[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Constructie acvariu 85 x 85 x 70 (L x l x h)!  XML
Forum Index » Hardware
Author Message
bala_adi
Junior member

Joined: 28/02/2018 21:14:11
Messages: 7
Location: Buzau
IP:
Offline

Intentionez sa fac un acvariu la dimensiunile din titlul postarii. Din pacate spatiul nu îmi permite sa maresc laturile. Dat fiind cantitatea de apa din el as vrea sa mi-l faca cineva cu experienta. Puteti sa îmi recomandati pe cineva (raport pret/calitate) bun în Bucuresti. Am vazut mai multe site-uri dar nu as vrea sa platesc cât nu face. Cam la ce pret sa ma astept? Multumesc.

P.S. As fi tentat sa pun ciclide dar stiu ca au nevoie de lungime mare la acvariu chiar daca au la dispozitie aproape 500l de apa drept urmare cred ca o sa merg pe discusi. Ce îmi recomandati?

This message was edited 1 time. Last update was at 28/02/2018 21:24:47

ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2845
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Nu stiu cata experienta ai, as spune sa incepi cu scalari(tot cichlide) si discusii mai incolo
[Email]
bala_adi
Junior member

Joined: 28/02/2018 21:14:11
Messages: 7
Location: Buzau
IP:
Offline

Ciclide Malawi am avut timp de mai multi ani in schimb nu pot spune acelasi lucru despre discusi. Oricum alegerea ramane intre discusi si ciclide. Sunt din Buzau si da m-am gandit sa il fac la 60 de cm inaltime.

This message was edited 2 times. Last update was at 28/02/2018 21:42:37

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai, ar fi bine sa ne spui din ce oras esti.

- minim geam de 12 mm grosime... fund dublu, din geam de 10 mm.
- inaltimea aia de 70 cm este prea mult!... nu o sa poti umbla in el, nu-l vei lumina ca lumea... te va chinui la curatenie.
- as zice sa te opresti cu inaltimea la 60 cm... e mai mult decat decent.
- daca nu ai experienta cu acvaristica, atunci ar fi bine sa nu "sari" direct la discusi...
- ce fel de pesti iti plac? Adica, cam ce-ai vrea sa faci in acvariul ala? Trebuie sa ai o idee... ceva...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
bala_adi
Junior member

Joined: 28/02/2018 21:14:11
Messages: 7
Location: Buzau
IP:
Offline

Daca ramane la dimensiunile 82 x 82 x 60 cu geam de 12 si fund dublu de 10 mai are nevoie de intarituri pe toate laturile sau varianta cu intaritura in H?

This message was edited 2 times. Last update was at 05/03/2018 19:42:03

ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2845
Location: Targu Mures
IP:
Offline

bala_adi wrote:Ciclide Malawi am avut timp de mai multi ani in schimb nu pot spune acelasi lucru despre discusi. Oricum alegerea ramane intre discusi si ciclide. Sunt din Buzau si da m-am gandit sa il fac la 60 de cm inaltime.

DISCUSII SI SCALARII SUNT CICHLIDE ! Nu africane e drept ci sudamericane, de ce la posesorii de africane le e greu/lene sa asimileze ca in lume sunt muulte alte feluri de cichlide pe toate continentele ???!
[Email]
bala_adi
Junior member

Joined: 28/02/2018 21:14:11
Messages: 7
Location: Buzau
IP:
Offline

Scuze. Nu cunosc prea multe despre discusi dar as vrea sa invat. Deocamdata sunt la capitolul construire acvariu asa ca fiecare sugestie este bine venita. O sa ajungem si la pesti....
Andrei P
Member
[Avatar]

Joined: 28/11/2016 18:13:27
Messages: 209
Location: Bucuresti, Drumul Taberei
IP:
Offline

Salut , eu sunt de parere ca discusii necesita destul de multa ingrijire fiind cu mult mai sensibili la calitatea apei vs africani .
Totodata , ei au un comportament destul de timid , in marea majoritate a timpului se ascund cand va exista cineva prin fata acvariului .
Avand in vedere adancimea acvariului exista sanse destul de mari sa se ascunda astfel incat sa para un acvariu gol.
De obicei acestia se comporta bine cu neonii intrucat prin adaugarea unui banc insemnat de neoni ei se simt mai in siguranta si nu ar mai fii asa sfiosi .
Fiind sensibili la calitatea apei ar fii buna apa de osmoza ( implica un cost suplimentar + un anumit disconfort in casa aceasta avand nevoie de racordare la apa si la canalizare ) .
Un acvariu frumos cu discusi este dupa parerea mea unul plantat care iara implica anumite costuri pe partea de fertilizare.
Adunand toate acestea vei ajunge la niste sume maricele si totodata multa munca si timp investit .
Dupa umila mea parere un acvariu de ~500 l plantat si cu discusi arata incredibil INSA ca si costuri si ca si mentenanta ajungi aproape de unul cu apa sarata .

This message was edited 1 time. Last update was at 05/03/2018 22:56:34

Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Andrei P wrote:Dupa umila mea parere un acvariu de ~500 l plantat si cu discusi arata incredibil INSA ca si costuri si ca si mentenanta ajungi aproape de unul cu apa sarata, care, pe deasupra, e si mai frumos.

Cryptic Cherries - West-Africa river
 
Forum Index » Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com