[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Achizitie acvariu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
calin25
Junior member

Joined: 28/06/2018 06:33:59
Messages: 7
IP:
Offline

Gabi C wrote:Apa capata culoarea asta de la radacini .
Nu ai cum sa " opresti ciclarea" , e un proces continuu care a inceput din momentul in care ai dat drumu la bazin .
Trebuie sa o iei usor cu lumina. Cca 5 ore pe zi primele 2 saptamini , apoi cresti treptat sa jungi la un maxim de 8-9 ore .
Poti sa mai cumperi si ceva plante - in momentul asta ai foarte putine.
Faci schimburi saptaminale de apa de cca 50 % , mai ales acum la inceput cind ti se si coloreaza apa.
Pesti nu e recomandat sa introduci in prima luna . Trebuie sa stepti ca bazinul sa se cicleze.


am inteles.
mai sunt ceva plante in spatele radacinilor, dar sunt ceva mai scunde.
ce densitate mi ai recomanda si ce plante?
multumesc frumos
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Nu ne-ai spus pe ce ai mers . Juwel Rio sau Vision. Si eu sunt incepator in acvaristica. Ca idee si eu am un Juwel Vision 180 si sunt foarte multumit de el. In locul tau eu as fi optat pe lumina cu neoane T5 nu pe led. In alta ordine de idei la ce plantute am crescut pana acum lumina a fost suficienta. Cu siguranta ca sunt plante mai pretentioase dar pentru plante easy sau medii lumina e buna. Daca o sa ai rabdare sa te uiti la acvariile de vis de pe aici de pe forum , la sectiunea crem de la crem o sa vezi ca setupurile colegului Gabi sunt foarte frumoase. El foloseste tot un juwel cu lumina stoc. Ce invatam de aici ca e foarte important " cum" poate mai important de cat " cu ce " .
Una peste alta ai nevoie si de un filtru extern daca vrei pesti mai multi sau mai mari. Pentru plante si neoni este suficie filtrul intern i n prima faza. Foarte important este insa CO2 -ul. Fara CO2 poti uita de gazon.
Daca ar fi sa imi cumpar maine un alt acvariu , ar fi fara discutie tot Juwel.
Daca costurile nu sunt o problema , nu merita sa iti bati capul cu unul hand made. ( nu aruncati cu pietre , e doar o parere ).

This message was edited 1 time. Last update was at 28/06/2018 13:06:59

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

MihaiF wrote:Nu ne-ai spus pe ce ai mers . Juwel Rio sau Vision. Si eu sunt incepator in acvaristica. Ca idee si eu am un Juwel Vision 180 si sunt foarte multumit de el. In locul tau eu as fi optat pe lumina cu neoane T5 nu pe led. In alta ordine de idei la ce plantute am crescut pana acum lumina a fost suficienta. Cu siguranta ca sunt plante mai pretentioase dar pentru plante easy sau medii lumina e buna. Daca o sa ai rabdare sa te uiti la acvariile de vis de pe aici de pe forum , la sectiunea crem de la crem o sa vezi ca setupurile colegului Gabi sunt foarte frumoase. El foloseste tot un juwel cu lumina stoc. Ce invatam de aici ca e foarte important " cum" poate mai important de cat " cu ce " .
Una peste alta ai nevoie si de un filtru extern daca vrei pesti mai multi sau mai mari. Pentru plante si neoni este suficie filtrul intern i n prima faza. Foarte important este insa CO2 -ul. Fara CO2 poti uita de gazon.
Daca ar fi sa imi cumpar maine un alt acvariu , ar fi fara discutie tot Juwel.
Daca costurile nu sunt o problema , nu merita sa iti bati capul cu unul hand made. ( nu aruncati cu pietre , e doar o parere ).


Ce parere ai de Eheim? Mie mi se par OK!
Si daca ar fi sa fac un nano ... Dennerle, fara discutie.
Am si un "made" de la Alex Moldovan. Nu am vazut diferente fata de Eheim.
Asadar ... ce e bine facut poate fi din mai multe surse.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Silviu Man wrote:
MihaiF wrote:Nu ne-ai spus pe ce ai mers . Juwel Rio sau Vision. Si eu sunt incepator in acvaristica. Ca idee si eu am un Juwel Vision 180 si sunt foarte multumit de el. In locul tau eu as fi optat pe lumina cu neoane T5 nu pe led. In alta ordine de idei la ce plantute am crescut pana acum lumina a fost suficienta. Cu siguranta ca sunt plante mai pretentioase dar pentru plante easy sau medii lumina e buna. Daca o sa ai rabdare sa te uiti la acvariile de vis de pe aici de pe forum , la sectiunea crem de la crem o sa vezi ca setupurile colegului Gabi sunt foarte frumoase. El foloseste tot un juwel cu lumina stoc. Ce invatam de aici ca e foarte important " cum" poate mai important de cat " cu ce " .
Una peste alta ai nevoie si de un filtru extern daca vrei pesti mai multi sau mai mari. Pentru plante si neoni este suficie filtrul intern i n prima faza. Foarte important este insa CO2 -ul. Fara CO2 poti uita de gazon.
Daca ar fi sa imi cumpar maine un alt acvariu , ar fi fara discutie tot Juwel.
Daca costurile nu sunt o problema , nu merita sa iti bati capul cu unul hand made. ( nu aruncati cu pietre , e doar o parere ).


