[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
SOS ... URGENT ... Sfat Pui Green Terror  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
ovi_bt
Junior member

Joined: 30/12/2017 23:32:58
Messages: 25
Location: Suceava
IP:
Offline

Buna ziua ...

Am un acvariu 250L cu 1 oscar, 3 Green Terror si 1 Papagal ... toti intre 5-10 cm (max 12cm) ... Pestii sunt in acvariu de vreo 3 saptamani

A aparut o surpriza ... Green Terror au facut o gasca de pui... Problema este ca maine plec din tara o saptamana.

Ce ma sfatuiti sa fac?
1. Ce mancare sa le dau
2. Trebuie sa ii mut? Unde?
3. Cum sa procedez cat sunt plecat?

Am vb cu un vecin sa le dea mancare o data la 2 zile dar astazi mi-au aparut puii si cred ca se schimba ecuatia...

Nu am avut niciodata cilide americane, doar malawi
Nu am experienta deloc cu pui ...

Multumesc

This message was edited 1 time. Last update was at 01/02/2018 17:50:42

ovi_bt
Junior member

Joined: 30/12/2017 23:32:58
Messages: 25
Location: Suceava
IP:
Offline

M-am intors

Toti puii au disparut din pacate...

Ceilalti pesti sunt ok. Unii sunt putin ciupiti pe la coada, probabil de la luptele cu parintii

Au fost hraniti o data la 2 zile.

Cam asa se incheie prima mea experienta cu pui de Sud Americani.

um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

E ciudat ca nu au reusit parintii sa-i apere. Sunt convins ca au invatat si vor sti sa-si protejeze micutii mai bine data viitoare.

Acum intrebarea e: sunt 250L suficienti pentru acesti pestisori?
Cred ca 250L se traduce in 100cm lungime. Iar pestisorii tai au deja 10cm, dar cred ca mai cresc pana peste 25cm.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
ovi_bt
Junior member

Joined: 30/12/2017 23:32:58
Messages: 25
Location: Suceava
IP:
Offline

Puii clar ca nu intentionam sa ii pastrez. Doar ca nici nu voiam sa moara ...

Ceilalti au inceput sa creasca si pot sa mai selectez din ei. Deja am de gand sa dau 1 green teror. Va ramane doar perechea care a depus oua. si probabil va pleca si Oscarul pentru ca nu imi place cum s-a dezvoltat. L-am luat dintr-un petshop din Suceava in care cred ca a stat cam mult si cu mancare standard la toti pestii si putina pentru un oscar. Zic asta pentru ca atunci cand a ajuns la mine a explodat ... este acum de doua ori mai mare decat ceilalti 3 oscar albino care mai erau cu el.

Deci ar ramane 2 green terror si un papagal. Chestia e ca ma tenteaza totusi un oscar acolo dar din ala superb, asta care il am este cam sters si l-a cam ciopartit green terror. Si un severul imi place mult tare sa am. Nu stiu ce sa fac... Pe viitor nu este explus si un upgrade cel putin de 500L.

Acvariul este de 125*50*40 si acum are multe radacini si pietre dar ma gandesc sa mai scot din ele sa aiba mai mult loc pestii...

Sau sa pastrez doar un green terro, 1 papagal, 1 oscar si un severum. Desi e cam ghiveci... ... Parca mai bine ar arata doar 2 green terror si papagalul

This message was edited 1 time. Last update was at 10/02/2018 22:04:28

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com