[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Diamant  XML
Forum Index » Cumparari
Author Message
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Cumpar diamant de calitate capabil sa taie sticla groasa - 10-12 mm.
Sau ma intereseaza daca stiti vreun magazin in care gasesc asa ceva (in Baia Mare sau in Bucuresti).

Poze: smilie ... Poze cu plante
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

Salut!
Sti dacä conteazä grosimea sticlei? Stii sä tai cu el? Eu am intrebat aici la mine mai multi sticlari, printre care si un maistru, si nici unul n-avea habar de asa ceva! Toti taie cu rolä. Si eu tai sticla de 12 tot cu rolä. Am si diamant, da pänä aflu cum sä-l folosesc, il las in sertar. Mi-a spus un bäträn cä n-am voie sä las täietoru cu toatä greutatea sa pe sticlä, cänd o tai. smilie Cam soadä treabä!
Ioan

Daca-ti spune cineva: "Nu se poate!", adu-ti aminte ca se refera la posibilitatile sale, nu la ale tale.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Carja Ioan wrote:Stii sä tai cu el?
Sincer sa fiu nu stiu daca stiu taia . Am un diamant destul de penal, tai sticla de 6 mm, da' mai groasa nu pot ....... si-am incercat sa-l folosesc in toate felurile posibile - tinut la diverse unghiuri, diferite presiuni ....... nu merge :aaa: .......

Carja Ioan wrote:Toti taie cu rolä. Si eu tai sticla de 12 tot cu rolä.
Cu rola taie sticla groasa si geamgii din Baia Mare, da' cind ii intrebi de unde o cumpara nimeni nu stie nimic .

Carja Ioan wrote:Am si diamant, da pänä aflu cum sä-l folosesc, il las in sertar. Mi-a spus un bäträn cä n-am voie sä las täietoru cu toatä greutatea sa pe sticlä, cänd o tai.
Asa stiu si eu, cu diamantu' nu trebe sa apesi foarte tare.
Cind folosesc rola am observat ca apasa geamgii cu toata puterea .


P.S. Ma multumesc si cu rola, numa' sa taie sticla groasa.

Poze: smilie ... Poze cu plante
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Un geamgiu vroia sa-mi vanda un diamant(rola) la pretul de 100 ron parca, nu mai stiu sigur ca a fost demult , si am impresia ca am vazut rola in BricoStore cam la acelasi pret.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Vin si eu aici cu un comentariu care poate parea OFF TOPIC dar cred ca are legatura:

Am vrut sa cumpar un diamant cu care sa tai minim sticla de 6mm. Am fost prin piata si am gasit la 10 RON. Pretul imi indica clar faptul ca nu e un diamant de calitate. La geamgeria din piata l-am intrebat pe geamgiu(un ardelean mucalit) daca ar fi bun diamantul. Imi da un straif de geam de 6 si imi spune sa ma duc sa incerc; daca reusesc sa tai geamul atunci sa cumpar diamantul, daca nu, sa vin cu diamantul la el. Incerc si bineinteles ca nu reusesc nimic. Ma duc cu diamantul la geamgiu, ia o bucata de sticla de 6, o tine vertical deci nu intinsa pe masa, trage cu diamantul meu pe ea si se taie fain-frumos. Am ramas masca.

Ideea e urmatoarea, din ce mi-a spus el: nu diamantul conteaza ci mana. Sunt diamante scumpe, mi-a si spus o zona de unde as putea cumpara, dar nu difera de cele ordinare decat prin anduranta. Poti taia cu orice diamant o bucata de geam daca stii sa-l tai.

Cam asta era mesajul lui si pe mine personal m-a convins.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

viviparu'"]Ideea e urmatoarea, din ce mi-a spus el: [b wrote:nu diamantul conteaza ci mana[/b]
Sint convins ca si mina e foarte importanta, da' nici calitatea diamantului nu cred ca-i de neglijat ....... ma gindesc la profunzimea "V"-urile alea care se observa in taietura - e vorba de cit de adinc "fisureaza" scula in sticla.

Poze: smilie ... Poze cu plante
lukaboy
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2004 08:45:01
Messages: 505
Location: Bucuresti, Mihai Bravu
IP:
Offline

iarasi putin off topic: am fost la un demo de geamgii si am vazut un pustan care taia geam de 16 cu un diamant cu rola... da' toata lumea i-a spus ca e datorita faptului ca e el meserias.

si atunci se uita tipul la mine si spune: "incearca si tu!"

a fost singura data in viata cand am taiat geam de 16 nu doar drept ci si curb, cu muchii perfecte... magie... dupa aia nu mi-a mai iesit. deci nu stiu de ce tine...

acum off topic rau de tot: da cu un scalar diamant ai incercat? ca la astia sigur esti meserias...

http://www.seachem.ro
[Email]
MihaiCalin
Membru de baza

Joined: 19/10/2002 15:28:40
Messages: 317
Location: iasi
IP:
Offline

Azi am asistat la taierea unei baghete lungi de 120 cm lata de 10 cm...in doua...deci omu a obtinut doua baghete..una de 4 cm si una de 6...cu niste canturi perfecte...
Am observat ca o umezit cu ceva...am dat cu mana si parea ceva uleios...nu mi-a explicat cum a facut...si inca ceva: dupa ce a facut zgarietura (care nu era deloc profunda, nu apasat prea tare) a ciocanit intr-un capat pana a aparut o fisura de pe o fata pe alta...apoi a bagat capatul de lemn a diamantului sub sticla si a apasat cu putere si constant pe marginile ei...si surpriza, fisura s-a propagat pana in partea cealalta... Am uitat sa zic e ca sticla taiata era de 10 mm.
[Email] [Yahoo!]
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

http://www.acvariu.ro/forum/viewtopic.php?p=9765&highlight=#9765
Vezi c-am mai scris si mai devreme ceva acolo!

Daca-ti spune cineva: "Nu se poate!", adu-ti aminte ca se refera la posibilitatile sale, nu la ale tale.
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

Hai sa ne offtopicaim o tzara.Asa cum zicea Mihai Calin (a observat un detaliu important ), inainte de o taiere precisa, nea Caisa geamgiu` lubrifiaza linia de taiere cu un pic de motorina sau petrol, ca diamantul sa "alunece" fin, fara sa "agate" sticla.
PS conteaza si mana meseriasului dar va asigur ca si diamantul, mai ales pt sticla mai groasa.
Porcule, am dat dupa tine cu PM, ca sa nu ma aberez cu informatiile pa™ forum (pt diamant).

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
 
Forum Index » Cumparari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com