Ce parere ai de Eheim? Mie mi se par OK!
Si daca ar fi sa fac un nano ... Dennerle, fara discutie.
Am si un "made" de la Alex Moldovan. Nu am vazut diferente fata de Eheim.
Asadar ... ce e bine facut poate fi din mai multe surse.


Uite daca ma intrebi, eu vad lucrurile asa: ca si pret de achizitie Eheim e mai scump cu cateva procente pe acelasi volum al borcanului. Asta ar putea insemna un avantaj pentru Juwel ( e mai ieftin ) , DAR si un dezavantaj poate ( poate ca materialele folosite de Eheim sunt mai calitative ). Pe de alta parte , desi Eheim are o experienta in acvaristica in general, mai mare decat Juwel , in particular JUWEL are o experienta mai mare decat Eheim ( vorbim de zeci de ani ) in constructia de bazine .
Nu in ultimul rand vine in discutie si partea de gusturi personale in ceea ce priveste designul. Aici mie mi se par mai frumoase bazinele Juwel. Sigur acest ultim capitol cu designul are un grad mare de subiectivism de la individ la individ.
Cu siguranta si bazinele Eheim sunt ceva inalt calitativ in concordanta cu renumele companiei !
Iar DA , daca ar fi sa fac un nano si eu as merge pe Dennerle.

This message was edited 1 time. Last update was at 28/06/2018 21:39:04

nellyan
Junior member

Joined: 08/12/2015 17:07:12
Messages: 49
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare,
Legat de buturuga amintita mai devreme.
Am cumparat-o dintr-un magazin special de acvaristica si mi s-a recomandat sa o tin cateva zile in apa atsfel nu o sa mai pluteasca si o sa iasa acea substanta din ea.
Dupa o saptamana de tinut in apa, schimbad apa, buturuga este lipicioasa, pluteste in continuare si se formeaza in apa acel mucus albicios.
Daca o voi baga in acvariu si boi incepe ciclarea, voi avea aceeasi problema din cauza ei? Sau in timp, dupa ciclare nu se va mai repeta acest fenomen?

Si ca sa o tin scufundata sa pun ceva pietre?




Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Poti sa o bagi linistit in bazin dar va trebui intradevar sa pui un bolovan pe ea (sau sa o lipesti cu un gel de o piatra) .
O perioada va mai elimina " culoare " in apa dar prin schimburile partiale de apa vei elimina acest neajuns.
nellyan
Junior member

Joined: 08/12/2015 17:07:12
Messages: 49
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare,

atasez o poza cu ce mi-a iesit.
Pareri, sfaturi ?

O intrebare : am constat ca nu am parchetul perfect drept si prin urmare am o mica inclinatie la bazin. Din experienta voastra, este necesar sa scot toata apa din el si sa ii pun ceva sub dulap si sa il echilibrez? Diferenta este foarte mica, ce-i drept si nu cred ca se produce o mare presiune asftel incat sa apara fisuri. Pareri?

Mersi
[Thumb - acvariu.JPG]

[Thumb - ac.JPG]

nellyan
Junior member

Joined: 08/12/2015 17:07:12
Messages: 49
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nici o parere?
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Nu e nici o problema cu inclinarea, de altfel eu vad bula perfect la mijloc, nici nu inteleg de ce zici ca e inclinat.
Chiar si daca ar fi o mica diferenta, tot nu ar fi o problema, eu la acvariile mele am si juma de centimetru diferenta stanga dreapta.
Oricum se mai poate intampla sa se lase in timp (asa am patit eu).

Ce este extrem de important este ca suprafata pe care sta acvariul sa fie perfect plana, chiar daca nu e perfect orizontala, adica sa nu stea fundul acvariului in aer in vreun loc, dar asta nu mai ai cum sa vezi acum.

This message was edited 2 times. Last update was at 10/07/2018 09:13:10




MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Ai cabinetul original Juwel ?
nellyan
Junior member

Joined: 08/12/2015 17:07:12
Messages: 49
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Humbert wrote:Nu e nici o problema cu inclinarea, de altfel eu vad bula perfect la mijloc, nici nu inteleg de ce zici ca e inclinat.
Chiar si daca ar fi o mica diferenta, tot nu ar fi o problema, eu la acvariile mele am si juma de centimetru diferenta stanga dreapta.
Oricum se mai poate intampla sa se lase in timp (asa am patit eu).

