[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Apa tulbure in acvariu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Lia01
Junior member

Joined: 07/02/2018 12:58:00
Messages: 8
IP:
Offline

Mi-am luat acum 4 zile un acvariu . Am luat 4 plante vii, pietri? ?i pamant special pentru ele . Am filtru , termometru ?i tot ce trebuie . Totul arat? foarte Ok pana ieri când apa s-a f?cut brusc tulbure ?i acum are o culoare verde-Galbena. Am uitat sa precizez ca nu am Pe?ti înc? deoarece acum ciclez acvariul .O sa î?i revin? apa la normal ? Mul?umesc mult!
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

daca arata ca in pozele de mai jos inseamna ca e o explozie de alge

https://www.google.ro/search?q=green+water+aquarium&safe=active&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjBmY7E2pPZAhXLDcAKHSoRBLoQ_AUICigB&biw=1920&bih=959

metode de tratament sunt aici
http://aquariumalgae.blogspot.ro/2006/03/green-water.html

dar metoda cea mai rapida si cu rezultate garantate este sterilizatorul UV

daca nu e ca in poze, pune tu o poza sa vedem cum e



Lia01
Junior member

Joined: 07/02/2018 12:58:00
Messages: 8
IP:
Offline

Nu arata ca in poza.E un fel de mucus crescut pe plante si apa e tulbure . O sa atasez poza.
Multumesc de ajutor.
[Thumb - 27721282_2067293020159578_233582225_n.jpg]

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

pune te rog o poza de aproape si cu mucus-ul ala de pe plante, ca de obicei plantele nu fac mucus, ci alge.

la cum arata apa, e fie o explozie de alge acolo (nu intotdeauna e verde), fie ceva suspensii (de ex. de la substrat) care ar trebui sa plece de la filtrarea mecanica sau schimbul de apa.
daca nu pleaca, atunci e varianta 1.



Lia01
Junior member

Joined: 07/02/2018 12:58:00
Messages: 8
IP:
Offline

Am vazut ca s-a extins si pe creanga de lemn. Nu stiu ce ar putea sa fie.
[Thumb - 27847996_2067320510156829_753226221_n.jpg]

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Nu e apa verde. Nu aveau cind sa se dezvolte algele atit de mult in 4 zile, poate daca ar fi tinut lumina aprinsa non-stop. Dar si asa e mai greu. Ce fel de “pamint” ai ca substrat? Ai adaugat bacterii in apa? Daca da, in ce doza? Acele flocoane albicooase pot fi colonii de bacterii, desi si pentru ele, 4 zile e cam putin. Nu e nici o problema cu ele, dimpottriva; daca te hotarasti sa schimbi ceva apa, sa nu le aspiri.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/02/2018 16:10:39


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

pe lemne e normal sa apara un mucus la inceput cand lemnele sunt proaspete, sunt niste bacterii sau fungi care dispar singure dupa un timp (saptamani)
daca si pe planta e acelasi mucus (nu-mi dau seama din poza), atunci e ok, nu-i o problema.

mucus-ul si apa tulbure sunt 2 chestii diferite, adica cel mai probabil nu au legatura.

fa un schimb de apa si daca poti, pune niste vata de perlon sau burete in filtru ca sa filtrezi mecanic.
daca in 1-2 zile nu vezi o imbunatatire, inseamna ca primul meu raspuns e cel corect.

This message was edited 2 times. Last update was at 07/02/2018 16:12:12




Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Nu e apa verde. Nu aveau cind sa se dezvolte algele atit de mult in 4 zile

pai de aia ii zice 'algae bloom", ca se fac de pe o zi pe alta daca ai un spike de amoniac - acvariul mai e si pus in fata geamului.

dar am zis deja ca intr-adevar pot sa fie si niste suspensii care se rezolva simplu.

This message was edited 2 times. Last update was at 07/02/2018 16:15:02




Lia01
Junior member

Joined: 07/02/2018 12:58:00
Messages: 8
IP:
Offline

Am pus acum 2 zile 10 picaturi de CO2 in apa ,asa mi-a spus vanzatorul si cand am vazut ca s-a schimbat culoarea apei nu am mai pus nimic.
Substratul este Dennerle cu nutriballs si quartz(crystal) tot de la Dennerle . Nu am spalat quartz-ul inainte sa-l pun si am citit tot pe forum ca se spala inainte.
M-am gandit ca de la asta e problema .Am mai pus si 2 zile putina mancare de pesti in acvariu.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Humbert, fereastra nu am vazut-o. S-ar putea sa ai dreptate. Dar tot cred ca e cam greu sa spara asa. Din cite stiu eu, algele nu evolueaza precum “boom”-ul bacterian. Dar poate gresesc ...

This message was edited 1 time. Last update was at 07/02/2018 16:21:30


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Lia01
Junior member

Joined: 07/02/2018 12:58:00
Messages: 8
IP:
Offline

Acvariul nu e la geam .Las lampa cu led aprinsa doar ziua,noaptea o opresc. Mucusul de pe lemn e si pe plante.E acelasi.
Apa e destul de tulbure.Nu se prea vede in poza pe care am atasat-o.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

daca n-ai spalat quartz-ul, atunci probabil aia e.

@silviu, sa stii ca algae bloom-ul asta e fix explozie
am avut de vreo 3 ori si intotdeauna apa era cristal intr-o zi si tulbure a doua zi.

bine noi ii zicem "algae bloom" dar nu e neaparat sa fie intotdeauna alge, posibil sa fie si bacterii tocmai pentru ca culoarea nu e intotdeauna verde, la mine de exemplu tot timpul a fost doar tulbure cenusie

This message was edited 1 time. Last update was at 07/02/2018 16:33:26




Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Humbert, la asta m-am referit si eu, incercam sa fac distinctia intre "algae bloom" si "bacterial bloom" ... nu ca as fi expert in ele, da' le-am avut pe amindoua.
E posibil sa fie si una si alta. Poate afla usor : daca dupa un schimb masiv de apa, aceasta se limpezeste, nu e alga, e doar bacterie. Daca nu, ... mai discutam.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Lia01
Junior member

Joined: 07/02/2018 12:58:00
Messages: 8
IP:
Offline

A inceput brusc sa se limpezeasca apa.Nu stiu de la ce pt ca nu i-am facut nimic.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Lia01 wrote:A inceput brusc sa se limpezeasca apa.Nu stiu de la ce pt ca nu i-am facut nimic.


Zi merci, inseamna ca a fost ceva normal, legat de ciclare.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
kill
Junior member

Joined: 01/04/2008 00:32:31
Messages: 74
Location: ploiesti
IP:
Offline

cioata de unde ai luat-o , e?ti sigur ca este uscata ?
[Email] [Yahoo!]
Lia01
Junior member

Joined: 07/02/2018 12:58:00
Messages: 8
IP:
Offline

Nu stiu daca era uscata sau nu.Apa s-a mai limpezit dar tot exista mucusul ala pe lemn si pe plante si am observat ca s-a dezvoltat si pe quartz.
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Exact mucusul asta mi-a aparut si mie pe anubias cand am startat acvariul. Doar pe anubias a aparut. Din pacate nu a rezistat.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com