[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu de 4 metri lungime  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si cu filtrare adecvata, si tot e ceva "care nu se potriveste"... pestele ala are 25-30 cm, iar bazinul are 120x40x50!!!
Ma rog, parerea mea este ca bazinul ala nu e potrivit pentru un Pacu, da' nici nu vreau sa insist foarte tare.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

koala wrote:Nu numa' asta, da' nici nu vad ce cauta ciortanul ala intr-un bazin atat de mic...

Clar, plus cat se mai face..daca apuca

This message was edited 1 time. Last update was at 13/12/2018 18:54:16

[Email]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

La cum stau lucrurile acum, nu cred ca prinde weekendul.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
feraruflorin
Junior member

Joined: 16/03/2018 13:54:07
Messages: 37
Location: Botosani
IP:
Offline

Am fost putin ocupat.
Intre timp am luat doua filtre jbl e902, am montat unu.
Azi am primit lampile, doua bucati "Lampa suspendata -JK–LED1200", am montat una.
Pestele este donat de o persoana care nu mai avea unde sa il tina. Din cate am inteles, avea un bazin jumatate fata de al meu, si mai avea inca doi cu el (nu stiu ce specie dar in poze par marisori si aia). Asta a stat 2 saptamani (pana am apucat sa comand sticla si sa o lipesc) la mine intr-un bazin de 30 de litri doar cu filtru de aer si schimbat regulat de apa ( la 2-3 zile).
Acum am doua optiuni.
Sa amenajez acvariul nr.2 cu ceva minimalist ( sa aiba loc pestele), sa fac ciclare si apoi sa mut pestele in el sau daca isi face OMUL (care l-a crescut) un acvariu mai mare sa i-l dau inapoi.
Cand mi l-a dat, OMUL a zis ca are 800g si a mai zis ca ar fi piranha red belly.
Atasez poze.

Sarbatori fericite!
La multi ani!
[Thumb - 2A25E61C-47AE-49BC-ACC9-54F09D4EA8D9.png]

[Thumb - 3EBD1A6D-22C8-4FBE-B68B-6A4B6B669E6B.png]

[Thumb - aa1.png]

adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

eu zic ca dacaomul isi face un bazin mai mare ,icare sa ai permita sa ai tina pe toti,inainte sa pregatesti tu bazinul,ar fi bine sa il dai omului
Faptul ca nu ai bazin ciclat e destul de nasol,sa il ti asa " saptamani
Sa faci ciclarea cu el in bazin,iarasi spun ,nu e bine pentru animalutul ala, dar
Asta e parerea mea

PS Nici cum e acum nu este bine... amenajeaza cat mai rapid bazinul pentru el si incearca sa faci ciclarea cu el in bazin,schimburi dese de apa cu aspirarea substratului la fiecare schimb*

Pentru ca pestele e mare,face multa mizerie , eu zic ca in bazinul care il ai acum sa faci schimburi zilnice mai ales ca ,din cate vad nu e mare bazinul,e chiar mic si mai ales ca nu ai filtru la el
asa ca fa schimburi zilnice ,cel putin 50%

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
feraruflorin
Junior member

Joined: 16/03/2018 13:54:07
Messages: 37
Location: Botosani
IP:
Offline

adrian09 wrote:eu zic ca dacaomul isi face un bazin mai mare ,icare sa ai permita sa ai tina pe toti,inainte sa pregatesti tu bazinul,ar fi bine sa il dai omului
Faptul ca nu ai bazin ciclat e destul de nasol,sa il ti asa " saptamani
Sa faci ciclarea cu el in bazin,iarasi spun ,nu e bine pentru animalutul ala, dar
Asta e parerea mea

PS Nici cum e acum nu este bine... amenajeaza cat mai rapid bazinul pentru el si incearca sa faci ciclarea cu el in bazin,schimburi dese de apa cu aspirarea substratului la fiecare schimb*

Pentru ca pestele e mare,face multa mizerie , eu zic ca in bazinul care il ai acum sa faci schimburi zilnice mai ales ca ,din cate vad nu e mare bazinul,e chiar mic si mai ales ca nu ai filtru la el
asa ca fa schimburi zilnice ,cel putin 50%


Doar ce am spus ca am montat un filtru jbl e902, am atasat si poza.
Nu am avut timp sa fac cilcare la bazinul actual, ca nu vroiam sa il mai tin in bazinul de 30 de litri (am vazut si eu ca este chinuit).
Acum macar are 420 de litri
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

ok dar schimburi de apa max la 2 zilz macar 30% ,si asa nu e nimic garantat,apa isi schimba repede parametri si trebuie sa ai ti macar la limita

nu stiu daca e suficient doar 30% ,din cate am citit la colegi care tin ciclide si ciortani de genul asta , fac schimburi si de 80% la bazine ciclate

Si inca un sfat, sunt sigur unii colegi ti l-au dat inainte. la bazine cu volum mare ,este recomandat sumpul,nu ca nu le poti tine si cu canistre dar din cate am citit e mult mai rentabil ca filtrare si mult mai usoroara mentenanta

This message was edited 1 time. Last update was at 28/12/2018 21:31:51


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
feraruflorin
Junior member

Joined: 16/03/2018 13:54:07
Messages: 37
Location: Botosani
IP:
Offline

adrian09 wrote:ok dar schimburi de apa max la 2 zilz macar 30% ,si asa nu e nimic garantat,apa isi schimba repede parametri si trebuie sa ai ti macar la limita

nu stiu daca e suficient doar 30% ,din cate am citit la colegi care tin ciclide si ciortani de genul asta , fac schimburi si de 80% la bazine ciclate

Si inca un sfat, sunt sigur unii colegi ti l-au dat inainte. la bazine cu volum mare ,este recomandat sumpul,nu ca nu le poti tine si cu canistre dar din cate am citit e mult mai rentabil ca filtrare si mult mai usoroara mentenanta


Multumesc pentru sfaturi!
Sump-ul... nu prea mi-a placut ideea (intradevar mi-au mai zis colegii de forum mai inainte), plus ca nu am mai avut niciodata... cine stie poate in timp am sa imi revizuiesc planul

Sarbatori fericite!
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Pai spor cu schimburile trebuie sa te tii de ele o luna, iar pestele e pacu suta la suta, omul ori nu stie ce avea(cel mai probabil) ori a tinut sa-si vanda marfa
[Email]
feraruflorin
Junior member

Joined: 16/03/2018 13:54:07
Messages: 37
Location: Botosani
IP:
Offline

ocean wrote:Pai spor cu schimburile trebuie sa te tii de ele o luna, iar pestele e pacu suta la suta, omul ori nu stie ce avea(cel mai probabil) ori a tinut sa-si vanda marfa


A fost donatie/gratuit desi am insistat sa il platesc...asta spune multe despre calitatea omului.

Am citit ca pacu are dinti dreptunghici, asta are triunghiulari...deci e posibl sa fie piranha red belly
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Cam cocosat pentru Red Belly.
Plus ca la 800g e prea mare.

Cryptic Cherries - West-Africa river
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Lemon wrote:Cam cocosat pentru Red Belly.
Plus ca la 800g e prea mare.

[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com