Ce este extrem de important este ca suprafata pe care sta acvariul sa fie perfect plana, chiar daca nu e perfect orizontala, adica sa nu stea fundul acvariului in aer in vreun loc, dar asta nu mai ai cum sa vezi acum.


Salut,

In poza de mai sus, pare perfect deoarece l-am inclinat eu putin, ca sa se vada cat de mica este diferenta de 1mm, max 2mm.(stanga cum te uiti la poza)

Atasez o poza cu bolobocul pus pe bazin, de unde se poate observa ca "bula" este putin spre partea dreapta (cum te uiti la poza). Sincer, cred ca diferenta este mica, dar am zis sa intreb si pe cei cu mai multa experienta, care s-au lovit de diferite aspecte.

Suprafata pe care sta bazinul este plana, fiind cumparat set de la juwel... nu are nici un defect....bazinul se aseaza perfect, sg pb este cu parchetul


Mersi,
[Thumb - 111.JPG]

nellyan
Junior member

Joined: 08/12/2015 17:07:12
Messages: 49
Location: Bucuresti
IP:
Offline

MihaiF wrote:Ai cabinetul original Juwel ?


Da.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Scuzati.ma daca spun prostii,dar sa.mi bag ceva daca la volumul acela de apa,e vreo problema la inclinarea de 1 mm^^

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

nellyan wrote:
MihaiF wrote:Ai cabinetul original Juwel ?


Da.


Atunci nu iti bate capul. Ai grija sa pui acvariul direct pe cabinet. NU interpune nimic intre cabinet si acvariu ( gen polistiren , fata de masa sau banda subtire de guma ).
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

P.S. da dupa ce ai pus nisipul ala galben artificial ? Nu puteai sa gasesti ceva culori naturale ?
nellyan
Junior member

Joined: 08/12/2015 17:07:12
Messages: 49
Location: Bucuresti
IP:
Offline

paradoxx wrote:Scuzati.ma daca spun prostii,dar sa.mi bag ceva daca la volumul acela de apa,e vreo problema la inclinarea de 1 mm^^


Multumesc frumos!

nellyan
Junior member

Joined: 08/12/2015 17:07:12
Messages: 49
Location: Bucuresti
IP:
Offline

MihaiF wrote:P.S. da dupa ce ai pus nisipul ala galben artificial ? Nu puteai sa gasesti ceva culori naturale ?


Mersi frumos pentru sfaturi. Nu am adaugat.
Legat de substrat, na... nimeni nu este perfect mai si gresim...
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Am un acvariu de 400 de litri care are o diferenta de nivel de 1 cm la 130 cm lungime. Cind era gol, era perfect orizontal. Cind am pus apa am observat diferenta. S-a lasat parchetul. Are aproape un an si nu a “plecat”. Asa ca eu mi-as face mai multe griji legate de estetica acvariului (desi mie imi place culoarea galbena, dar nu e tocmai potrivita, in acea nuanta intensa, ca substrat).

This message was edited 1 time. Last update was at 10/07/2018 19:23:06


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
nellyan
Junior member

Joined: 08/12/2015 17:07:12
Messages: 49
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Am un acvariu de 400 de litri care are o diferenta de nivel de 1 cm la 130 cm lungime. Cind era gol, era perfect orizontal. Cind am pus apa am observat diferenta. S-a lasat parchetul. Are aproape un an si nu a “plecat”. Asa ca eu mi-as face mai multe griji legate de estetica acvariului (desi mie imi place culoarea galbena, dar nu e tocmai potrivita, in acea nuanta intensa, ca substrat).


Multumesc pt sfat. Asa este, in momentul in care l-am cumparat avea o nuanta mai inchis(cel putin asa parea in magazin) nu am luat in considerare lumina neoanelor, care va accentua culoarea.
Din pacate, nu vad viabil sa scot toata apa, sa scot tot pietrisul si sa il inlocuiesc.
Nu stiu, totusi, daca este o varianta sa scot marea parte din el si sa adaug unul cat mai aproape de mediul natural.

Vreun sfat pe acest subiect? Care sa usureze schimbul de pietris?
MihaiN
Junior member

Joined: 29/06/2017 14:48:16
Messages: 31
Location: Bucuresti, Drumul Taberei
IP:
Offline

Salutare,
Pare sa nu aibe o granulatie prea mare. Eu as folosi un furtun simplu, transparent si cu diametru interior mai mare de 1cm si "sifonezi" cu totul pietrisul. Problema e ca trebuie sa fiti 2 persoane ca sa eviti amorsarea furtunului ("in stilul damingeana") la fiecare umplere a galetii. Un alt tip de amorsare a furtunului este introducerea totala a furtunului in acvariu, umplerea lui cu apa, obturarea unui capat pe care-l pui in galeata si dupa, intervine gravitatia...
Spor!
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com