[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ramirezi cu ochii umflati :(  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Acvariu de 35 l , substrat turba cu nisip , bine plantat ,populat cu o pereche de ramirezi.Intr-o zi , am facut curatenie in acvariu deoarece iesise turba de sub nisip si am tulburat destul de tare apa.Dupa cateva zile , atat masculul cat si femela aveau un ochi umflat si ceva asemanator unui cos in frunte.I-am bagat la tratament intr-un acvariu de 10 l cu bactopur direct si cu mycopur.Femela a murit dupa cateva zile , cu burta umflata , iar masculul inca traieste , dar nu prea e interesat de mancare si starea nu pare sa i se amelioreze.Ce boala este si ce ma sfatuiti sa fac ?

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Creste temperatura, treptat, pana la 28-29 de grade. Continua tratamentul cu baktopur direct. Mareste aerarea.
[Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Am inteles.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
dinu
Member

Joined: 30/12/2005 11:26:31
Messages: 156
Location: Bucuresti-Vitan
IP:
Offline

johnny6600 wrote:Am inteles.

Incearca si cu schimburi dese de apa.Daca ai timp in fiecare zi.Cel mai bine stau de obicei intr-un acvariu steril sunt mai sensibil chiar si decat discus.
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Hmm ,e o idee , o sa incerc si asa

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com