[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Tratament Cyanobacteria  XML
Forum Index » Alge
Author Message
Mihai Boldor
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:33:01
Messages: 271
Location: Bistrita
IP:
Offline

Din pacate cam asta am mai citit despre produsul de la Easy Life si eu, de aceea eram curios la tine cum a fost dar poate isi face treaba pana la sfarsitul tratamentului
[Email]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Dap deocamdata nu pare foarte efectata de tratament. Niic nu as mari doza sa du dau in altele . Vedem ca azi e de abia a treia zi pe final .
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Dupa 5 zile de tratament ( cit prescrie prospectul ) concluzia este urmatoarea: produsul incetineste intr-o masura extinderea cyano dar nu te scapa de ea. Nu stiu daca ar fi mers sa maresc doza si cu cit. Ideea e ca trebuie sa fac rost de antibiotic si sa incerc asa.

This message was edited 1 time. Last update was at 17/01/2018 21:05:59

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Oare daca ai combina tratamentul cu un blackout ... poate s-ar potenta reciproc.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Ce nu am respectat ( acu am vazut ca scria si asta ) este ca nu se fac schimburi de apa timp de 15 zile . Nu stiu cum naiba sa fac cu faza asta - bazinul e crud si sa nu schimb apa 15 zile ....
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Asteapta pana se cicleaza si fa tratamentul dupa ?
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

eu nu m-as complica atata.
as face un test intr-un vas separat sa vad daca antibioticul pe care il ai tu omoara cianobacteria si daca da, I'd nuke it.
apoi faci unul sau mai multe schimburi serioase de apa (ca sa elimini nutriuentii eliberati de ciano moarta) si in maxim 1 saptamana ciano e istorie.



Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Skija - nu pot astepta asa mult . Se dezvolta cu viteza mare daca nu o stopez . Nu stiu ce-i place asa in bazinul meu. Am mai avut-o si in alte setupuri dar aparea tirziu si doar in zone unde aveam, nisip foarte fin .
Humbert- cred ca o sa incerc cu faza asta cum zici tu .
Cormoranul
Member
[Avatar]

Joined: 11/07/2014 09:34:59
Messages: 151
Location: Bucuresti
IP:
Offline

http://www.apifishcare.com/product.php?id=631#.WmCRr71MrqA
API ERYTHROMYCIN. Nu stiu daca se gaseste in Germania dar poate poti sa comanzi de undeva.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Gabi C wrote:Ce nu am respectat ( acu am vazut ca scria si asta ) este ca nu se fac schimburi de apa timp de 15 zile . Nu stiu cum naiba sa fac cu faza asta - bazinul e crud si sa nu schimb apa 15 zile ....


Usage
Remove the adsorbent materials (such as active carbon).

Dosage:
10 ml per 80 litres daily over the course of 5 consecutive days. The cyanobacteria disappears within 10 days after the last dose. As from the first dose, until 14 days later, do not replenish or change the water, nor make use of adsorbents.

If there is a serious infestation, the Blue Exit treatment can be prolonged for a few days, even with a double dose.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Multumesc de informatie Cormoranu.
Batman de miine dimineata supradozez . Zilele urmatoare mi-a promis cineva ca-mi face rost de citeva pastile de eritromicina . Sper sa o scot la capat. Parca nu m-as lasa de pesti .

This message was edited 1 time. Last update was at 18/01/2018 22:25:42

Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Inca o chestiune legata de cyano . Nu stiu daca se leaga sau nu dar in setupurile trecute o aveam in cantitate infima . Singura diferenta intre ultimele doua setupuri cind o am din plin si cele dinainte este faptul ca la setupurile mai vechi aveam un alt tip de out la filtru ( spray bar ) si apa era valurita puternic la suprafata - deci implicit oxigenata mai puternic . Nu stiu daca lucrul asta inhiba asa tare bacteria asta .
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Gabi, cianobacteriile sunt microorganisme fotosintetice, nu au treaba cu oxigenul ci cu lumina si nitrientii din apa. Sunt cele mai vechi microorganisme de pe pamint si sunt printre cele mai active in dimeniul fotolizei apei; asadar, generatoare de oxigen. Fiind incadrate in grupa procariotrlor, au o organizare celulara simpla, anucleata; de aici dificultatea in a le elimina fizic, pentru ca celula agresata se reconstituie usor si rapid formind colonii cu aspect de alga. Asadar, nu ai treaba cu oxigenul ci cu lumina si nutrientii. De aceea iti sugeram un blackout impreuna cu orice fel de tratament. Uite aici un articol interesant.

