[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu 180x50x55 ciclide americane  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
hauptmannclaudiu
Member
[Avatar]

Joined: 30/01/2011 19:15:08
Messages: 105
Location: Resita
IP:
Offline

Salut, dupa ceva acvarii plantate in trecut si dupa o pauza, m-am hotarat sa trec la ceva mai mare cu ciclide americane.
Acvariul are 180x50x55, cu sticla de 10mm, fund dublu, 2 longitudinale, 2 transversale.
Standul este facut de mine din lemn.
Capacul l-am facut din lambriuri cu trei proiectoare de 20w - 6500k
Filtrarea: 3 filtre interne, 700l/h, 1000l/h si 1500l/h
Ceva hardscape: buturugi, pietre, pietris o sa vedeti in poze
Pesti: Heros Severum, Geophagus brasiliensis, gurami, leri, electric blue acara, ancistusi, Sae
Acvariul are 3 saptamani, cam asta e evolutia proiectului:

VIDEO:


FOTO:


































Edited by koala: Am dichisit linkurile, ca sa vedem filmul.

This message was edited 3 times. Last update was at 04/06/2018 08:56:54

[Email] [Yahoo!]
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Superb!

Felicitari un bazin foarte reusit!

MSI Reef
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Pare cam subtirel lemnul de la stand, dar vad ca sunt multe intarituri deci cred ca ar trebui sa fie ok...

In schimb sa nu te superi pe mine, dar filtrarea e foarte deficitara, materialul filtrant din filtrele alea interne e foarte putin pentru un asa bazin... Adica in doar unu din cele 2 filtre externe de la bazinul meu, am de vreo 3 ori mai mult filtrare biologica, daca le aduni pe ambele e de cel putin 6 ori mai multa... Poate gresesc si ma vor corecta colegii, dar eu zic ca asa bazin merita o filtrare adevarata...

In rest, decorul si locatarii arata frumos cu toate ca si cu pestii te`ai grabit un pic ...

Felicitari pentru proiect si sper sa mearga bine. ca de aratat bazinul propriuzis arata super

The Lost World - 2017
hauptmannclaudiu
Member
[Avatar]

Joined: 30/01/2011 19:15:08
Messages: 105
Location: Resita
IP:
Offline

Merci pentru aprecieri. Stiu ca la nivelul asta s-ar preta filtre externe cu mult mai mult mediu filtrant dar, am trecut la filtre interne de la acvariu precedent ca experiment dupa o patanie cu un filtru extern, si parerea mea este ca dupa ce se cicleaza acvariul, bacteriile din fiecare milimetru al acvariului isi vor face treaba foarte bine + usurinta cu care poti intretine filtrele interne .. Pestii astia i-am avut impreuna de vreo 6 luni intr-un acvariu de 60x60x60, au crescut, acvariul era deja micut pentru ei. In acvariul asta am adaugat doar 2 Severumi, pana acum par ca se inteleg foarte bine, in afara faptului ca geophagusii depun si sunt un pic cam agresivi, dar e destul loc. Vizibil, filtrarea mecanica pare ok, vom vedea pe parcurs daca merge si cu filtre interne
[Email] [Yahoo!]
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Pai dupa mine avand de`a lungul timpului doar filtre interne, pot zice ca cele externe sunt mult mai suor de intretinut singurul inconvenient daca poti sa`i zici asa e pretul ... cand zic mult mai usor, tot ce fac e sa curat prefiltrele, in canistre umblu de 2 ori pe an... adica in acest moment nu le`am mai deschis din februarie si nici nu am de gand prea repede eu am 2x JBL e1501... am bazinul in semnatura, stand facut tot de mine, ca si acvariul de altfel. marimile sunt asemanatoare oarecum, al tau e un pic mai mare. 150 x60 x50 e al meu .

The Lost World - 2017
gabriel91
Member
[Avatar]

Joined: 23/10/2011 12:23:23
Messages: 235
Location: Targoviste
IP:
Offline

Filtrarea trebuie intradevar suplimentata....500,900,1500 sunt doar niste numere...important e volumul de material filtrant care incape intr-un filtru nu neaparat debitul acestuia
Estetic eu as fi facut geamul din spate negru

Spunem 1% din tot ce gandim, din 1% jumate mintim!
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

E un bazin frumos aranjat, luminos si "relaxant".

- DA, bacteriile nitrificatoare stau peste tot... DA, daca se fac schimburi de apa regulate si serioase, atunci bazinul ala poate merge "si asa".
- ca parere personala, mie mi se pare ca filtrele interne arata ca reaku' si strica estetica bazinului.
- pestii sunt cam amestecati, dar daca proprietarul este fericit, asta e tot ce conteaza.

