[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Teste apa Cluj  XML
Forum Index » Bursa marina
Author Message
Florin.gherman
Junior member

Joined: 30/09/2017 21:07:58
Messages: 32
IP:
Offline

Cump?r set teste apa marin? no2,no3,nh3,po4, ph

floriancj
Junior member

Joined: 17/03/2014 12:33:19
Messages: 43
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Pe aici ai fost?

https://www.nevertebrate.ro/teste-de-apa-53/kituri-complete-82/

Teste de apa dulce/sarate sunt identice.
Florin.gherman
Junior member

Joined: 30/09/2017 21:07:58
Messages: 32
IP:
Offline

Ms
aurecj
Senior member

Joined: 09/05/2006 09:35:36
Messages: 754
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Daca vrei pentru apa sarata, ia-ti teste care sunt OK, ca altfel arunci banii aiurea.

in principiu testele pe care le folosim majoritatea care avem acvarii marine ar fi cam urmatoarele:

NO3 - Salifert
PO4 - Hanna
kH, Ca, Mg - Salifert

Pe NO2 si NH4 nu prea are sens sa dai bani, ca le folosesti foarte putin, doar la inceputul ciclarii. Daca vrei neaparat sa faci ceva teste de inceput, da-mi un semn pe privat si ti le dau pe ale mele, sa testezi, ca oricum le-am folosit cum iti ziceam doar de 2-3 ori chiar la inceputul acvariului.

Testul de pH de la Salifert nu e foarte precis si sincer pana cand nu ajungi la chestii "mai complicate" nu merita sa testezi pH-ul. Daca totusi vrei, iti recomand sa-ti iei un teste de pH electronic (sunt in jur de 100 de lei) folosit la sistemele de filtrare a apei, deoarece este mult mai util. E simplu, sub forma de creion, l-ai bagat in apa si iti afiseaza pH-ul pe un ecran. Trebuie doar recalibrat cu o solutie de calibrare o data la aprox 6 luni.
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Bursa marina
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com