. Am vazut la ei pe site ca atrag atentia la debitul scazut (chiar se lauda cu treaba asta). In cazul meu este ok, acvariul este mic, insa asta variaza de la caz la caz.

Gabriel wrote:
Ca sa nu mai spun ca inainte de a-l cumpara am cautat pe forumurile din Australia si USA sa vad ce parerere au baietii de acolo (pe site-ul JBL scrie ca este un flitru foarte vandut prin acele locuri). Surpriza. Aproape nici o referinta.


Am fost in aceeasi situatie putine pareri , reviews
Minusurile la care nu ma asteptam se refera la imbinarile pentru tuburile tur-retur, putine la numar, care nu iti ajung sa folosesti toate tuburile. Al doilea minus ar fi palnia pentru retur e mult prea mare si nu poti sa o asezi decat in pozitie verticala smilie

Multumesc pentru urari si nu ai de ce sa iti ceri scuze, doar pentru asta e postul pentru pareri, opinii

...
[Yahoo!] [MSN]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com