[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cica sa bricolez cand sunt antitehnic  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
varolluis
Member

Joined: 16/05/2015 16:15:31
Messages: 218
Location: Panduri/Bucuresti
IP:
Offline

Eu am o buba nasoala. Habar n-am sa dau o gaura cu bormasina, dar am impresia ca pot sa fac proiecte super profi. N-am scule, nici nu stiu ce scule trebuie sa folosesc in diferite situatii, dar mi se pare simplu sa bricolez.... nasol.
De aici si urmatoarea mancarime: vreau sa fac un fel de mini aqua ponic si am nevoie de niste sfaturi unde m-am blocat.

Se da asa: nano 65x45x40. O lampa 2 x 18w pe mijloc si un filtru eheim 2215. Dat fiind ca borcanul este pentru niste betta salbatici tin coloana apei undeva la vreo 30 de cm.
Acum ce vreau sa fac: - sa reduc coloana apei la 20 de cm si in partea din spate (intre lampa si geam) sa "agat" un ghiveci dreptunghiular din plastic (jardiniera) cu o lungime de vreo 50 sau 60 cm, vreo 18 cm inaltime si vreo 20 cm latime, in care sa bag outul de filtrul extern. Ce pun in ea, cum fac scurgerea si restul detaliilor le dau de cap, dar ce ma framanta este urmatoarea chestie: cum naibii sa agat jardiniera ai.
Ma gandeam sa pun pe laterale cate o bugata de lemn, prinsa de stand si de astea sa vin cu un suport de metal sau ceva. Aveti vreo idee cum sa-i dau de cap?
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

idei:
- bucati de lemn pe stand si jardiniera o suspenzi de ele cu profile din alea tip L pentru polite - o poti suspenda cu soricei din plastic, desi o sa aiba cam 20 kg, e cam grea
- alternativ, poti sa o suspenzi direct de perete, daca ai perete aproape
- faci un suport din eggcrate sau plexiglas si il pui in acvariu iar jardiniera peste el
- pui jardiniera in spatele acvariului pe ce vrei tu (daca ai loc), dar in cazul asta nu mai poti face traseul apei prin fundul jardinierei, in caz ca asta planuiai

This message was edited 3 times. Last update was at 17/04/2018 12:59:29




varolluis
Member

Joined: 16/05/2015 16:15:31
Messages: 218
Location: Panduri/Bucuresti
IP:
Offline

Ms de sfaturi. Aia cu eggcrate m-a trimis direct pe Google ).
Singurele lucruri de care pot sa o agat sunt suporyi prinsi de stand, sau de buza acvariului. Daca fac un suport din plexi agatat de geamul din spate si can 20 cm de laterale oare tine, sau e sarcina prea mare? Sticla e de 8, lipita de Florin de la aquadec rimless (orice ar insemna asta ).
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

20 de kile e cam mult sa atarni de acvariu, mai ales ca greutatea nu e distribuita uniform, pe toate laturile.
Posibil sa tina, dar eu nu as face asta.

Fa un suport din plexi transparet care sa stea in acvariu si pui jardiniera pe el. Practic se vor vedea doar lateralele suportului.

This message was edited 1 time. Last update was at 17/04/2018 20:51:47




 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com