[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
filtru canistra cu debit scazut ?  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
gabiim75
Member

Joined: 12/10/2003 18:06:34
Messages: 155
Location: bucuresti baneasa
IP:
Offline

am un filtru AGUA PRO 4 canistra externa care filtreaza 1100 de litri pe ora, o am cam de 2 ani si pina m-ai saptamina trecuta filtra destul de bine chiar eram multumit de ea dar acuma nu mai merge la capacitatea ei maxima ,am schimbat axul de la rotor care era de ceramica si am pus unul de bronz care are aceleasi dimensiuni cu cel de ceramica ,rotorul merge bine nu atinge pereti de plastic din interior dar nu se m-ai invirte cu aceiasi viteza ca la inceput ,si nici nu scoate zgomot sau sa dea semne de ceva anormal
poate sa fie uzura aparatului sau are ceva ?
s-a mai intimplat la cineva asa ceva ?

ia-ma doamne stinge-mi neamul
[Yahoo!] aim icon [MSN] [ICQ]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Ai verificat si furtunurile? Sa nu fie colmatate.
Eu am patit asa cu Fluval-ul meu: dupa juma' de an m-am pomenit ca nu mai are putere. L-am luat la "inspectat" si am gasit blocate in cotul sorbului o sumedenie de resturi de plante. Dupa ce l-am curatat, functionarea i-a revenit la parametri normali.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si eu zic e infundat pe undeva.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Poate sa fie de la infundarea conductelor dar poate sa fie si din cauze constructive. Rotorul are in interior niste magneti permanenti si daca au caracteristici diferite sau interstitiul dintre magneti si stator este diferit rezulta alte caracteristici => alta turatie, putere, etc... De asemenea la puterea mica pe care o dezvolta mai conteaza si greutatea rotorului. Toate astea le spun deoarece chiar daca sunt de la aceiasi pompa producatorii mai schimba caracteristicile componentelor pe diverse loturi si pentru a pastra caracteristicile umbla la stator. In acest fel chiar daca pui un rotor identic ca si dimensiuni nu va avea acelasi randament deoarece difera statorul. Unii producatori mai de soi au bunul simt si dau alt cod la astfel de componente pentru seriile schimbate (ca la piesele de schimb de la masini cand te intreaba anul de fabricatie )...
gabiim75
Member

Joined: 12/10/2003 18:06:34
Messages: 155
Location: bucuresti baneasa
IP:
Offline

da ,era colmatat in interiorul capacului acolo unde este si motorul
avea inauntru citeva cochilii de melci
multam de ajutor

ia-ma doamne stinge-mi neamul
[Yahoo!] aim icon [MSN] [ICQ]
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

Nu t-i se pare cam indräzneatä ideea cu bronzul in apä? Poate-ar fi mai bunä ceramica! Cel putin nu-ti oträveste pestii.

Daca-ti spune cineva: "Nu se poate!", adu-ti aminte ca se refera la posibilitatile sale, nu la ale tale.
viocris
Junior member

Joined: 08/02/2004 20:23:55
Messages: 69
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

din pacate in romania nu prea exista posibilitatea obtinerii unui ax de ceramica asa subtire. eu am avut un fluval in aceeasi situatie si a ajuns in final piese de schimb pentru celelalte.

doar noi si pestii nostri
ozelot
Junior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2004 22:29:49
Messages: 84
Location: bucuresti
IP:
Offline

din fericire in ultima vreme se pot aduce pe comanda piese de schimb pt fluvaluri, dar se asteapta mult

Oamenii sunt 70% apa!Si nu e de ajuns!
[Yahoo!] aim icon [MSN]
gabiim75
Member

Joined: 12/10/2003 18:06:34
Messages: 155
Location: bucuresti baneasa
IP:
Offline

Carja Ioan wrote:Nu t-i se pare cam indräzneatä ideea cu bronzul in apä? Poate-ar fi mai bunä ceramica! Cel putin nu-ti oträveste pestii.

daca ai tu de unde sa aduci eu as cumpara cu mare placere

ia-ma doamne stinge-mi neamul
[Yahoo!] aim icon [MSN] [ICQ]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com