https://www.scribd.com/mobile/doc/63924585/Cianobacterii

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2847
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Gabi cyano apar (si nu putine) si la marine si daca acolo nu e valurita apa(pompe de valuri si recirculare) si oxigenata si prin skimmer nu stiu unde
[Email]
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline


Prima cauza care favorizeaza aparitia cianobacteria este lumina, cu cat este mai puternica ca intensitate ( peste 6500 K ) si in general cu spectru catre mai mult alb-albastru si mai putin rosu, verde, galben cu atat mai mult va progresa. Elementele micro si macro doar sustin subzistenta. Se mai intampla sa apara atunci cand sursa de lumina este invechita si spectrul luminos nu mai corespunde comform graficului dat de producator.
O saptamana de blackout ( cat mai lunga perioada de intuneric cu atat mai bine ) si va disparea complet, dar daca nu inlocuiesti sursa de lumina ciano va aparea din nou. Am incercat tot ce se putea face, pentru ca deja cheltuisem multi bani pe sursa de lumina, crezand ca voi reusi, am combinat antibiotice cu blackout, toate bune si frumoase 4-5 saptamani, cand incepe sa mearga totul bine si frumos, apare din nou... dansa.
Am inlocuit lampile si pana acum nu a mai aparut

This message was edited 2 times. Last update was at 20/01/2018 21:00:53


sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2847
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Ii plac si silicatii din apa
[Email]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Test de silicati nu am facut.
Legat de lumina am acum aproximativ aceiasi lumina ca si in " Lost nature" . Neonul JBL rece a fost inlocuit de jbl ul pentru plante. Al doilea tub este Dennerle Amazon day. Avind un bazin Juwel otiunile de lumina sint limitate .
Ca si intensitate luminoasa sint la cel mult un nivel mediu - am acum 3800 lumeni pentru cca 90 l apa . Tuburile sint relativ noi ( nu au mai mult dde 4 luni ).
Pui mei daca nu-i dau de capat aia e ma las de pesti o vreme .
Am avut in setupul trecut cele doua tuburi de la Dennerle si cel cald si cel rece si s-a dezvoltat peste tot la fel . Acum sub tubul JBL se dezvolta mult mai incet decit sub cel Dnnerle . O pun si pe seama lumenilor ( Dennerle are 2200 lm iar JBL doar 1600 ).
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline


Din punctul asta de vedere esti peste maxim. Peste 40 lm/l ai un bazin puternic luminat, dar este recomandat doar bazinelor plantate foarte dens.
Daca si temperatura de culoare este peste 6000 K ai tot ce trebuie pentru ciano. Lumina rece este foarte dificila si se lucreaza foarte greu cu ea.


sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2847
Location: Targu Mures
IP:
Offline

A si nu am pomenit de fosfati cu ei cum stai ? Vezi ca exista si din cei organici pe care testele nu ii vad/citesc
[Email]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Pai legat de fosfati am doar test de la JBL pentru PO4. Alte teste mai destepte nu stiu .
Legat de lumina nu as suspecta-o ca si cauza a aparitiei cyano .Nici nu o exclud dar parca nu as crede ca de aici mi se trage buba. Cum am mai spus aproximativ cu lumina asta am mers si setupurile trecute cind nu aveam stres cu cyano .
O sa cumpar si test de silicati sa vedem ce si cum .

This message was edited 1 time. Last update was at 21/01/2018 14:50:42

 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com