Una peste alta, mie imi place ce vad!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

N-am treaba cu cichlidele, dar tamplarul amator din mine apreciaza lucrarea lemnoasa

Cu ce l-ai vopsit, palisander?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Frumos acvariu!
Ia in filtru extern bun!
De unde ai luat radacinile?
[WWW]
hauptmannclaudiu
Member
[Avatar]

Joined: 30/01/2011 19:15:08
Messages: 105
Location: Resita
IP:
Offline

Okok... Stiam ca o sa fiu "taxat" pentru filtrele interne.. am in vedere in viitor sa iau unul extern

Standul e facut dupa altele ce am vazut pe net + intarituri ce am mai considerat eu, lemn taiat cu timp la fierastraul vertical. Nu clinteste nici un milimetru
L-am vopsit cu lac+bait pe baza de apa de la Kober. Prima data am dat cu stejar, dar era prea roscat, dupa am dat cu alun si a iesit ok.

Radacinile sunt luate de la singurul petshop din Resita, cea din stanga, l-am convinns cu greu pe Ionut sa mi-o vanda, era expusa la el in acvariu.

This message was edited 1 time. Last update was at 04/06/2018 16:37:52

[Email] [Yahoo!]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

A iesit treaba buna

Eu i-as fi tras inainte un ulei de in, sa fie.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Imi place standul,
Care e grosimea lemnului din care l-ai facut? l-ai cumparat dedeman/partiker/brico/hornbach?

Ape limpezi

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
hauptmannclaudiu
Member
[Avatar]

Joined: 30/01/2011 19:15:08
Messages: 105
Location: Resita
IP:
Offline

Lemnul este de la Dedeman - Cherestea rindeluita rigla A/B 2000 x 70 x 28 mm -12.02 LEI
As fi vrut initial sa - l fac din lemn mai gros (Cherestea rindeluita rigla A/B 3000 x 70 x 42 mm ) dar nu aveau pe stoc si n - am mai avut rabdare. Am luat mai subtire si le am dublat pe unele. Sunt o gramada de variante, sunt grinzi toate marimile. Pe lateral il poti imbraca si in lambriuri, cum am facut eu capacul.
[Email] [Yahoo!]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

GreenLifeAquatics, daca mergi la Dedeman sau Hornbach, nu le lua de la materiale de constructii, ci din magazin - acolo gasesti lemne "trase".

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

La hornbach le si taie in magazin la masura dorita, foarte ieftin si ies toate exact.

MSI Reef
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Am vazut si eu pe youtube cum fac colegi din state pentru standuri, dar o data au alte sisteme metrice grosimea era de 2inch pe 4 inch si imi dau calculele peste cap si 2 e ca un coleg din state zicea ca a facut stand cu lemn mai gros si dupa ce si-a facut treaba standul si a vrut sa il mute pentru ca nu il mai folosea, nu putea ca era prea greu chiar si in cativa oameni si a trebuit dezmembrat ceea ce vreau sa evit.
E evident tine la acvariu tau atunci pentru un stand cu 2 acvarii de 100/40/50 sigur va tine, eu daca nu lucrez cu lucruri de genul asta am dubii si mai studiez situatia plus ca ma simt mult mai bine daca fac ceva de genu asta, mai ales ca mai vezi topicuri pe forum de la colegi care au mers la firme si le gresesc standul sau acvariu cu cativa milimetri :/.
Multumesc ca mai lamurit si ape limpezi in continuare.

This message was edited 1 time. Last update was at 04/06/2018 20:59:34


My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:GreenLifeAquatics, daca mergi la Dedeman sau Hornbach, nu le lua de la materiale de constructii, ci din magazin - acolo gasesti lemne "trase".




Multumesc!

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Daca vrei ceva trainic, evita lemnul de brad. Nuc, stejar, astea sunt pentru o viata.
Am facut si eu mobilier din brad, baituit si lacuit corect si corespunzator si m-am trezit peste ani ca a inceput sa scoata rasina pe unde ti-e lumea mai draga
E ieftin, dar pagubos.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Gurami( si leeri) sunt din alt film, nu se potrivesc cu cichlidele americane, normal fiecare tine ce-i place. Cum ti s-a spus trebuie sa imbunatatesti filtrarea
[Email]
hauptmannclaudiu
Member
[Avatar]

Joined: 30/01/2011 19:15:08
Messages: 105
Location: Resita
IP:
Offline

Oricum, lemnul se aseaza in timp, eu nu le am taiat toate la milimetru si daca pui multe intarituri il faci tanc, mai mult de 50 de kg nu cred ca are al meu. E destul de greu pentru ca am pus in fata si pe lateral placa de 18mm grosime si deasupra e groasa de 28mm. Bun, ca mie imi si place sa ma joc cu lemnul , sa le tai, sa le potrivesc..
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com