[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sfaturi sump 800 x 350 x 400mm!  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
bala_adi
Junior member

Joined: 28/02/2018 21:14:11
Messages: 7
Location: Buzau
IP:
Offline

Sumpul deserveste un acvariu de 400l cu ciclide posibil pe viitor de discusi.
La impartirea sumpului am mers pe o schema gasita pe net pe care am adaptat-o la dimensiunile mele.
Nu am luat in considerare dimensiunie foilor de geam in calcule.

Primul compartiment va avea bureti.
Al doilea compartiment va avea bioballs cel putin 10 l.
Al treilea compartiment va avea 15 l de siporax.
Al patrulea compartiment va avea o pompa de 2000l eheim.
Printre ele intentionez sa mai pun si bureti pentru ca mai ramane destul spatiu.

Va rog sa imi dati cateva sfaturi legate de ordinea mediilor de filtrare si a dimensiunilor dintre foile de geam.
Va multumesc frumos!
[Thumb - sump.JPG]

This message was edited 2 times. Last update was at 23/03/2018 20:28:50

geani
Membru de baza

Joined: 25/11/2012 11:44:20
Messages: 443
IP:
Offline

eu as merge pe astfel de sump. dar asezarea in sump sa fie asa bioballs, burete, putin perlon si mediile bio.

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40/30759.page

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/32800.page
[Email]
ionut_dt
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/12/2010 11:54:20
Messages: 940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Primul geam de langa pompa nu-si are rostul. Nivelul apei in camera pompei o da al doilea geam. Doar daca vrei sa inghesui acolo o bucata de burete. Oricum , la cum ai pus mediife filtrante, apa ajunge la pompa curata.

Ionut Dumitrascu
bala_adi
Junior member

Joined: 28/02/2018 21:14:11
Messages: 7
Location: Buzau
IP:
Offline

Da, asa este.

Acvariul are o gaura de supraplin si de acolo o sa fie intrarea in sump. Aveti idee daca o sa fie mult zgomot din cauza caderii apei pe verticala (in jur de 90cm)?

Multumesc.

This message was edited 1 time. Last update was at 24/03/2018 12:00:05

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cu cat sumpul este mai complicat, cu atat mai greu iti va fi sa-l tii curat si cu atat mai mult spatiu util vei pierde...
- am modificat schita si-am eliminat 2 peretii: in camera pompei si-n primul compartiment.
- Compartimentul 1 = filtrare mecanica = bureti, pasla, ciorap, etc
- Compartimentul 2 si 3 = filtrare biologica = eu as pune doar Siporax (in saculeti de plasa, ca sa fie usor de manevrat).
- Nu ne-ai spus cum o sa realizezi scurgerea apei din bazin in sump... doar cu o teava?... daca DA, atunci o sa fie ceva "galgaiala si clipoceala".


PS: Intra in My Profile / Location si seteaza orasul in care locuiesti.
[Thumb - sump.JPG]


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
bala_adi
Junior member

Joined: 28/02/2018 21:14:11
Messages: 7
Location: Buzau
IP:
Offline

Multumesc pentru modificarile aduse. Banuiesc ca in primul compartiment unde vine furtunul de in va trebui prelungit pana sub medii ca sa oblige apa se treaca prin toti buretii.

Da, as vrea sa folosesc doar gaura pe care o am deja in acvariu de supraplin dar fara "galgaiala si clipoceala". Sugestiile sunt bine venite.
ionut_dt
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/12/2010 11:54:20
Messages: 940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu exista “ fara zgomot” la o teava
Singura varianta este overflow BEAN ANIMAL , ori intern, ori extern

Ionut Dumitrascu
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

koala wrote:- am modificat schita si-am eliminat 2 peretii: in camera pompei si-n primul compartiment.


Cred ca trebuia sa faci trecerea din primul compartiment in al doilea in partea de jos.
E leit sump-ul meu.
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com